Park w Pawłowicach

Iluminacja pałacu i parku na Pawłowicach – głosowanie na najlepszy projekt studentów

Studenci architektury krajobrazu zaprojektowali dziewięć scenariuszy trasy spacerowej na wrocławskich Pawłowicach – zwycięski projekt zostanie zrealizowany w we wrześniu podczas Święta sera i wina. Trwa głosowanie.

Celem konkursu jest stworzenie projektu scenariusza trasy spacerowej w parku, wokół pałacu znajdującego się na wrocławskich Pawłowicach. Studenci mieli za zadanie m.in. wykreować szlak dzienny oraz nocny, zrobić inwentaryzację istniejących opraw oświetleniowych oraz stworzyć nawigację własnych opraw. Grupy biorące udział w konkursie musiały również zaprojektować linię odczuć – mającą na celu opowiedzenie o odczuciach, jakie mogą towarzyszyć spacerującym podczas trasy wokół pałacu oraz stworzenie wizualizacji projektu wraz z charakterystycznymi panoramami i widokami.

– Studenci drugiego roku studiów magisterskich architektury krajobrazu w ramach przedmiotu Iluminacje i oświetlenie w architekturze krajobrazu udowodnili, że projektowanie to nie gra w pojedynkę, ale działania w grupie. Wykazali też jednomyślnie, że tworzenie projektów ma wymiar społeczny i że to oni odpowiadają za odbiór przestrzeni przez człowieka – tłumaczy dr Ewa Podhajska, jedna z prowadzących przedmiot.

Każda z prac opowiada inną historię, budując przy tym na trasie różne emocje i przeżycia. Delikatnie balansują pomiędzy światłem a ciemnością, dbając o to, by nie powodować zanieczyszczeń świetlnych i nie zakłócać życia dzikich zwierząt mieszkających na terenie wrocławskich Pawłowic.

Park i pałac w Pawłowicach
Studenci UPWr zaprojektowali iluminację pałacu i parku na Pawłowicach
fot. Tomasz Lewandowski

– Odwołanie do książek, filmów czy zjawisk w przyrodzie stało się narzędziem kreowania nocnej wizualizacji przestrzeni Parku Pawłowickiego. Sterowanie emocjami oraz tworzenie nastroju w parku po zmierzchu jest cechą każdego prezentowanego projektu i studenci w sposób odważny odsłonili w nich wyobraźnię i pasję. Stworzyli indywidualne, w wielu przypadkach innowacyjne, eksperymentalne i pełne poezji projekty. W kreacji nocnego krajobrazu parku zachowali się bardzo odpowiedzialnie, podchodząc do niego jak do procesu tworzenia nowej przestrzeni, mając na uwadze uwarunkowania przyrodnicze i historyczne miejsca – opowiada o projektach dr Magdalena Zienowicz, współprowadząca przedmiotu.

Projekt, który wygra, zostanie zrealizowany przez firmę ZUMTOBEL GROUP, będącą także częścią komisji konkursowej. Do wygranej liczą się głosy komisji UPWr – w skład której wchodzą:

• prof. Adam Szewczuk – prorektor ds. organizacji i rozwoju uczelni
  • prof. Irena Niedźwiecka-Filipiak – dyrektor KAK UPWr
  • dr Anna Bocheńska-Skałecka – kierownik Pracowni Studialno-Projektowej KAK UPWr
  • Agnieszka Jakóbiak – pracownik Pracowni Studialno-Projektowej KAK UPWr
  • Anna Wawrzyniak-Olszak – dyrektor Centrum Inwestycji
  • Krzysztof Grembowski – kanclerz ds. administracyjno-gospodarczych
  • Marzena Bogusz – dyrektor Centrum Edukacyjno-Rozwojowego Pałac Wrocław Pawłowice

Dodatkowo liczy się również: głos firmy ZUMTOBEL GROUP, a także społeczności akademickiej UPWr. Waga głosów rozkłada się odpowiednio 30%, 30% oraz 40%. Wygrywa projekt, który uzyska najwięcej głosów po podsumowaniu wszystkich kategorii.

Grup zgłoszonych do konkursu jest dziewięć, a ich projekty są noszą następujące tytuły:

• Piękna i Bestia
  • Poszukiwanie kwiatu paproci
  • Noce i dnie
  • Alicja w krainie czarów
  • Miłosna podróż Marii
  • Noc spadających gwiazd
  • Matrix
  • Narnia
  • Sen nocy letniej

Wszystkie prezentacje stworzone przez studentów, dokładnie opisujące projekty, obejrzeć można na stronie konkursu. Tu również można zagłosować na swojego faworyta. Przy głosowaniu należy jednak pamiętać, że głosy społeczności akademickiej stanowią 40% ostatecznego wyniku, ważne są również głosy komisji oraz firmy realizującej. Wynik konkursu zostanie ogłoszony 1 lipca.

Wyniki dostępne już są na stronie konkursu.

is

28.06.2021