wybierz kategorie wiadomości
Zmarł prof. Zygmunt Owsiak
03.07.2024
W poniedziałek 1 lipca 2024 r. zmarł prof. dr hab. inż. Zygmunt Owsiak. Związany z Instytutem Inżynierii Rolniczej, był cenionym naukowcem oraz wychowawcą wielu pokoleń badaczy i studentów.
SKN EZA z dofinansowaniem Studenckie Koła Naukowe Tworzą Innowacje
02.07.2024
Studenckie Koło Naukowe EZA dostało dofinansowanie w wysokości 67 290 zł z programu Studenckie Koła Naukowe Tworzą Innowacje na projekt: „Innowacyjne rozwiązania na bazie substancji naturalnych do kontroli mikrobiomu skóry i błon śluzowych w weterynarii". Projekt stanowi odpowiedź na jedno z największych wyzwań współczesnej medycyny – narastającą oporność bakterii na antybiotyki.
Zmarł doc. Jerzy Kiersnowski
01.07.2024
W grudniu 2023 roku świętował setne urodziny. Gratulacje składali mu wtedy nie tylko przyjaciele, ale też współpracownicy, wychowankowie i rektor UPWr, oraz przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i kombatantów Armii Krajowej. Docent Jerzy Kiersnowski zmarł 28 czerwca 2024 roku.
Studentka UPWr wystąpiła w filmie dokumentalnym
28.06.2024
„Jak ruchem zmieniać umysł" to film dokumentalny o sile ruchu i jego wpływie na zdrowie psychiczne. Jedną z bohaterek jest Wiktoria Kulpa – studentka biologii na UPWr.
Na UPWr powstała Katedra Badań Systemowych
27.06.2024
Katedra Badań Systemowych to nowa jednostka utworzona na Wydziale Gospodarki Przestrzennej i Architektury Krajobrazu. Kieruje nią dr hab. inż. Iwona Kaczmarek.
SONATA 19 dla naukowczyń UPWr
24.06.2024
Dr Monika Dymarska, dr Agnieszka Żak–Bochenek i dr Lisandra Meneses otrzymały granty w ramach konkursu SONATA 19 organizowanego przez Narodowe Centrum Nauki. To prestiżowy konkurs, który wspiera innowacyjne badania prowadzone przez młodych naukowców.
MINIATURA 8: cyfrowy bliźniak dla zrównoważonego rolnictwa
20.06.2024
Dr Arkadiusz Głogowski zdobył dofinansowanie z programu MINIATURA 8 Narodowego Centrum Nauki na realizację nowatorskiego projektu badawczego, dotyczącego produkcji żywności i dostępu do czystej wody – kluczowych w kontekście zrównoważonego rozwoju i zmian klimatycznych.
Doktorant UPWr bada użyteczność nowych formulacji NLPZ do walki z rakiem
19.06.2024
Vaikunthavasan Thiruchenthooran, doktorant Szkoły Doktorskiej UPWr w ramach pracy doktorskiej zajmuje się badaniami nad możliwościami wykorzystania dobrze znanych i powszechnie stosowanych leków z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) do walki z rakiem. Zastosowanie dostępnych na rynku leków do nowych celów terapeutycznych określane jest mianem repozycjonowania leków (z ang. drug repurposing) i cieszy się obecnie ogromnym zainteresowaniem ze strony przemysłu farmaceutycznego.
Rodzinne Pawłowice
18.06.2024
Już po raz drugi pawłowicki pałac i park stały się scenerią pikniku rodzinnego organizowanego przez radę osiedla i Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. Były koncerty, strefa kibica, domowe jedzenie i dużo zabawy nie tylko dla najmłodszych.
Cztery granty OPUS 26 przyznane dla UPWr
18.06.2024
W bieżącym cyklu finansowania cztery projekty powiązane z UPWr wyróżniły się wartością naukową oraz potencjalnym wpływem na przemysł i ochronę środowiska. Projekty te, kierowane przez dr. hab. Adama Dobrowolskiego, prof. Zbigniewa Lazara, dr. hab. Tomasza Janka oraz prof. Joannę Szydę, uzyskały łącznie dofinansowanie w wysokości około 6 milionów złotych.
Mamy mistrzów biznesu
17.06.2024
Drużyna studentów z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu wygrała Akademickie Mistrzostwa Menedżerskie – największy konkurs biznesowy dla studentów w Polsce.
Cel 6: dostęp do wody
13.06.2024
Analitycy polityczni przewidują, że w ciągu kilkudziesięciu lat świat stanie w obliczu wojen o wodę. Bo to woda i jej jakość determinują życie i jakość tego życia.
UPWr w czołówce rankingu THE Impact
12.06.2024
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu już po raz trzeci znalazł się w prestiżowym brytyjskim zestawieniu THE Impact, które bada, czy i w jakim stopniu uczelnie na całym świecie wdrażają ogłoszone przez ONZ w 2015 roku Cele Zrównoważonego Rozwoju.
Wyczyść skrzynkę – szkoda prądu
11.06.2024
Sektor technologii informacyjno-komunikacyjnych, w tym centra danych, generuje nawet do 2% globalnych emisji dwutlenku węgla. To poziom porównywalny z udziałem sektora lotniczego. Stąd pomysł, by na uczelniach tworzących sojusz EU GREEN, efektywnie zmniejszać ślad węglowy poprzez akcję czyszczenia skrzynek mailowych.
Dzień otwarty na Kampusie Biskupin
07.06.2024
Dzień Otwarty zgromadził licznych gości zainteresowanych ofertą edukacyjną Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. 6 czerwca na Kampusie Biskupin uczestnicy mieli okazję wziąć udział w różnorodnych wykładach, warsztatach i pokazach przygotowanych przez pracowników oraz studentów uczelni.
Krzysztof Kotlarz – doktorat na finiszu
05.06.2024
Krzysztof Kotlarz jest na czwartym roku Szkoły Doktorskiej, którą rozpoczął po licencjacie. Przygotowuje się do obrony rozprawy doktorskiej napisanej pod kierunkiem prof. Joanny Szydy z Katedry Genetyki.
Kandydaci na dziekanów w kadencji 2024-2028
05.06.2024
Rektor Elekt, prof. Krzysztof Kubiak przedstawia zaakceptowanych kandydatów na dziekanów kadencji 2024-2028.
Kompost – mikroświat fascynujący i przydatny
04.06.2024
Wrocławscy naukowcy udowodnili, że z pryzmy kompostowej można otrzymać nie tylko doskonały nawóz, ale także tlenek węgla niezbędny w wielu dziedzinach przemysłu. Zidentyfikowali bakterie, które produkują ten cenny gaz i jednocześnie przetwarzają bioodpady, których wytwarzamy coraz więcej.
ECOpiknik – święto ekologii i integracji
03.06.2024
Za nami ECOpiknik zorganizowany przez Samorząd Studencki Wydziału Przyrodniczo-Technologicznego. Organizatorzy, współpracując z Samorządami Studenckimi WBiNOŻ i WBiHZ, stworzyli wydarzenie pełne atrakcji i inicjatyw proekologicznych, które nie tylko bawiły, ale także edukowały.
Drużyna z UPWr awansowała do Akademickich Mistrzostw Menedżerskich
28.05.2024
Zespół Rejwach z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu awansował do finału Akademickich Mistrzostw Menedżerskich.
Święto UPWr za nami
28.05.2024
Podczas tegorocznego Święta Uczelni wyróżniono tytułem doktora honoris causa dr Cecile Neuvéglise z Francuskiego Narodowego Instytutu Rolnictwa, Żywności i Środowiska. W uroczystości wzięli udział rektorzy reprezentujący uczelnie konsorcjum EU GREEN.