Mierzą przepływy, by w przyszłości precyzyjniej modelować przejście fali

Pracownicy Instytutu Inżynierii Środowiska UPWr od wczoraj prowadzą unikatowe badania na Odrze. Mierzą przepływy Odry na wejściu do Wrocławskiego Węzła Wodnego w rejonie jazów Opatowice i Bartoszowice.

Badania te są niezwykle istotne dla ustalenia rozdziału wód przepływających przez Wrocław. Chodzi o rozwidlenie na Biskupinie, gdzie rzeka rozwidla się na Odrę i kanały żeglowne. Są to pierwsze tego typu badania prowadzone przy tak dużym wezbraniu powodziowym – niezbędne dla ustalenia punktów na krzywej przepływu, co w przyszłości pomoże precyzyjnie modelować przejście fali powodziowej przez miasto.

Pracownicy Instytutu Inżynierii  Środowiska UPWr podczas badań na Odrze

Badania te nie byłyby możliwe bez pomocy WOPR-u, policji i straży pożarnej oraz firmy Water Survey Tech.

19.09.2024
badania

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpglogo-1.png