Na studiach na wszystko trzeba znaleźć czas

Kończy studia na bioinformatyce, biega, trenuje wioślarstwo, zna pięć języków, część studiów spędził w Belgii i Portugalii, teraz przygotowuje się do stażu w Virginii. O łączeniu wielu zajęć i zainteresowań opowiada Oleksandr Khoroshevskyi.

Pochodzi z Iwano-Frankiwska na Ukrainie, a jego przygoda z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu rozpoczęła się dzięki programowi „Teraz Wrocław”, który zapewnił mu bezpłatne studia na bioinformatyce. Dużym wsparciem na studiach magisterskich jest dla niego stypendium otrzymywane w ramach programu stypendialnego im. Stefana Banacha organizowanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej. Oleksandr Khoroshevskyi jest jednym z najlepszych studentów na uczelni. Oprócz nauki znajduje czas na sport, w którym ma duże sukcesy i na zaangażowanie w życie studenckie.

Oleksandr kończy właśnie studia na UPWr, a przed nim roczny staż na uniwersytecie w Virginii w ramach programu BioLAB. Ostatnie miesiące spędził w Portugalii w ramach programu Erasmus+ na Universidade de Lisboa. To jego drugi Erasmus. Wcześniej na studiach licencjackich wyjechał do Belgii na Katholieke Universiteit Leuven.

– Uniwersytet Przyrodniczy dał mi możliwości wyjazdów zagranicznych, które bardzo dużo wniosły nie tylko w moją naukę, ale też pomogły poznać wiele kultur i nawiązać przyjaźnie. Studiowanie to okres, w którym można nie tylko studiować, ale także poznawać świat i ludzi, między innymi dzięki dostępnym stażom i programom międzynarodowym. Znajomość kilku języków, bardzo ułatwia mi wyjazdy za granicę. Z rodzinnych stron wyniosłem ukraiński i rosyjski, później nauczyłem się polskiego, angielskiego, niemieckiego, a na poziomie podstawowym także holenderskiego. Teraz nie da się studiować nie znając języków obcych, a angielski jest potrzebny nawet, jeśli studiuje się tylko na krajowej uczelni. Na moim kierunku, czyli na bioinformatyce większość publikacji dostępnych jest w języku angielskim – mówi Oleksandr Khoroshevskyi.

oleksandr-lizbona.jpg
Podczas studiów na UPWr Oleksandr Khoroshevskyi wykorzystał wszystkie możliwości – podczas licencjatu wyjechał do Belgii, na magisterce do Portugalii
fot. archiwum prywatne

Po zajęciach Oleksandr biega i trenuje wioślarstwo w Klubie Uczelnianym Akademickiego Związku Sportowego Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Od lutego 2020 roku jest członkiem zarządu KU AZS UPWr, gdzie odpowiada za promocję sekcji sportowych. W wioślarstwie ma spore osiągnięcia. Razem z drużyną zdobył m.in. złoty medal Akademickich Mistrzostw Polski w ergometrze wioślarskim drużynowo, w typie uczelni społeczno-przyrodniczych 2019.

– Kiedy znajduję na to czas? Czasami bywa trudno, bo moje studia są mocno angażujące. Ale treningi pomagają mi w nauce. Po wysiłku fizycznym czuję się lepiej i mam bardziej otwartą głowę. Jeśli człowiek się dobrze zorganizuje, to w czasie studiów znajdzie czas na wszystko – mówi Oleksandr i podkreśla, że równie ważne jak sport jest dla niego życie studenckie. W domu studenckim ARKA został wybrany na przewodniczącego rady mieszkańców.

Jednocześnie Oleksandr chętnie włączał się w organizację spotkań dla studentów zagranicznych, a jako uczestnik programu Erasmus+ na uniwersytecie w Leuven był współorganizatorem wydarzeń prezentujących polską kulturę, tradycje i zwyczaje w związku ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości.

oleksandr.jpg
Po skończeniu studiów Oleksandr Khoroshevskyi jedzie na staż na uniwersytecie w Virginii
fot. Tomasz Lewandowski

Przed nim kolejne wyzwanie, czyli roczny staż na Uniwersytecie w Virginii. Co później? – Tego nie jestem w stanie dziś powiedzieć. Moje życie jest tak dynamiczne i pojawia się tak wiele możliwości, że jeszcze nie potrafię powiedzieć, co będę robił po powrocie z USA. Na pewno będę korzystał z każdej nadarzającej się szansy – mówi Oleksandr.

Według niego jednym z jego najlepszych wyborów był przyjazd na studia do Wrocławia. Miał szansę studiować w rodzinnym Iwano-Frankiwsku, ale zdecydował się na Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu i nie żałuje.

asm