eu_green_logo_szare.png

Aktualności

wybierz kategorie wiadomości

Pożegnaliśmy profesora Janika

06.10.2021

Profesor Grzegorz Janik, wieloletni opiekun Studenckiego Koła Naukowego Meliorantów im. prof. Stanisława Baca i kurator wydziałowy studenckich kół naukowych, zmarł 30 września w wieku 58 lat.

Zaczęliśmy 71. rok istnienia UPWr

05.10.2021

Światowe prawykonanie Kantaty Uniwersyteckiej Krzesimira Dębskiego, jubileuszowy koncert, wręczenie Drzew Jubileuszowych osobom szczególnie zasłużonym dla uczelni, odsłonięcie pszczelego muralu UPWr, immatrykulacja studentów, przysięga doktorantów, nadanie tytułu doktora honoris causa, statuetki dla wyjątkowego absolwenta i najlepszego studenta – rozpoczęliśmy rok akademicki 2021/2022 świętując jednocześnie 70-lecie naszego istnienia.

Jubileuszowa inauguracja roku akademickiego 2021/2022

04.10.2021

W 2021 r. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu obchodzi 70. urodziny. Inauguracja roku akademickiego 2021/2022 będzie więc wyjątkowa i szczególnie ważna dla całej społeczności UPWr. Transmisja na żywo o godz. 10:00.

Mural UPWr to nie tylko dzieło sztuki, ale i hotel dla pszczół!

01.10.2021

Na ścianie obok Centrum Dydaktyczno-Naukowego na placu Grunwaldzkim odsłonięty zostanie w poniedziałek nasz uczelniany mural. Powstał on w ramach obchodów 70-lecia Uniwersytetu Przyrodniczego i jest nie tylko piękną, edukacyjną ilustracją, ale też hotelem dla pszczół murarek.

Środowiskowa inauguracja roku akademickiego – transmisja

30.09.2021

O godz. 15.00 wrocławskie uczelnie wspólnie rozpoczną rok akademicki 2021/2022 – zapraszamy do obejrzenia transmisji z uroczystości.

Za nami pierwsze posiedzenie Senatu UPWr

Wrześniowe posiedzenie senatu

24.09.2021

Pierwsze posiedzenie Senatu UPWr w tym roku akademickim – zorganizowane w Sali Senatu – to m.in. zatwierdzenie rocznego planu prac senatu oraz nadania imienia obserwatorium w Swojczycach.

Właściwości lecznicze aronii odkrył prof. Jan Oszmiański z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

Sok z aronii nagrodzony. Naukowiec UPWr odkrył jego właściwości lecznicze

21.09.2021

Sok z aronii może mieć ogromne znaczenie w okresie walki z pandemią COVID-19 – uznało jury konkursu „Lider Bezpieczeństwa Państwa” i nagrodziło jego producenta: firmę VIANAT z Podkarpacia. Właściwości lecznicze aronii odkrył prof. Jan Oszmiański z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Naukowiec od kilku lat współpracuje z nagrodzoną firmą.

dolnośląski festiwal nauki

We wrześniu i październiku Dolny Śląsk ożyje nauką – DFN 2021

16.09.2021

Już dziś rozpoczyna się Dolnośląski Festiwal Nauki – największy festiwal popularyzujący naukę w regionie. Co roku, od września do października, wrocławskie uczelnie wyższe, instytuty Polskiej Akademii Nauk oraz środowiska pozauczelniane organizują podczas tego wydarzenia kilkaset atrakcji we Wrocławiu i w kilkunastu miastach regionu.

Organizacja roku akademickiego 2021/2022

13.09.2021

Przywrócone zostają zajęcia dydaktyczne i praca w siedzibie Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

mikroplastiki są niezwykle niebezpieczne

Ponad 1,1 mln złotych dla naukowców UPWr z programu SONATINA 5

09.09.2021

Projekt dr. Piotra Biniarza z Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności UPWr dotyczący biotechnologicznego rozkładu mikroplastików zdobył dofinansowanie z programu SONATINA 5.

Złotówek

20 lat Złotówka: las, zwierzęta, edukacja i nauka

08.09.2021

Ośrodek Badań Środowiska Leśnego i Hodowli Zwierząt Łownych UPWr świętował 20-lecie działalności. Złotówek to ostoja dzikich zwierząt, miejsce, gdzie prowadzi się badania naukowe, edukuje młode pokolenie oraz leczy i rehabilituje zwierzęta.

Pomiary Szczelińca Wielkiego przez studentów UPWr

Odkrycie geodetów: Szczeliniec Wielki jest wyższy o 3 metry

31.08.2021

Przeprowadzone przez pracowników Instytutu Geodezji i Geoinformatyki UPWr, najnowsze pomiary geodezyjne Szczelińca Wielkiego wskazują, że wysokość szczytu podawana w podręcznikach i atlasach – 919 m n.p.m. – jest błędna i zaniżona aż o 3 metry!

Miejsce wykopalisk

Wrocławscy antropolodzy badają zanikłą wieś w Czechach

25.08.2021

Dwieście grobów, w tym z okresu średniowiecza, oraz cenne zabytki odkryli nasi naukowcy w czasie tegorocznych wykopalisk w czeskich Libkovicach. Studenci i doktoranci UPWr mają okazję być częścią badań wyjątkowej wsi, którą za kilka lat zniszczy kopalnia węgla brunatnego.

wyciąganie kleszcza psu

Eksperci UPWr: Jak usunąć kleszcza u psa?

20.08.2021

O tym jak prawidłowo i bezpiecznie wyciągnąć kleszcza, które gatunki są dla naszych pupili najgroźniejsze i jakimi narzędziami najlepiej się ich pozbyć, opowiada dr Jarosław Pacoń, naukowiec z Katedry Chorób Wewnętrznych z Kliniką Koni, Psów i Kotów na UPWr.

Pożegnaliśmy profesora Nowickiego

12.08.2021

Wśród studentów uchodził za surowego i wymagającego. Młodzi naukowcy cenili go za to, że dawał im wolność wyboru i mądrze wspierał w pokonywaniu kolejnych szczebli kariery. Świetnie zorientowany w najnowszych badaniach z zakresu genetyki i w światowej literaturze, kochał gołębie, stworzył ich nową rasę, a współpracownicy do tej pory wspominają jego życzliwość. Pożegnaliśmy profesora Bolesława Nowickiego. Zmarł 2 sierpnia w wieku 93 lat.

padający deszcz

Eksperci UPWr: Dlaczego warto zbierać deszczówkę?

05.08.2021

Letnie susze powodowane zmianami klimatycznymi dokuczają większości krajom w Europie, a nam wciąż zdarza się marnować zasoby wody pitnej, które są przecież ograniczone. Prawie 90% zużywanej codziennie przez nas wody nie ma zastosowania spożywczego, służy do celów gospodarczych. A przecież można zastąpić ją deszczówką, tylko jak?

UPWr w CWTS Leiden Ranking 2021

28.07.2021

Po raz kolejny Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu znalazł się w gronie największych i najlepszych uczelni świata w rankingu przygotowywanym przez Uniwersytet w Leiden. Uzyskaliśmy wysokie pozycje w dyscyplinie nauk przyrodniczych oraz fizycznych i inżynieryjnych, a w jednej z kategorii byliśmy najlepszą uczelnią w Polsce.

Prof. Niżański pracuje nad ratowaniem ginących zwierząt

Czy kot domowy może uratować tygrysa?

14.07.2021

O projekcie NAWA i warsztatach dotyczących biotechnik rozrodu, międzynarodowej współpracy oraz o tym, jak kot domowy może uratować tygrysa, opowiada profesor Wojciech Niżański.

Agnieszka Janik wraz z prof. Jarosławem Bosym

Rowerowa wycieczka z rektorem

13.07.2021

Ponad 1500 złotych zapłaciła absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego Agnieszka Janik za wycieczkę rowerową w towarzystwie rektora uczelni. Była to jedna z licytacji wrocławskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pytana o powody odpowiada, że chciała dać profesorowi drugą szansę.

Młodzi naukowcy z UPWr ze stypendiami START 2021

07.07.2021

Dr Joanna Kowalska, dr Sabina Lachowicz-Wiśniewska i Radosław Zajdel, przed którym obrona doktoratu, zostali stypendystami Fundacji na rzecz Nauki Polskiej START 2021.

80. rocznica mordu profesorów lwowskich

05.07.2021

W 80. rocznicę kaźni na Wzgórzach Wuleckich we Lwowie, w lipcu 1941 roku, władze Wrocławia i przedstawiciele środowiska akademickiego złożyli kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym ofiary mordu.

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg