eu_green_logo_szare.png

Aktualności

wybierz kategorie wiadomości

Naukowcy z UPWr zaprojektowali iluminację Ogrodu Botanicznego

27.12.2021

Do 16 stycznia we wrocławskim Ogrodzie Botanicznym można podziwiać iluminację, która docelowo będzie stałym oświetleniem tego wyjątkowego miejsca. – Chcemy pokazać, że wprowadzenie niewielkiej ilości światła pozwala intensywnie doświadczać głębię i znaczenie nocy – mówi odpowiedzialna za projekt dr Magdalena Zienowicz z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Eksperci UPWr: jak pomóc zwierzętom w sylwestra

27.12.2021

Mimo że coraz więcej miast rezygnuje z sylwestrowego pokazu sztucznych ogni, niebezpieczna moda na odpalanie na osiedlach, pod blokami czy na podwórkach petard i fajerwerków nie przemija. Dr Julia Miller, lekarz weterynarii i behawiorystka z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu podpowiada, jak pomóc naszym zwierzętom przetrwać ten trudny dla nich czas.

MINIATURA 5 dla naukowców UPWr

21.12.2021

Pięcioro naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu zostało laureatami konkursu MINIATURA 5. Na badania w dziedzinie weterynarii, zootechniki i rybactwa oraz technologii żywności i żywienia każdy z nich otrzymał blisko 50 tysięcy złotych.

Biogaz, biometan, fotowoltaika i UPWr

21.12.2021

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu jest jednym z sygnatariuszy porozumień zainicjowanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska dotyczących rozwoju sektora biogazu i biometanu oraz fotowoltaiki. Uczelnię podczas uroczystości reprezentował prof. Andrzej Białowiec.

Eksperci UPWr: jak odchudzić święta i przygotować wegańską wigilię

21.12.2021

Na święta kupujemy za dużo i przygotowujemy za dużo. Dlatego warto na te kilka dni wyrzuć z naszego słownika słowo „zabraknie”. Święta można odchudzić i zaraz powiem jak, choć sama jestem zwolennikiem teorii, że od odchudzania jest codzienność – mówi prof. Danuta Figurska-Ciura z Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Doktoranci UPWr z grantami na badania

20.12.2021

Młodzi naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu zdobyli 1 936 687 złotych w konkursie Narodowego Centrum Nauki Preludium 20. Przedstawiamy kolejnych pięć projektów, które dotyczą m.in. laserowego skaningu lotniczego, badania mobilności ludzi, wpływu mikroorganizmów na związki polifenolowe czy zmian w islandzkiej glebie.

Grudniowe posiedzenie senatu

17.12.2021

Czwarte posiedzenie Senatu UPWr w tym roku akademickim – zorganizowane zdalnie, w trybie wideokonferencji – to m.in. uchwały związane ze zmianą statutu uczelni i uchwalenie regulaminu Szkoły Doktorskiej UPWr.

Prawie 2 miliony z konkursu Preludium dla doktorantów UPWr

16.12.2021

Czy można zwiększyć odporność drobiu dzięki dodatkom paszowym? Jak hydroelektrownie wpływają na środowisko? Czy konserwanty stosowane w żywności mogą chronić przed enterotoksynami gronkowcowymi? Dzisiaj przedstawiamy sześć z jedenastu zwycięskich projektów i doktorantów, którzy je zrealizują.

Szkoła Doktorska UPWr z tutoringiem

14.12.2021

Członkowie Rady Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz jej promotorzy, w sumie 18 osób, zakończyli cykl szkoleń w ramach Szkoły Tutorów Akademickich prowadzonej przez Collegium Wratislaviense. SD UPWr to pierwsza w Polsce certyfikowana przez CW szkoła doktorska z tutoringiem.

UPWr podpisał deklarację ICA w sprawie klimatycznej neutralności

09.12.2021

Rektorzy i dziekani europejskich uczelni przyrodniczych podpisali podczas forum Stowarzyszenia Europejskich Uniwersytetów Przyrodniczych (ICA), w tym roku odbywającego się na uniwersytecie w Leuven, deklarację dotyczącą zmian klimatu i rozwoju zrównoważonej biogospodarki. Wśród sygnatariuszy jest prof. Anna Chełmońska-Soyta, prorektor ds. umiędzynarodowienia Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Antoni Gucwiński, doktor honoris causa UPWr, nie żyje

08.12.2021

Antoni Gucwiński, wieloletni dyrektor wrocławskiego ogrodu zoologicznego i doktor honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, zmarł w wieku 89 lat. Informację tę przekazał prezydent miasta Jacek Sutryk.

Archeolodzy i antropolodzy z UPWr i badania w czeskich Libkovicach

08.12.2021

Już ponad 450 ekshumowanych grobów, setki zabytków oraz przypadek paleopatologii wyjątkowy w skali światowej! Oto efekty 3. sezonu wyprzedzających badań ratowniczych prowadzonych przez polskich archeologów i antropologów w opuszczonej czeskiej wsi Libkovice. A to tylko wierzchołek prawdziwej góry lodowej!

Miliony z Narodowego Centrum Nauki na badania naukowców UPWr

07.12.2021

Aż 11 projektów badawczych naukowców z UPWr w konkursie PRELUDIUM 20 i siedem w OPUS 21 otrzymało dofinansowanie z Narodowego Centrum Nauki. A to nie wszystkie nasze sukcesy w rozstrzygniętych ostatnio przez NCN konkursach. Mamy też m.in. wyróżnionych w ostatnim naborze konkursu TANGO, BEETHOVEN i MINIATURA 5.

Student UPWr zadba o bezpieczeństwo niewidomych. Buduje dla nich interaktywną laskę

02.12.2021

Artur Salamon, student inżynierii bezpieczeństwa na UPWr buduje interaktywną laskę dla osób niewidomych. Wyposażona w czujniki odległości i sygnalizująca wibracją wykrycie przeszkód na drodze laska, ma na celu ułatwić niewidomym poruszanie się po mieście.

Badanie obserwacji satelitarnych – jeden sygnał, wiele zastosowań

01.12.2021

Adam Cegła, doktorant Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu pracuje nad modelem, który połączy ze sobą dwa rodzaje obserwacji satelitarnych. Jego badania mają pomóc zbadać niskie partie atmosfery.

Listopadowe posiedzenie senatu

26.11.2021

Trzecie posiedzenie Senatu UPWr w tym roku akademickim – zorganizowane zdalnie, w trybie wideokonferencji – to m.in. dyskusja oraz uchwały związane z rekrutacją na studia.

Naukowcy UPWr w rankingu najczęściej cytowanych na świecie

24.11.2021

Po raz kolejny opublikowano listę najlepszych naukowców pod względem cytowalności ich publikacji. Wśród niemal 190 tys. najbardziej wpływowych naukowców na świecie znalazło się aż siedmioro związanych z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu.

Żegnamy profesor Marię Goos

19.11.2021

Profesor Maria Goos, była dziekan na ówczesnym Wydziale Rolniczym Akademii Rolniczej i kierownik Katedry Entomologii Rolniczej, człowiek wielkiej serdeczności i życzliwości wobec innych, zmarła w wieku 91 lat. Pogrzeb odbędzie się 20 listopada we Wrocławiu.

Zajęcia ogólnouczelniane zdalne od 22 listopada

19.11.2021

Od 22 listopada 2021 r. do 9 stycznia 2022 r. w trybie zdalnym będą odbywały się wszystkie zajęcia ogólnouczelniane oraz kursy wyrównawcze. O ewentualnym prowadzeniu w trybie zdalnym również zajęć z przedmiotów kierunkowych będą decydowali dziekani.

krokodyl

Eksperci UPWr: Czy krokodyl i bóbr płaczą, a ryba i koń to najzdrowsze zwierzęta?

18.11.2021

Pracowity jak mrówka, krokodyle łzy czy zdrów jak ryba to znane określenia, ale nie zawsze oczywistym jest skąd się wzięły. Czy osły są naprawdę uparte, a bobry często płaczą? Prof. Grzegorz Zaleśny naukowo wyjaśnia etymologię wyrażeń nawiązujących do zwierząt i sprawdza czy powiedzenia te są faktem czy mitem.

  • 1
  • 25
  • 26
  • 27
  • 64

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpglogo-1.png