Nowe Centrum na UPWr

Centrum Energia, Środowisko i Społeczeństwo to nowa jednostka na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Kieruje nią prof. Arkadiusz Dyjakon.

Centrum Energia, Środowisko i Społeczeństwo powołane kilka miesięcy temu do 1 września  funkcjonowało w pionie prorektora dr rozwoju uczelni prof. Adama Szewczuka. Od 1 września jest przypisane do pionu prorektora ds. nauki prof. Andrzeja Zachwiei.

Celem głównym jednostki jest zdobywanie projektów badawczych - zwłaszcza międzynarodowych - związanych z szeroko rozumianą transformacją energetyczną i jej oddziaływaniem społecznym oraz środowiskowym, ale nie tylko.

– Centrum jest jednostką interdyscyplinarną, a tę interdyscyplinarność najlepiej wyraża jego nazwa. Zostało powołane do budowy współpracy z różnymi naukowcami, jednostkami badawczymi oraz organizacjami krajowymi i zagranicznymi, które poruszają się także w obszarach społeczno-środowiskowych – mówi kierownik Centrum Energia, Środowisko i Społeczeństwo prof. Arkadiusz Dyjakon, dodając, że potwierdzają to aktualnie realizowane dwa projekty dydaktyczne z programu Erasmus+, którymi koordynuje. Jeden z nich związany jest z etyką badań w dobie sztucznej inteligencji, a drugi dotyczy rozwijania i podnoszenie tzw. zielonych umiejętności miękkich – istotnych kompetencji społecznych w dzisiejszych czasach – w procesie kształcenia na poziomie uniwersyteckim.

Prof. Arkadiusz Dyjakon, szef nowego centrum
fot. Tomasz Lewandowski

– Używając języka popularnego, a nie naukowego, bo mowa o kompetencjach miękkich, chodzi tu o realizację procesu nauczania w obszarze swojej profesji, ale w taki sposób, by przekazywać jednocześnie pozytywny wymiaru zielonej energii czy ochrony środowiska. Mówiąc bezpośrednio, o zarażanie zielonym myśleniem, bo istotne jest, aby absolwenci po zakończeniu kształcenia na uczelni, udając się do pracy w przemyśle, rozpowszechniali takie zielone nawyki dalej, budując efekt zielonego wirusa – tłumaczy prof. Dyjakon i podkreśla, że obszar badawczy Centrum nie dotyczy tylko i wyłącznie energii czy środowiska.

– Spina je w całość kwestia społeczna, co najdobitniej pokazał tegoroczny raport dotyczący ubóstwa energetycznego, z którego wprost wynika, że mamy do czynienia z realnymi problemami społecznymi, ekonomicznymi i politycznymi. W zeszłym roku zakończyłem projekt dotyczący między innymi rozwoju spółdzielni energetycznych na obszarach wiejskich, który obejmował wymienione przeze mnie aspekty – podkreśla prof. Arkadiusz Dyjakon, dodając, że Centrum zgodnie z założeniami ma współpracować nie tylko z jednostkami wewnątrzuczelnianymi, ale przede wszystkim budować relacje z otoczeniem zewnętrznym: biznesem, samorządami, jednostkami badawczymi, a także szkołami.

03.10.2024
badania

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpglogo-1.png