eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Międzynarodowa Szkoła Doktorska UPWr: technologia żywności i żywienia

Interdyscyplinarne zespoły, współpraca z zagranicznymi ośrodkami, pozyskiwanie przez doktorantów środków na własne badania dotyczące między innymi żywności funkcjonalnej – Szkoła Doktorska na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu w dyscyplinie technologia żywności i żywienia daje nie tylko szansę własnego rozwoju, ale szuka też odpowiedzi na pytania ważne dla współczesnego świata.

Tematy prac doktorskich realizowanych przez doktorantów Międzynarodowej Szkoły Doktorskiej UPWr wpisują się w najnowsze trendy dyscypliny technologia żywności i żywienia. Są odpowiedzią na aktualne zapotrzebowanie rynku i skupiają się na różnych problemach związanych z wytwarzaniem i właściwościami żywności. Dotyczą między innymi nowatorskich rozwiązań zagospodarowania produktów ubocznych i odpadowych przemysłu spożywczego w postaci dodatków funkcjonalnych do żywności.

suszenie żywności w laboratorium
fot. Shutterstock

– Nasi doktoranci są zaangażowani w prace badawcze nad opracowaniem nowych sposobów ekstrakcji fitozwiązków z alternatywnych źródeł, a także analizują wpływ wybranych metod obróbki termicznej na stabilność związków bioaktywnych w produktach – mówi dr hab. Anna Michalska-Ciechanowska, która wspólnie ze szwajcarską agencją Swiss National Science Foundation i z profesorem Wilfriedem Andlauerem z HES-SO Valais-Wallis University of Applied Sciences w Sion prowadzi badania, których celem jest otrzymanie najwyższej jakości proszków owocowych, a także poznanie mechanizmów formowania się w procesie suszenie owoców szkodliwych substancji.

– Międzynarodowa Szkoła Doktorska Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu bierze kilka rzeczy pod uwagę. To przede wszystkim prowadzone przez naszych naukowców prace naukowe i badawczo-rozwojowe, ale także  potrzeby konsumentów, a więc rynku. I dlatego szukamy takich kandydatów na studia doktoranckie, których zainteresowania będą  związane m.in. z opracowaniem składu i kompozycji nowych produktów przekąskowych o pożądanych właściwościach funkcjonalnych czy też z zaprojektowaniem funkcjonalnych napojów fermentowanych dedykowanych określonym grupom konsumentów – tłumaczy dr hab. Anna Michalska-Ciechanowska.

dr hab. Anna Michalska-Ciechanowska
fot. Justyna Cieślikowska

Dlatego w Szkole Doktorskiej UPWr ci, którzy interesują się wpływem procesów przetwórczych na jakość produktów żywnościowych w nowej i atrakcyjnej formie mogą realizować badania związane z proszkami owocowymi o projektowanych właściwościach biologicznych, a także opracowaniem nowych suplementów diety dla sportowców na bazie surowców roślinnych. Doktoranci mogą również skupić się na aktywnych biologicznie pochodnych kwasów fenylopropenowych i ich fosfolipidowych nanoformulacjach czy też prowadzić prace naukowe związane z rozpoznaniem mechanizmów działania wybranych składników ziół z białkami miofibrylarnymi mięsa. W swoich pracach mogą też podjąć tematykę związaną z integracją diety, edukacji żywieniowej, suplementacji diety i HAART (wysoce aktywnej terapii antyretrowirusowej) na stan odżywienia pacjentów, m.in., żyjących z HIV / AIDS.

napój z proszku owocowego
fot. Shutterstock

Przewodnicząca Rady Dyscypliny Technologia Żywności i Żywienia, prof. Agnieszka Kita dodaje: – To co wyróżnia prace doktorskie realizowane na UPWr jest fakt, że są prowadzone w interdyscyplinarnych zespołach, często pod opieką promotorów z różnych dyscyplin, w tym promotorów zagranicznych. Doktoranci biorą również czynny udział w pozyskiwaniu środków na własne projekty badawcze.

Jak podkreślają naukowczynie z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Międzynarodowa Szkoła Doktorska UPWr stwarza nowe możliwości kształcenia i podnoszenia swoich kompetencji dla osób zainteresowanych naukami o żywności. Dzięki nowej formule oraz umiędzynarodowieniu kandydaci do stopnia doktora w dziedzinie nauk rolniczych w dyscyplinie technologia żywności i żywienia mają okazję realizować badania wpisujące się w wiodące kierunki rozwoju nauk o żywności, w tym  rozwijane w ośrodku wrocławskim dotyczące związków bioaktywnych z surowców pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego, także z produktów ubocznych lub odpadowych, opracowywania nowych metod ich pozyskiwania, utrwalania a także wykorzystania w nowo projektowanej żywności.

– Niektóre z tematów realizowane są w ścisłej współpracy z partnerami z przemysłu, zwłaszcza w ramach programu „Doktorat wdrożeniowy”, co w przyszłości przełoży się na zastosowanie opracowanych w ramach realizacji pracy doktorskiej rozwiązań w praktyce – podkreśla prof. Agnieszka Kita, dodając, że obecnie większość tematów realizowanych w Szkole Doktorskiej UPWr wychodzi poza ścisły obręb nauk o żywności i realizowana jest we współpracy z naukowcami z kraju i zagranicy, którzy reprezentując inne dyscypliny pełnią funkcję drugiego promotora.

technolodzy żywności w trakcie pracy w fabryce
fot. Shutterstock

Program studiów, jak i indywidualny plan badawczy, którzy realizują słuchacze Międzynarodowej Szkoły Doktorskiej w większości zawiera co najmniej kilkumiesięczny pobyt w innym ośrodku, w tym zagranicznym co umożliwia nie tylko zrealizowanie części zaplanowanych badań, ale również zdobycie niezbędnej wiedzy oraz kontaktów, które w przyszłości mogą zaowocować dalszą współpracą rozwijaną także przez doktoranta. Słuchaczami Szkoły Doktorskiej UPWr są również doktoranci z zagranicy, co stwarza nową formułę kształcenia i wymiany doświadczeń w ramach zajęć, które prowadzone są nie tylko w języku polskim, ale również w angielskim. 

opr. kbk

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg