eu_green_logo_szare.png

Aktualności
wyciąganie kleszcza psu

Eksperci UPWr: Jak usunąć kleszcza u psa?

O tym jak prawidłowo i bezpiecznie wyciągnąć kleszcza, które gatunki są dla naszych pupili najgroźniejsze i jakimi narzędziami najlepiej się ich pozbyć, opowiada dr Jarosław Pacoń, naukowiec z Katedry Chorób Wewnętrznych z Kliniką Koni, Psów i Kotów na UPWr.

Według dr. Jarosława Paconia, najczęściej spotykane przez nas i naszych pupili kleszcze to powszechnie występujący Ixodes ricinus, czyli kleszcz pospolity, należący do kleszczy środowiskowych. Występuje na około 90% terytorium Polski. Można go spotkać na łąkach, w parkach, a także w lasach i na ich obrzeżach; szczególnie w liściastych oraz mieszanych. Nie zamieszkują natomiast terenów suchych,  mocno nasłonecznionych i... podmokłych – tam, gdzie stoi woda. W takich warunkach występują inne, rzadziej spotykane gatunki.

– Kleszcz pospolity atakuje „wszystko co się rusza”: ludzi, zwierzęta dzikie i domowe, ptaki, gady i płazy. Jego ugryzienie może spowodować stan zapalny albo zarazić boreliozą wywoływaną przez bakterię Borrelia burgdorferi – tłumaczy dr Pacoń.

Kleszcz pospolity jest groźny dla psów, ponieważ przenosi boreliozę, na którą nasi pupile też chorują. Jednak groźniejszym gatunkiem jest Dermacentor reticulatus, czyli kleszcz łąkowy, przenoszący pierwotniaki Babesia canis. Występuje głównie we wschodniej Polsce (od linii Wisły na wschód). Pierwotniaki, które przenosi ten pajęczak, wywołują u psów jeszcze cięższą chorobę – babeszjozę, inaczej zwaną piroplazmozą. Kleszcz przyssany do zwierzęcia wprowadza do jego krwiobiegu chorobotwórcze pierwotniaki, które atakują krwinki czerwone, prowadząc do anemii. Babeszjoza powoduje też znaczne uszkodzenia narządów wewnętrznych, w szczególności nerek i wątroby. Nieleczona najczęściej prowadzi do śmierci zwierzęcia. 

Jak wyciągnąć kleszcza?

Dobrze jest dokładnie obejrzeć swojego pupila po powrocie ze spaceru i sprawdzić, czy nie ma na nim kleszczy. Dr Jarosław Pacoń tłumaczy, że przy usuwaniu pajęczaka "wessanego" w psa, najważniejsze jest jego wczesne i dokładne wyciągnięcie: – Po zauważeniu kleszcza, należy się go niezwłocznie pozbyć. Najłatwiej jest go wyjąć zwykłą pęsetą z drobnymi końcówkami (A), łapiąc tuż przy ciele, pomiędzy skórą a kleszczem – wtedy należy zdecydowanie pociągnąć. Kleszcza można wyjąć także palcami, ale trzeba uważać, by go nie ścisnąć nazbyt mocno, bo grozi to wcisnięciem z powrotem jego zawartości do organizmu psa. Można go też wykręcić w prawo albo w lewo, nie ma to znaczenia.

Instrukcja wyciągania kleszcza
Kleszcza należy wyciągnąć zdecydowanym ruchem, nie sciskając go
ilustracja: Weronika Tarka

Ekspert UPWr poleca też specjalistyczne przyrządy do wyciągania kleszczy, ułatwiające właścicielom pozbycie się pasożyta. Są nimi pęseta do kleszczy przypominająca narzędzie do wyciągania gwoździ (C) albo „lasso” (B),  które są dostępne w aptekach i lecznicach weterynaryjnych.

Narzędzia do wyciągania kleszczy
Kleszcza można wyciągnąć palcami, zwykłą pęsetą, „kleszczołapką" albo „lassem"
ilustracja: Weronika Tarka

Dr Pacoń podkreśla, że przy wyjmowaniu kleszcza absolutnie nie należy go niczym smarować – smarowanie masłem, kremem, polewanie alkoholem lub octem, a nawet przypalanie papierosem to popularne niegdyś metody radzenia sobie z tymi pajęczakami. – Gdy smarujemy czymkolwiek kleszcza, zarażony osobnik może jeszcze szybciej wpuścić ze swojego układu pokarmowego drobnoustroje do rany – tłumaczy ekspert UPWr. 

Po usunięciu kleszcza ze skóry psa powinno się zdezynfekować miejsce wkłucia. Jeżeli nasze zwierzęta często przynoszą na sobie pasożyty, to należy pomyśleć o zabezpieczeniu ich poprzez użycie środków odstraszających, takich jak krople na kark, obroże czy spraye.

is

Zobacz również:

Eksperci UPWr: Czy istnieją psy dla alergików?

Eksperci UPWr: Dlaczego warto zbierać deszczówkę?

Eksperci UPWr: Jak dbać o rośliny doniczkowe?

Powrót
20.08.2021
Głos Uczelni
eksperci UPWr

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg