Dr hab. Agata Mikołajczyk-Martinez

1. W pracy naukowca najbardziej cenię…

Możliwość głębszej analizy i patrzenia na rzeczy z pozoru oczywiste, z nowych perspektyw. Także to, że niezbędna do rozwoju badań jest dyskusja z drugim naukowcem, dopiero wtedy nasze przemyślenia mogą się „odzwierciedlić” i pójść w dalszym kierunku. Praca w laboratorium dostarcza mi również nieustannej medytacji uważności, więc nie muszę już przeznaczać na nią dodatkowego czasu. Jest to także relacja, która dosyć szybko z miłości potrafi zamienić się w nienawiść i na odwrót, ze względu na bezsilność towarzyszącą ograniczonej możliwości poznawczej i innych przeciwności.

2. Moje naukowe inspiracje (ludzie, badania?)

Inspirują mnie badania interdyscyplinarne, gdzie połączenie różnych, z pozoru odległych dziedzin może zaowocować stworzeniem czegoś naprawdę wartościowego społecznie. Ale także te badania podstawowe, gdzie za zjawiskami powszechnie znanymi z obserwacji, stoją skomplikowane mechanizmy. Odkrywanie tych zależności i mechanizmów jest bardzo fascynujące. Jeżeli chodzi o inspiracje osobami, to nasza rodaczka Maria Skłodowska-Curie, za jej determinację w działaniu i Rosalin Franklin. Ta ostatnia, po prostu dzieląc się swobodnie, z kolegami naukowcami, swoimi obserwacjami naukowymi i wynikami swoich badań, przyczyniła się do odkrycia struktury podwójnej helisy DNA. Później jej koledzy dostali za to Nagrodę Nobla, pomijając ją przy tym, lecz wydaje się, że dla niej najważniejsza była radość z pracy naukowej (Co nie zmienia faktu, że powinna być również laureatką Nagrody Nobla).

3. Co przyniesie nam nauka w najbliższej przyszłości, jaki będzie uniwersytet?

Moim zdaniem, nauka będzie nadal dążyć do integracji różnych dziedzin i zacieśniania między nimi współpracy. Uniwersytet powinien pozostać miejscem swobodnej i nieograniczonej myśli naukowej, przynajmniej teoretycznie tak powinno być. Jednak chciałabym, aby na uniwersytetach wzrosła samoświadomość naukowców w kwestii celu ich pracy. Czy ich działania mają na celu poszerzenie wiedzy poznawczej, przynoszenie korzyści społeczeństwu, czy też są one jedynie realizacją punktów i wytycznych niezbędnych do utrzymania się na uczelni?

4. W życiu najważniejsze jest…

Postępowanie w zgodzie ze sobą.

04.01.2024
badania