eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Ponad 1,5 mln zł dla młodych naukowców UPWr

Minister edukacji i nauki przyznał stypendia wybitnym młodym naukowcom, wśród których znalazło się aż ośmioro badaczy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Stypendium ministra uhonorowani zostają młodzi naukowcy prowadzący innowacyjne, wysokiej jakości badania naukowe oraz posiadający imponujące osiągnięcia naukowe o międzynarodowym wydźwięku. Laureaci konkursu będą otrzymywali stypendium w wysokości 5 390 zł miesięcznie przez 3 lata. Łącznie młodzi naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu zdobędą ponad 1,5 miliona złotych na rozwój swoich badań. 

Wszystkich wniosków o stypendium było aż 1897. Ocenione zostały przez zespół doradczy metodą punktową – w ramach poszczególnych dziedzin nauki i sztuki tak, aby stypendia mogły trafić do naukowców z różnorodnych środowisk naukowych.

Aby uzyskać stypendium ministra edukacji i nauki należy posiadać status młodego naukowca, czyli być doktorantem lub nauczycielem akademickim, nieposiadającym lub posiadającym doktorat, ale nie dłużej niż 7 lat.

Stypendystów UPWr nagrodzonych stypendium ministra jest ośmioro. Są nimi:

  • Dr Paweł Hordyniec, będący adiunktem w Instytucie Geodezji i Geoinformatyki. Prowadził badania m.in. na temat technik teledetekcyjnych opartych o stacje naziemne GNSS oraz okultacje radiowe wykorzystujące odbiorniki GNSS umieszczone w satelitach niskoorbitujących i ich wpływu na dokładniejsze badania zjawisk atmosferycznych. Dr Hordyniec figuruje nie tylko na liście laureatów ostatniego stypendium ministra, ale także znajduje się pośród 135 naukowców, którzy dostali stypendium NAWA z programu im. Mieczysława Bekkera.
Dr Paweł Horodyniec związany jest z Instytutem Geodezji i Geoinformatyki
Dr Paweł Hordyniec jest zdobywcą nie tylko stypendium ministra, ale także stypendium NAWA z programu im. Mieczysława Bekkera
fot. Tomasz Lewandowski
  • Dr Joanna Kozłowska – jej działalność związana jest z technologią żywności i żywienia, badania prowadzi w Katedrze Chemii UPWr. Jest współautorką 17 patentów oraz 37 zgłoszeń patentowych dotyczących otrzymywania nowych pochodnych flawonoidów na drodze klasycznej syntezy chemicznej i biotransformacji. Dr Kozłowska jest laureatką Ogólnopolskiego Konkursu „Student-Wynalazca”, a także zdobywczynią dwóch złotych medali – jednego przydzielonego na XIII Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków IWIS, drugiego zdobytego na Międzynarodowej Wystawie Wynalazczości, Nowoczesnej Techniki i Wyrobów „Geneva Inventions”.
Dr Joanna Kozłowska związana jest z technologią żywności i żywienia
Dr Joanna Kozłowska jest współautorką 17 patentów oraz 37 zgłoszeń patentowych
fot. Tomasz Lewandowski
  • Jacek Łyczko jest obecnie doktorantem w Katedrze Chemii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Prowadzi badania w dziedzinie biotechnologii, nauk o żywności i chemii analitycznej. Najnowsza publikacja, w tworzeniu której brał udział, dotyczy potwierdzenia koncepcji zastosowania peletyzacji do ograniczania emisji lotnych związków organicznych z karbonizowanego paliwa pochodzącego z odpadów. Oprócz stypendium ministra, doktorant zdobył również niemal 1,5-milionowy grant Narodowego Centrum Badań i Rozwoju z programu LIDER na stworzenie nowej generacji bezpiecznych środków regulujących apetyt.
Jacek Łyczko jest doktorantem wydziału chemii
Jacek Łyczko prowadzi badania w dziedzinie biotechnologii, nauk o żywności i chemii analitycznej
fot. Tomasz Lewandowski
  • Dr Kamila Pawłuszek-Filipiak, pracująca w Instytucie Geodezji i Geoinformatyki, ma na swoim koncie niemało sukcesów: zdobyła już dwa granty z Narodowego Centrum Nauki – 103 tysięcy złotych z programu „Preludium 13” i 108 tys. z programu „ETIUDA 6” oraz nagrodę ministra rozwoju, pracy i technologii w konkursie na najlepsze prace dyplomowe, rozprawy doktorskie, publikacje oraz innowacyjne rozwiązania w dziedzinie geoinformacji, w którym zdobyła pierwsze miejsce w kategorii prac doktorskich.
Dr Kamila Pawłuszek-Filipiak pracuje jako audiunkt w Instytucie Geodezji i Geoinformatyki
Dr Kamila Pawłuszek-Filipiak ma na swoim koncie stypendium, dwa granty oraz nagrodę ministra rozwoju, pracy i technologii
fot. Tomasz Lewandowski
Dr Sylwia Prochowska pracuje na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej
Dr Sylwia Prochowska prowadzi badania nad immunolokalizacją oraz ekspresją genu i białka receptorów adrenergicznych i receptora oksytocyny w różnych odcinkach najądrza kota domowego
fot. Tomasz Lewandowski
Karolina Tkacz jest doktorantką Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności

Karolina Tkacz jest doktorantką katedry Technologii Owoców, Warzyw i Nutraceutyków Roślinnych
fot. Tomasz Lewandowski

  • Igor Turkiewicz, doktorant Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności, w swoich badaniach skupia się na owocach pigwowca japońskiego. Podobnie, jak Karolina Tkacz, jest również zdobywcą Diamentowego Grantu, choć w jego przypadku grant przeznaczony jest na badania dotyczące potencjalnego wykorzystania owoców pigwowca w otrzymaniu innowacyjnych produktów o zaprogramowanych właściwościach prozdrowotnych. 
Igor Turkiewicz jest doktorantem Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności
Igor Turkiewicz również jest zdobywcą Diamentowego Grantu oraz uczestnikiem programu Innowacyjny Doktorat
fot. Tomasz Lewandowski
  • Radosław Zajdel, doktorant Instytutu Geodezji i Geoinformatyki – oprócz stypendium ministra, do innych jego sukcesów należy współpraca z gronem naukowców UPWr, którym udało się, wraz z Europejską Agencją Kosmiczną, rozwiązać zagadkę Einsteina, wynikającą z ogólnej teorii względności. Opisali oni to, co dzieje się ze sztucznymi satelitami krążącymi wokół Ziemi oraz jak ogólna teoria względności wpływa na orbity i ruch satelitów. 

  • Radosław Zajdel jest doktorantem
    Radosław Zajdel należy do grona naukowców UPWr, którzy opisali m.in jak ogólna teoria względności wpływa na orbity i ruch satelitów
    fot. Tomasz Lewandowski

is

Zobacz również:

Powrót
01.07.2021
Głos Uczelni
badania
sukcesy

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg