eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Absolwent UPWr z Wrocławską Magnolią

Mateusz Bartczak, absolwent kierunku architektura krajobrazu zdobył III miejsce za pracę dotyczącą koncepcji projektowej parku wzdłuż rzeki Kasiny we Wrocławiu.

Wrocławska Magnolia to konkurs promujący prace dyplomowe dotyczące zagadnień szeroko pojętej poprawy jakości życia wrocławian, w szczególności ochrony środowiska i zdrowia człowieka.

W tym roku III nagrodę zdobył Mateusz Bartczak za pracę pt. „Koncepcja projektowa parku wzdłuż rzeki Kasiny we Wrocławiu jako przykład rozwoju zielonej infrastruktury w oparciu o małe cieki” przygotowaną pod kierunkiem dr Justyny Rubaszek.

Praca Mateusza Bartczaka porusza ważny i aktualny temat, jakim jest rozwój zielono-błękitnej infrastruktury w oparciu o małe cieki.

portret
Mateusz Bartczak
fot. Krzysztof Szymoniak

Przez ostatnie dziesięciolecia niewielkie rzeki, strumienie, potoki płynące przez tereny zurbanizowane były bowiem często traktowane marginalnie, a nawet chowane pod ziemię i ujmowane w systemy podziemnej kanalizacji. W kontekście zmian klimatu, postępującej urbanizacji, a także potrzeby zapewnienia mieszkańcom dostępu do zieleni małe cieki są szczególnie ważne dla prawidłowego funkcjonowania miejskich ekosystemów.

Rzeka Kasina, której obszar był przedmiotem analiz i projektu przedstawionego w pracy płynie przez południowo-zachodnią część Wrocławia, głównie teren osiedla Muchobór Wielki, zarówno przez obszary już zurbanizowane, jak i tereny otwarte.

Zaproponowane rozwiązania projektowe zakładają powstanie parku linearnego „Brzegi Kasiny”, w skład którego wchodzą pasma zieleni towarzyszącej rzece, pojedyncze niewielkie tereny zieleni urządzonej, a także tereny otwarte, w znacznej części nieużytkowane. Autor zaproponował ekstensywną formę zagospodarowania tych terenów wraz z renaturyzacją fragmentu rzeki Kasiny oraz wprowadził system gromadzenia i infiltracji wody opadowej pochodzącej z terenów przyległych przeznaczonych w planach miejscowych do zabudowy.

Przez nowe nasadzenia roślin, głównie rodzimych, zwiększył atrakcyjność wizualną krajobrazu i bioróżnorodność. Planowany park ma docelowo mieć naturalny charakter, a jego zagospodarowanie umożliwiać odpoczynek w otoczeniu zieleni, spacery, jazdę na rowerze. 

img_0224.png
fot. Krzysztof Szymoniak

– Projekt zakłada etapowanie realizacji parku, co może być ułatwieniem procesu projektowo-inwestycyjnego. Nazwa parku „Brzegi Kasiny” już została polubiona przez część mieszkańców i  może być wykorzystana do budowania tożsamości osiedla Muchobór Wlk. w oparciu o wodę i zieleń – podkreśla promotorka Mateusza Bartczaka, dr Justyna Rubaszek.

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpglogo-1.png