UPWr – Tutorską Inspiracją Roku!

Podczas XI Ogólnopolskiego Kongresu Tutoringu, realizowanego przez Collegium Wratislaviense, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu otrzymał certyfikację i akredytację tutorską oraz tytuł Tutorskiej Inspiracji Roku 2023/2024!

W tym roku, ze względu na sytuację powodziową, Kongres odbył się w formule on-line. W tym corocznym ogólnopolskim wydarzeniu Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu uczestniczy od 2019 roku. Od 5 lat rozwijany jest także na UPWr  program tutoringu akademickiego, do którego zapraszani są studentki i studentów już od pierwszego roku studiów.

Tutoring na UPWr

Pomysł na tutoring na UPWr zrodził jako odpowiedź  na potrzebę zmiany w procesie kształcenia. – Środowisko akademickie naszej uczelni poszukiwało sposobów i narzędzi umożliwiających rozwijanie się – w szczególności w obszarach naukowych – oparte na indywidualnych predyspozycjach, kompetencjach i specjalizacjach oraz na bliskiej relacji mistrz-uczeń i zaufaniu – mówi Urszula Siembieda z Sekcji Wsparcia Projektowego Centrum Zasobów i Wsparcia Dydaktyki, które od początku zaangażowane jest w promowanie i rozwijanie tutoringu na UPWr.

certyfikacja-tutorska-upwr-2.jpg

Ten rozwój to liczne projekty obejmujące przygotowanie kompetencyjne tutorów, a następnie wsparcie we wdrożeniu tutoringu. Już w 2018 roku Uniwersytet Przyrodniczy zawarł pierwsze zobowiązania, a w kolejnym roku rozpoczęto realizację trzech dużych przedsięwzięć finansowanych ze środków zewnętrznych, które umożliwiły przygotowanie, stworzenie i utrzymanie oferty tutoringu dla studentów wszystkich kierunków na UPWr.

–  tym czasie przeprowadziliśmy ponad 2000 godzin tutoriali. Ponad 50 nauczycieli naszej uczelni posiada uprawnienia tutorskie – są certyfikowanymi tutorami, uczestnikami projektów kompetencyjnych. Tutoring działa także prężnie w Szkole Doktorskiej UPWr – mówi Urszula Siembieda i dodaje, że podczas tegorocznego XI Kongresu Tutoringu Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu otrzymał certyfikację i akredytację tutorską, potwierdzającą systematyczne rozwijanie kompetencji tutorskich przez nauczycieli uczelni.

W 2024 roku wprowadzona została – zarządzeniem rektora – stała oferta tutoringową dla studentów I, II stopnia i jednolitych studiów magisterskich. 2024 rok / BIP Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu (upwr.edu.pl).

akredytacja-tutorska-upwr-2.jpg

– Proponujemy naszym studentom przede wszystkim tutoring akademicki, którego celem jest rozwój poznawczy, osiągnięcie określonych celów dydaktyczno-naukowych. Tutoriale, czyli spotkania studenta z nauczycielem są realizowane w ramach konsultacji indywidualnych lub prowadzonych w niewielkich grupach – tłumaczy Urszula Siembieda, przypominając od razu, że tutoriale składające się na proces tutorski realizowany we współpracy tutora i tutee, są rozumiane jako zajęcia niewpisane do programu studiów, nieregularne, o których mowa w regulaminie pracy UPWr, a godziny dydaktyczne poświęcone na tutoriale są rozliczane co do zasady w ramach pensum i godzin ponadwymiarowych zgodnie z obowiązującymi  w tym zakresie regulacjami.

Program tutoringu na UPWr rozwijany jest dzięki tutorom oraz studentkom i studentom UPWr. Jak podkreśla Urszula Siembieda, ci pierwsi to grupa ludzi otwartych, uważnych, inspirujących, dających się zainspirować, nastawionych na rozwój i mierzenie się z wyzwaniami – a wszystkie te działania w poszanowaniu  i docenieniu studentów oraz współpracowników.

tir-2023_2024-sm.jpg

– A tutoranci, czyli nasi studenci wchodzący w proces tutoringu, znajdują dla siebie w relacji tutorskiej przestrzeń do rozwoju i spełnienia, mają odwagę, by sięgać po nowe i obdarzają zaufaniem swoich tutorów – mówi Urszula Siembieda, podkreślają, że program tutoringu na UPWr stał się uzasadnieniem dla wyróżnienia uczelni w konkursie Tutorska Inspiracja Roku 2023/2024, w kategorii instytucja. Doceniono w ten sposób zaangażowanie i osiągnięcia UPWr w rozwijaniu tutoringu jako metody kształcenia i rozwoju, opartej na zaufaniu, szacunku i dążeniu do prawdy.

Dołącz do programu

Centrum Zasobów i Wsparcia Dydaktyk zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w programie tutoringu na Uniwersytecie Przyrodniczym. Informacje dla nauczycieli akademickich – Aktualności / Centrum Zasobów i Wsparcia Dydaktyki. Studenci informacje o naborze tutorantów do współpracy tutorskiej w semestrze zimowym 2024/2025 znajdą w Ekstranecie studenckim, w zakładce Studia +, Tutor na UPWr Tutor na UPWr / Ekstranet Studencki.

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpglogo-1.png