eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Dr Agnieszka Krawczyk-Łebek

1. W pracy naukowca najbardziej cenię…

Możliwość formułowania pytań i problemów badawczych i znajdowania na nie odpowiedzi, co często prowadzi do kolejnych, nierzadko zaskakujących pytań. To proces, który pozwala na głębsze zrozumienie świata i prowadzi do tworzenia nowych wynalazków, które ułatwiają życie każdego z nas. Droga do tych odkryć bywa długa i pełna wyzwań, ale nigdy nie wiadomo, kiedy nastąpi przełom, będący efektem współpracy wielu naukowców, wymieniających się wynikami swoich badań i obserwacji.

2. Moje naukowe inspiracje (ludzie, badania?) 

Do moich naukowych inspiracji należą badania nad metodą CRISPR/Cas, która pozwala na precyzyjną, tanią i łatwą modyfikację genomów organizmów żywych. Metoda ta jest uproszczoną wersją bakteryjnego systemu obrony przed wirusami. Początkowo badania nad nią dotyczyły samego poznania i zrozumienia systemu wykorzystywanego przez bakterie, a później zrodziła się idea wykorzystania go jako narzędzia inżynierii genetycznej, które zrewolucjonizowało biotechnologię stając się narzędziem o wielu zastosowaniach. Inspirujące są również same wynalazczynie CRISPR/Cas: Emmanuelle Charpentier i Jennifer Doudna, które pracując na dwóch różnych kontynentach nawiązały współpracę naukową, a w 2020 roku uzyskały Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za swoją pracę. . Szczególnie inspirujące jest również ich poczucie odpowiedzialności za wynalazek, czego przykładem jest książka Doudny „Edycja genów. Władza nad ewolucją”.

3. Co przyniesie nam nauka w najbliższej przyszłości, jaki będzie uniwersytet? 

W mojej opinii, w najbliższej przyszłości nauka przyniesie zmiany związane z rozwojem technologii informatycznych i biotechnologicznych. Nauczanie na uniwersytetach coraz bardziej będzie łączyć tradycyjne formy edukacji z nowoczesnymi technologiami cyfrowymi, takimi jak e-learning, sztuczna inteligencja, wirtualna i rozszerzona rzeczywistość. Nauka stanie się bardziej spersonalizowana i interdyscyplinarna, a praca naukowa na uniwersytetach będzie wymagała silniejszego sieciowania między uczelniami i współpracy interdyscyplinarnej. Zresztą proces unifikacji wiedzy, symbolizowany przez książkę znakomitego amerykańskiego biologa i zoologa Edwarda Wilsona z 98 r. „Konsiliencja. Jedność wiedzy”, już się rozpoczął.

4. W życiu najważniejsze jest… 

Odpowiedź na pytanie, co jest najważniejsze w życiu, jest indywidualna i może się zmieniać w czasie. Dla mnie kluczowe jest poczucie sensu i celowości w podejmowanych działaniach, zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym.

Powrót
04.01.2024
Głos Uczelni
badania
sukcesy

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg