eu_green_logo_szare.png

Aktualności
kichająca kobieta siedząca obok psa

Eksperci UPWr: Czy istnieją psy dla alergików?

Powszechnie panuje przekonanie, że psy posiadające włosy zamiast sierści są bardziej hipoalergiczne i lepiej nadają się na kompanów dla osób cierpiących na alergię. Okazuje się jednak, że badania dotyczące ras hipoalergicznych są niejednoznaczne.

Za reakcję alergiczną odpowiedzialny jest najczęściej alergen Can f1 wytwarzany w komórkach nabłonkowych języka psa. – Zatem to nie sierść czy włos powoduje alergię, ale ślina i naskórek psa. Nie można więc mówić o rasach hipoalergicznych. Owszem sierść i naskórek są przenosicielem alergenu, stąd opinia, że rasy bezwłose są hipoalergiczne, jednak nie ma na to jednoznacznych dowodów. Uczulić może każda rasa psa – wyjaśnia dr Agnieszka Cekiera z Katedry Chorób Wewnętrznych z Kliniką Koni, Psów i Kotów na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.

Alergen Can f1 należy do grupy białek zwanych lipokalinami. Lipokaliny występują szeroko w środowisku, a ich źródłem są głównie rośliny i zwierzęta. Mogą być również odpowiedzialne za alergiczne reakcje krzyżowe na sierść psa, kota, gryzoni, królików, koni oraz krów.

Jak złagodzić reakcje alergiczne na psa?

Istnieje pogląd, że częste kąpanie psa zmniejsza nasilenie reakcji alergicznych u ludzi. – Sierść pomaga w rozprzestrzenianiu alergenów, więc w kontekście mniejszej ilości naskórka i włosa (przenoszącego alergeny) w otoczeniu osoby uczulonej, ma to znaczenie. Jednak nie u każdego alergika częste mycie psa przyniesie wymierny efekt. Dodatkowo wiadomo, że lipokaliny są rozpowszechnione dookoła nas, a zatem usuwanie alergenów ze środowiska ma zwykle ograniczony efekt – tłumaczy dr Cekiera, dodając, że każdy przypadek należy jednak rozważyć indywidualnie i jeżeli właściciel decyduje się na częste kąpiele psa, powinien dokładnie omówić problem z lekarzem weterynarii i dobrać odpowiedni preparat do kąpieli. – Ważne jest, aby poprzez częste kąpiele zwierzęcia nie wywołać u niego problemów dermatologicznych, a przy zastosowaniu nawet łagodnych środków myjących jest to bardzo łatwe – tłumaczy dr Agnieszka Cekiera.

pies trzymający łapy na dłoniach właściciela
Każdy rasa może człowieka uczulić, ponieważ alergen Can f1 występuje w ślinie i naskórku psa
fot. Shutterstock

Na „alergiczność” psa nie wpływa również rodzaj spożywanego przez niego pokarmu. Nie istnieją więc diety dla psów, które zmniejszyłyby reakcje alergiczne u właścicieli. 

Jedynym sposobem na zmniejszenie reakcji alergicznych jest regularne usuwanie sierści z otoczenia, ponieważ pozwala to na zmniejszenie ilości alergenów znajdujących się na niej. Można dodatkowo często wietrzyć pomieszczenia oraz nawilżać powietrze.

Hipoalergiczny pies?

Z wiedzą jaką naukowcy obecnie posiadają, wymienianie ras psów, które mogłyby być hipoalergiczne jest według dr Agnieszki Cekiery niewłaściwe. – Nie chciałabym wymieniać żadnej rasy, jako nadającej się dla alergika, ponieważ mogłoby to napiętnować inne, a badania dotyczące ras hipoalergicznych dają różne wyniki, więc faworyzacja niektórych z nich wydaje się być nadużyciem. Dodatkowo istnieje zmienność osobnicza w ramach rasy, która dodatkowo wpływa na to, że nie jesteśmy w stanie określić czy pies będzie hipoalergiczny, czy nie. Pamiętajmy również o tym, że psy mogą być uczulone na naskórek ludzki, a zatem sytuacja działa w dwie strony. My również możemy powodować alergię u naszych pupili – tłumaczy ekspert UPWr.  

Ciekawostką jest, że samce produkują więcej alergenu.

is

Zobacz również:

Powrót
07.05.2021
Głos Uczelni
eksperci UPWr

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg