eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Absolwent Filip Marek: – Rośliny też podlegają trendom

Filip Marek to absolwent ogrodnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Dziś jest dyrektorem, edukatorem i znawcą trendów w świecie florystyki.

Florystyka zaczęła fascynować Filipa Marka, absolwenta UPWr, już podczas studiów ogrodnictwa. Swój wybór kierunku tłumaczy sentymentem do dzieciństwa i wakacji spędzonych z babcią, która umiejętnie opiekowała się roślinami, zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Była prawdziwą pasjonatką. – Do ogrodnictwa zainspirowała mnie babcia. To właśnie te wspólne chwile spędzone przy kwiatach sprawiły, że wybór kierunku był dla mnie oczywisty. A na studiach magisterskich postanowiłem rozwijać się dalej w dziedzinie florystyki i podjąłem studia podyplomowe na SGGW – opowiada Filip Marek.

Filip Marek wraz z prof. Wróblewską
Filip Marek wraz z prof. Katarzyną Wróblewską, jego byłą promotorką
fot. Tomasz Lewandowski

Dzisiaj Filip Marek pełni funkcję dyrektora Zespołu Szkół nr 3 we Wrocławiu, gdzie kształci uczniów w różnych kierunkach, w tym również na nowo uruchomionym kierunku technik ogrodnik. – Jestem dumny z tego, że udało mi się wprowadzić nowy kierunek, który uwzględnienia uprawę winorośli i prowadzenia winnicy. Jesteśmy jedyną szkołą na Dolnym Śląsku, która kształci w tym zawodzie – podkreśla absolwent UPWr.

Filip Marek specjalizuje się też w roślinnych scenografiach, aranżacjach wnętrz i nasadzeniach miejskich. Poza swoją rolą w szkole, uczy i egzaminuje przyszłych ogrodników, architektów krajobrazu i florystów. Od siedmiu lat zaangażowany jest też we Wrocławskie Święto Kwiatów, a w 2022 roku został wyróżniony przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w konkursie Zawodowiec Roku w kategorii florystyka. 

Współpracuje czasem również z UPWr i swoją byłą promotorką, prof. Katarzyną Wróblewską – w tym miesiącu wraz z członkiniami SKN Ogrodników otworzył na uczelni wystawę florystyczną „Owoce Warzywa Kwiaty”, którą wcześniej wspólnie przygotowali. Poprowadził też wykład na temat trendów we florystyce.

Członkinie SKN Ogrodników
Członkinie SKN Ogrodników, które wraz z Filipem Markiem stworzyły wystawę „Owoce Warzywa Kwiaty”
fot. Tomasz Lewandowski

Czy rośliny mogą być modne?

Filip z pasją opowiada o naturze florystyki i panującej w niej trendach. – Sezonowość materiału roślinnego, z którym pracujemy, automatycznie wpływa na trendy, które funkcjonują w świecie florystyki. Po inne kwiaty sięgać będziemy wiosną, a po inne jesienią. Oprócz tego, wpływ na kształtowanie trendów mają także zarówno duże instytucje typu Biuro Kwiatowe Holandia (Flower Council Holland), jak i influencerzy florystyczni, którzy przez media społecznościowe kształtują estetykę i preferencje społeczeństwa – mówi absolwent UPWr, podkreślając, że dwa główne trendy na nadchodzący rok to „Viva la Vida” oraz powrót do natury. 

– Pierwszy z nich nawiązuje do estetyki związanej z Meksykiem i Hiszpanią. Charakteryzuje się intensywnymi kolorami, wzorami i rękodziełem inspirowanymi m.in. tamtejszymi festiwalami. Drugi trend to zrównoważony rozwój i powrót do natury, co przejawia się w stosowaniu podejścia szanującego przyrodę, ekologicznych rozwiązań, uprawie roślin na biofarmach oraz używaniu naturalnych materiałów – tłumaczy Filip Marek, zwracając uwagę, że na współczesne, modne kompozycje wpływają zarówno trendy, jak i potrzeby rynku. 

zielona roślina
W kompozycjach używane są różne rośliny, nie tylko kwiaty
fot. Tomasz Lewandowski

– Róże na przykład nigdy nie wyjdą z mody, bo są klasykiem, zawsze będzie na nie zapotrzebowanie. Stanowią pewien symbol, ale to prawda, że obecnie w kompozycjach nie królują. W przypadku roślin doniczkowych wracają do łask te, które były popularne w latach 70. i 80., jednak w nowych odmianach i kształtach. Tak jak w przypadku ubrań, trendy powracają co kilka lat, ale w odświeżonej formie – mówi absolwent.

is

Powrót
10.11.2023
Głos Uczelni
absolwenci

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg