wybierz kategorie wiadomości
Okiem i uchem seniora. Badania doktorantki UPWr
19.11.2024
Polskie społeczeństwo się starzeje, co do tego nie ma wątpliwości. Z danych GUS wynika, że już co piąty Polak ma ponad 60 lat. Przyszłość urbanistyki wymaga zatem szczególnej uwagi wobec potrzeb osób starszych, dla których przestrzeń miejska jest źródłem zarówno komfortu, jak i potencjalnych zagrożeń. Doktorantka Aleksandra Lubańska zbada, na co w przestrzeni publicznej zwracają uwagę seniorzy.
Absolutorium Wydziału Gospodarki Przestrzennej i Architektury Krajobrazu – relacja
18.11.2024
Absolwenci Wydziału Gospodarki Przestrzennej i Architektury Krajobrazu świętowali ukończenie studiów.
Iga Butrym: – Sport uczy nas życia
15.11.2024
Dla Igi Butrym, trenerki ze Studium Wychowania Fizycznego i Sportu UPWr, sport to nie tylko aktywność fizyczna. To forma wyrazu, środek do osiągania równowagi, a także przestrzeń, w której można budować trwałe relacje międzyludzkie i kultywować wartości na całe życie.
Cel 9: Stabilna infrastruktura, zrównoważone uprzemysłowienie i innowacyjność
12.11.2024
W 2015 roku na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych reprezentanci 193 państw jednogłośnie przyjęli Agendę 2030 wyznaczająca cele, nazwane celami zrównoważonego rozwoju. 2030 rok oznaczał termin ich realizacji. Już wiadomo, że nierealny, nie zmienia to jednak faktu, że nawet jeśli uznamy je za rodzaj pozytywistycznej utopii, to jednak wiele z nich powoli udaje się realizować.
Przełom w leczeniu nowotworów otrzewnej? Innowacyjne badania prof. Agaty Mikołajczyk-Martinez
06.11.2024
Badania prowadzone przez prof. Agatę Mikołajczyk-Martinez nad nowotworami otrzewnej wypełniają lukę w onkologii, która dotychczas koncentrowała się głównie na częściej występujących nowotworach. Naukowczyni opracowuje zaawansowaną metodę terapeutyczną, która może okazać się przełomowa w leczeniu tych wysoce opornych na standardowe terapie nowotworów.
Pamiętamy o rektorach Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu
01.11.2024
Studenci UPWr zadbali o groby rektorów uczelni przed dniem Wszystkich Świętych.
Projekt „City&Co” na finiszu, czyli miasta dla seniorów
29.10.2024
Projekt „City&Co: Older Adults Co-Creating a Sustainable Age-friendly City”, w którym uczestniczy zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu pod kierunkiem prof. Jana Kazaka z Katedry Badań Systemowych, realizowany jest od 2022 r. Prace nad stworzeniem zaleceń dla samorządów w zakresie miast przyjaznych osobom starszym są na ostatniej prostej.
Cała nadzieja w nanokompozytach
23.10.2024
Nanokompozyty mogą usunąć ponad 90 procent antybiotyków z zanieczyszczonej wody. To obiecująca metoda rozwiązania problemu, który narasta wraz ze wzrostem stosowania tych leków w medycynie i rolnictwie. Polska znajduje się w pierwszej szóstce krajów Europy o wysokim zużyciu antybiotyków.
Efektywna dydaktyka – sztuka łączenia teorii z praktyką
22.10.2024
Jak skutecznie przekazywać wiedzę, odpowiadając na potrzeby studentów i jednocześnie zapewniając, że będą oni przygotowani do zawodowych wyzwań? Prof. Jan Kapłon, podkreśla, że podstawą sukcesu w nauczaniu jest słuchanie studentów i rozumienie wartości praktycznego podejścia do edukacji.
Doktorantka UPWr bada innowacyjne podejście do żywności funkcjonalnej
17.10.2024
Katarzyna Leicht, doktorantka z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, prowadzi badania nad wykorzystaniem białek miofibrylarnych pochodzących z mięśni drobiu oraz bioaktywnych związków roślinnych z Centella asiatica. Jej praca ma potencjał zrewolucjonizować przemysł spożywczy, tworząc innowacyjne produkty, które wspierają zdrowie i przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju surowców w przemyśle mięsnym.
Cel 8: dobra praca, równa płaca
14.10.2024
Ósmy Cel Zrównoważonego Rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych wyznaczony do realizacji do 2030 roku dotyczy z jednej strony wzrostu gospodarczego – stabilnego i zrównoważonego, a z drugiej połączonego z tym wzrostem pełnego, produktywnego, a przede wszystkim godnego zatrudnienia dla wszystkich ludzi.
Nowe Centrum na UPWr
03.10.2024
Centrum Energia, Środowisko i Społeczeństwo to nowa jednostka na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Kieruje nią prof. Arkadiusz Dyjakon.
Miniatura 8 dla trzech naukowczyń UPWr
01.10.2024
W najnowszej edycji konkursu Miniatura 8, organizowanego przez Narodowe Centrum Nauki, wsparcie na realizację swoich innowacyjnych badań z zakresu zdrowia publicznego, ochrony środowiska oraz rolnictwa zdobyły trzy naukowczynie UPWr. To dr Izabela Janus-Ziółkowska, dr hab. Iwona Gruss oraz dr Agata Siedlecka.
UPWr – Tutorską Inspiracją Roku!
27.09.2024
Podczas XI Ogólnopolskiego Kongresu Tutoringu, realizowanego przez Collegium Wratislaviense, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu otrzymał certyfikację i akredytację tutorską oraz tytuł Tutorskiej Inspiracji Roku 2023/2024!
Coraz większa reprezentacja naukowców UPWr w prestiżowym rankingu Top 2%
23.09.2024
W tym roku aż dwunastu naukowców UPWr znalazło się w zestawieniu najczęściej cytowanych badaczy na świecie.
Mierzą przepływy, by w przyszłości precyzyjniej modelować przejście fali
19.09.2024
Pracownicy Instytutu Inżynierii Środowiska UPWr od wczoraj prowadzą unikatowe badania na Odrze. Mierzą przepływy Odry na wejściu do Wrocławskiego Węzła Wodnego w rejonie jazów Opatowice i Bartoszowice.
Escherichia coli – czasem przyjaciel, czasem wróg
17.09.2024
Choroby wywołane przez bakterie E. coli są powszechne wśród ptaków hodowlanych. To efekt intensywnych praktyk hodowlanych i wzrostu liczebności szczepów opornych na antybiotyki.
Dydaktyka według dr Katarzyny Patejuk
17.09.2024
Nauczanie w obliczu ciągłego rozwoju technologii i zmieniających się potrzeb studentów wymaga od wykładowców elastyczności i zrozumienia. Przykładem takiego podejścia do dydaktyki jest praca dr Katarzyny Patejuk z Katedry Ochrony Roślin, wyróżnionej przez studentów jako najlepszy dydaktyk na Wydziale Przyrodniczo-Technologicznym.
Zjazd absolwentów melioracji wodnych z okazji 50-lecia ukończenia studiów
13.09.2024
Z okazji okrągłej rocznicy ukończenia studiów, na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu trwa zjazd absolwentów dawnego Wydziału Melioracji Wodnych. To wyjątkowa okazja dla uczestników do spotkania się w większym gronie, powspominania lat spędzonych na uczelni i zobaczenia, jak rozwinęła się ona od czasów ich studiów.
Doktorantka UPWr z grantem z Preludium
11.09.2024
Finiszuje z doktoratem i właśnie dostała fundusze na projekt realizowany w ramach konkursu Preludium. Promotorką Agaty Matery, studentki Szkoły Doktorskiej UPWr jest prof. Ewa Huszcza.
Zmarł prof. Władysław Kadłubiec
09.09.2024
9 września 2024 roku zmarł prof. Władysław Kadłubiec, wieloletni pracownik Katedry Genetyki Hodowli Roślin i Nasiennictwa UPWr.