Dr Marta Sylla

1. W pracy naukowca najbardziej cenię…

Wolność, możliwość podjęcia się wyzwań i możliwość stawiania najbardziej interesujących dla nas pytań badawczych.

2. Moje naukowe inspiracje (ludzie, badania?)

Inspirują mnie badacze rozwijający naukę w kierunku oceny i wyceny kapitału naturalnego, ludzie którzy potrafią wyjaśnić dlaczego jesteśmy uzależnieni od ciągłego wzrostu – szczególnie gospodarczego –  i czy to uzależnienie da nam trwałe szczęście. Inspirują mnie także Ci, dla których wartość monetarna jest tylko jedną z wielu wartości szczególnie w kontekście usług ekosystemów.

3. Co przyniesie nam nauka w najbliższej przyszłości, jaki będzie uniwersytet?

Uniwersytet będzie się zmieniał w kierunku mniej masowego kształcenia, ponieważ każdy będzie miał dostęp do ogólnego poziomu informacji i będzie mógł dowolnie kształtować swoją wiedzę. Uniwersytet pozostanie dla osób, które będa chciały budować doskonałość naukową, kształtować warsztat naukowy z ludźmi, którzy będa zajmować się nauką w ramach pracy zarobkowej.

4. W życiu najważniejsze jest…

rodzina i relacje międzyludzkie. Najważniejsze jest to, w jaki sposób traktujemy innych ludzi – czy budujemy relacje wzmacniające i wspierające i czy odnosimy się do siebie z szacunkiem i otwartością.

04.01.2024
badania