Dr Magda Mielczarek

1. W pracy naukowca najbardziej cenię.

W pracy naukowca najbardziej cenię możliwość prowadzenia badań zgodnie z moimi zainteresowaniami. Ta praca wymaga od mnie kreatywności i ciągłego generowania nowych pomysłów, hipotez oraz podejść badawczych.

2. Moje naukowe inspiracje (ludzie, badania?)

Obecne osiągnięcia w dziedzinie medycyny personalizowanej są dla mnie ogromną inspiracją. Zafascynowana jestem potęgą technologii z zakresu biologii molekularnej i narzędziami bioinformatycznymi, które pozwalają odkrywać biologiczne podłoże ludzkich chorób. Szczególnie interesujący jest dla mnie praktyczny wymiar wiedzy zdobywanej w takich badaniach, dotykający nas wszystkich.

3. Co przyniesie nam nauka w najbliższej przyszłości, jaki będzie uniwersytet?

Przyszłość nauki przyniesie, jak sądzę, ogromne zmiany i wyzwania. Technologie informatyczne, a zwłaszcza sztuczna inteligencja, będą pełnić (a może już pełnią?) kluczową rolę we wszystkich dziedzinach naukowych. Wierzę, że przyszłe badania będą wymagały interdyscyplinarnego podejścia. Mam nadzieję, że uniwersytety przyszłości położą większy nacisk na badania związane ze zrównoważonym rozwojem, edukację ekologiczną oraz efektywne rozwiązywanie problemów społecznych.

4. W życiu najważniejsze jest…

Żeby zachować równowagę pomiędzy życiem prywatnym a pracą.

04.01.2024
badania