eu_green_logo_szare.png

Aktualności

O przyszłości uczelni z młodymi naukowcami

Młodzi, zdolni naukowcy z nieprzeciętnymi osiągnięciami (stypendia i nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, premiera, ministra nauki, granty programu LIDER) spotkali się z prof. Jarosławem Bosym, rektorem UPWr na „śniadaniu ludzi z pasją”, by porozmawiać o przyszłości UPWr i ich roli w jej budowaniu.

W spotkaniu uczestniczyli: dr Karolina Bierowiec, dr Grzegorz Bury, dr Arkadiusz Głogowski, prof. Tomasz Hadaś, dr Paweł Hordyniec, dr Iga Kołodyńska, dr Katarzyna Kornicka-Garbowska, dr hab. Alicja Kowalczyk, dr Joanna Kowalska, dr Joanna Kozłowska, dr Agnieszka Krawczyk-Łebek, dr Żaneta Król-Kilińska, dr Jacek Łyczko, Daria Marczak, dr Magda Mielczarek, dr hab. Agata Mikołajczyk-Martinez, dr Kamila Pawłuszek-Filipiak, dr hab. Sylwia Prochowska, dr Kamil Smolak, dr Dariusz Strugarek, dr Marta Sylla, dr Ewa Szczepańska, dr Sebastian Świerszcz, dr Karolina Tkacz, dr Igor Turkiewicz, dr Aleksandra Wdowczyk oraz dr Radosław Zajdel.

sniadanie_2.jpg
Śniadanie ludzi z pasją 
fot. Tomasz Lewandowski

– Początkowo, przygotowując to spotkanie nazywaliśmy je śniadaniem stypendystów, ale lista gości się wydłużała, przybywało dobrych wiadomości o kolejnych sukcesach naszych naukowców, dlatego bardziej adekwatna nazwa to śniadanie ludzi z pasją, bo przecież państwa osiągnięcia w nauce dostrzegane i nagradzane w prestiżowych konkursach, wymagają nie tylko olbrzymiego zaangażowania, ale właśnie tej pasji – witała gości Agnieszka Musik, dyrektor Biura Rektora.

Rektor, prof. Jarosław Bosy podkreślał, że młodzi naukowcy nie tylko mają olbrzymi potencjał do kreowania własnej ścieżki, uniezależnienia się, ale są trzecią falą, która w perspektywie 10-15 lat przejmie kierowanie UPWr.

– Uniwersytet badawczy, silnie osadzony w sieciach międzynarodowych powiązań, opiera swój rozwój na synergii kolejnych fal naukowców. Pierwsza fala, której twarzą jest prof. Aneta Wojdyło, uczestniczy teraz w zarządzaniu, druga, m.in. pracująca nad aktualizacją IDUB pod kierunkiem prof. Anny Michalskiej-Ciechanowskiej przygotowuje się do przejęcia sterów. Trzecia fala, już buduje swoją pozycję, swoje relacje i oddziałuje (jeszcze na operacyjnym poziomie) na procesy, od których zależy jaką uczelnią będziemy za kilkanaście lat – przekonywał prof. Jarosław Bosy.

Postulaty i życzenia spisane w listach

Był to również czas na szczerą rozmowę. Młodzi naukowcy mówili m.in. o tym, za co cenią uczelnię, a czego im brakuje, co ułatwiłyby im funkcjonowanie na UPWr, pozytywnie wpłynęłoby na ich dobrostan oraz pracę naukową. Swoje postulaty i życzenia mogli wyrazić w formie listów do św. Mikołaja i większość z tej możliwości skorzystała. W jednym z listów czytamy m.in.: „Dziękuję za to, że z każdym rokiem UPWr staje się miejscem bardziej rozwojowym i inspirującym. Dziękuje za wsparcie jakiego doświadczam ze strony pracowników Działu Nauki, Działu Międzynarodowych Programów Badawczych, Centrum Realizacji i Rozliczania Projektów, Centrum Badawczo-Rozwojowego. Wpływa ono nie tylko na komfort pracy, ale i chęci na podejmowania nowych wyzwań projektowych...”.

sniadanie_3.jpg
Młodzi naukowcy mówili m.in. o tym za co cenią uczelnię, a czego im brakuje 
fot. Tomasz Lewandowski

Inni podkreślali konieczność uproszczenia procesu zakupów w projektach, zwiększenia współpracy między wydziałami, czy obniżenia pensum osób realizujących granty.

W większości listów pojawiały się postulaty dotyczące zatrudnienia: umowy na czas nieokreślony, większe zarobki (odzwierciedlające realne dokonania, a nie staż i tytuły) czy wynagrodzenie zwiększane za szczególne osiągnięcia.

„Moim marzeniem jest, by dydaktyka, była prowadzona przez wysokiej klasy specjalistów – naukowców zajmujących się na co dzień danym tematem…” - napisała jedna z młodych naukowczyń.

W listach podkreślano również, że należy bardziej doceniać osoby angażujące się w dydaktykę, dać im więcej narzędzi do pracy (m.in. szkolenia z zakresu AI), czy też oszacować rzeczywiste tygodniowe obciążenia godzinowe i przesuwać zadania dla tych mniej obciążonych pracowników.

Pomysły i uwagi nie pozostaną bez odpowiedzi. Zostały przekazane prorektorom i pracownikom ich pionów, są analizowane i rozpatrywane pod kątem możliwości ich wdrożenia.

Młodych naukowców zapytaliśmy też, co najbardziej cenią w pracy naukowca, jakie są ich naukowe inspiracje, jaki będzie uniwersytet przyszłości i co jest najważniejsze w życiu. Tak odpowiedzieli:

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg