Studentka UPWr wystąpiła w filmie dokumentalnym

„Jak ruchem zmieniać umysł" to film dokumentalny o sile ruchu i jego wpływie na zdrowie psychiczne. Jedną z bohaterek jest Wiktoria Kulpa – studentka biologii na UPWr.

Kluczowym tematem poruszanym w filmie jest zjawisko kinetofobii, czyli lęku przed ruchem. W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej ludzi prowadzi siedzący tryb życia, ten problem staje się coraz bardziej powszechny. Film pokazuje, jak brak aktywności fizycznej wpływa na nasze zdrowie – nie tylko fizyczne, ale i psychiczne. Widzowie dowiedzą się, jakie konsekwencje niesie za sobą brak ruchu i jak można temu przeciwdziałać, wprowadzając do swojego życia proste, regularne aktywności fizyczne.

Tytuł filmu, „Jak ruchem zmieniać umysł", doskonale oddaje jego główną ideę: jak poprzez różnorodne formy ruchu można poprawić stan umysłu i ogólny dobrostan psychiczny. Film przedstawia zarówno ekstremalne formy aktywności, takie jak bieganie maratonów, jak i codzienne, dostępne dla każdego formy ruchu, takie jak spacerowanie. Ważnym aspektem filmu jest pokazanie, że każdy ruch jest wartościowy, o ile sprawia przyjemność i jest wykonywany regularnie.

Projekt jest efektem wielomiesięcznej współpracy absolwentki UPWr dr Joanny Wojsiat, neurobiolożki, wykładowczyni i autorki podcastu, Fundacji Veritas zajmującej się wspieraniem osób w różnym wieku w procesach samopoznania i samorozwoju, studia filmowego Mojo Movies oraz specjalistów do spraw zdrowia i gwiazd. Wśród tych ostatnich, które zgodziły się opowiedzieć swoją historię przed kamerami, znaleźli się m.in. Maciej Stuhr i Cezary Pazura – aktorzy świetnie znani z ekranów i desek teatrów w całej Polsce. Pomysł na film dokumentalny zrodził się z idei stworzenia kampanii społecznej, która miałaby na celu zwiększenie świadomości na temat znaczenia ruchu dla zdrowia psychicznego.

W przedsięwzięcie zaangażowani zostali eksperci z różnych dziedzin. Wśród nich znaleźli się psychiatra Andrzej Silczuk i psycholożka Marta Niedźwiecka. Eksperci poruszają kwestie związane z psychologicznym dobrostanem i wskazują, jak ruch może wpłynąć na poprawę zdrowia psychicznego. W filmie występują także eksperci: Kacper Matuszewski, Marek Fischer, Tomasz Eichelberger oraz Filip Droszcz.

W filmie zobaczymy również bohaterów dnia codziennego, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami związanymi z ruchem. Jedną z nich jest Wiktoria Kulpa, studentka biologii, która dzieli się swoją historią. Opowiada o zmaganiach z cukrzycą i o tym, jak regularne spacery pomogły jej odzyskać równowagę psychiczną. Wiktoria podkreśla, że ruch pomógł jej przewartościować swoje życie i zrozumieć, jak ważne jest dbanie o swoje ciało i umysł.

Wiktoria Kulpa, studentka biologii UPWr, która wystąpiła w filmie
fot. archiwum prywatne

– Bardzo długo w moim życiu ruch był dla mnie obcy – później, w trakcie studiów zaczęłam angażować się w sport, ale z czasem zaczęłam rezygnować z nadwyrężających, intensywnych form aktywności fizycznej na rzecz między innymi, prostych spacerów. To miało znaczący wpływ na moje zdrowie psychiczne i pomogło mi w radzeniu sobie, na przykład z frustracją. Zauważyłam, że poprawiła mi się nawet koncentracja czy klarowność myśli. W te wakacje chciałabym też podjąć się wyzwania 100 tysięcy kroków w jeden dzień – opowiada Wiktoria.

Ważnym elementem filmu jest przedstawienie różnych form aktywności fizycznej, które mogą być praktykowane przez każdego, niezależnie od wieku czy kondycji fizycznej. Film pokazuje, że nawet proste działania, takie jak codzienne spacery, mogą mieć ogromny wpływ na zdrowie psychiczne. Ruch nie musi być ekstremalny, aby przynosił korzyści – ważne jest, aby był regularny i sprawiał przyjemność.

Jednym z bohaterów filmu jest także Jerzy Górski, zdobywca podwójnego Ironmana, który opowiada o swojej drodze do zdrowia poprzez sport. – Górski, który zmagał się z uzależnieniami, pokazuje, jak sport pomógł mu wyjść na prostą i odnaleźć równowagę w życiu. Jego historia jest inspirującym przykładem tego, jak ruch może być narzędziem do poprawy jakości życia i zdrowia psychicznego. Aczkolwiek, w filmie pojawia się wątek tego, że czasami sport jest narzędziem wykorzystywanym na opak, bo zbyt intensywny wysiłek potrafi odłączać od ciała. Zamiast korzystać z aktywności dla dobrostanu, to ludzie nadwyrężają się, robiąc szalone trasy na rowerze, czy biegając ultramaratony. Nasz film skupia się na takich małych, lekkich rzeczach, które każda pełnosprawna osoba jest w stanie zrobić – mówi bohaterka filmu.

„Jak ruchem zmieniać umysł” to przedsięwzięcie całkowicie non-profit. Film jest dostępny m.in. na platformie YouTube.

studenci

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpglogo-1.png