Zjazd absolwentów melioracji wodnych z okazji 50-lecia ukończenia studiów

Z okazji okrągłej rocznicy ukończenia studiów, na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu trwa zjazd absolwentów dawnego Wydziału Melioracji Wodnych. To wyjątkowa okazja dla uczestników do spotkania się w większym gronie, powspominania lat spędzonych na uczelni i zobaczenia, jak rozwinęła się ona od czasów ich studiów.

– Do tej pory zorganizowano dwadzieścia siedem takich spotkań w różnych miastach Polski, a dwa lata temu zrodziła się inicjatywa, by na 50-lecie zjazd odbył się na uczelni, i oto jesteśmy – mówi Stanisław Kurach, jeden z absolwentów melioracji wodnych i organizatorów. – To dla nas wyjątkowe wydarzenie, bo minęło już okrągłe 50 lat. Atmosfera na tych spotkaniach zawsze jest serdeczna i jak zwykle przyjechało wiele osób z całej Polski. A nawet ze świata – w tym roku odwiedził nas kolega z Grecji, a w poprzednich latach gościliśmy osobę na co dzień mieszkającą w Australii – dodaje.

– Wszyscy są już zadowoleni, a sądzę, że po dzisiejszym spotkaniu będą jeszcze bardziej, bo to właśnie dzisiaj mamy główną, uroczystą część obchodów. Odbędzie się wręczenie dyplomów i statuetek z okazji pięćdziesięciolecia ukończenia studiów, a następnie pracownicy uczelni oprowadzą nas po laboratoriach, by pokazać, jak wiele zmieniło się od naszych czasów. Wieczorem będziemy świętować przy muzyce, a jutro planujemy zwiedzić miasto – mówi kolejny absolwent Henryk Rabenda, dodając, że wraz z osobami towarzyszącymi przyjechało łącznie 55-56 osób. – Zaprosiliśmy też kilku asystentów, którzy nas uczyli – na przykład prof. Radczuk, która dała radę do nas dołączyć.

zjazd
fot. Tomasz Lewandowski

We Wrocławiu badania i kształcenie studentów w dziedzinie melioracji wodnych rozpoczęto 15 grudnia 1945 roku, kiedy powołana została Katedra Melioracji i Inżynierii Rolnej na Wydziale Rolnictwa z Oddziałem Ogrodniczym, założonym w sierpniu tego samego roku i wchodzącym w skład jedynej we Wrocławiu uczelni – Uniwersytetu i Politechniki. Profesor Stanisław Bac, który przybył z Politechniki Lwowskiej, zorganizował katedrę od podstaw i w 1949 roku stworzył specjalizację z melioracji rolnych, którą ukończyło 12 studentów. W 1950 roku otworzono Oddział Melioracji Rolnych, gdzie rozpoczęło naukę 50 osób. Samodzielny Wydział Melioracji Rolnych powstał w 1951 roku w strukturach Uniwersytetu i Politechniki, a od 17 listopada 1951 roku funkcjonował już w ramach niezależnej Wyższej Szkoły Rolniczej. Pierwszym dziekanem wydziału został prof. Stanisław Bac, a funkcję prodziekana objął mgr Roman Hlibowicki, kierownik Katedry Miernictwa.

50_lat_zjazd_wiksig-34.jpg
fot. Tomasz Lewandowski

W 2000 roku nastąpiła zmiana nazwy wydziału na Wydział Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji. Dziś kształci się tu ponad 2,5 tysiąca studentów na studiach dziennych, zaocznych, podyplomowych i doktoranckich.

13.09.2024
absolwenci

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpglogo-1.png