eu_green_logo_szare.png

Aktualności

UPWr w CWTS Leiden Ranking 2021

Po raz kolejny Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu znalazł się w gronie największych i najlepszych uczelni świata w rankingu przygotowywanym przez Uniwersytet w Leiden. Uzyskaliśmy wysokie pozycje w dyscyplinie nauk przyrodniczych oraz fizycznych i inżynieryjnych, a w jednej z kategorii byliśmy najlepszą uczelnią w Polsce.

CWTS Leiden Ranking jest jednym z najważniejszych rankingów uczelni akademickich. Jego metodologia opiera się w całości na wskaźnikach bibliometrycznych (baza Web of Science) z uwzględnieniem podziału na dyscypliny naukowe. Są to nauki biomedyczne i o zdrowiu, przyrodnicze i o ziemi, matematyczne i informatyczne, fizyczne i inżynieryjne oraz społeczne i humanistyczne. 

Od trzech lat ranking prezentuje cztery kategorie: wpływ naukowy (scientific impact), współpracę (collaboration), otwarty dostęp do publikacji (open access) i płeć autorów (gender). Z roku na rok zwiększa się liczba uniwersytetów w zestawieniu - w 2021 roku to 1225 uczelni z całego świata, w tym 31 z Polski.

W tegorocznym rankingu Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu uzyskał wysokie pozycje przede wszystkim w dziedzinie nauk przyrodniczych (Life and earth sciences). Wyróżnił się także w obszarze nauk biomedycznych (Biomedical and health sciences) oraz fizycznych i inżynieryjnych (Physical science and engineering). 

Wpływ naukowy publikacji – Scientific Impact

UPWr zajął 331. miejsce na świecie i 8. w Polsce pod względem ilości publikacji w dziedzinie Life and earth sciences. To poprawa pozycji światowej oraz utrzymanie krajowej w stosunku do roku poprzedniego. Warto zaznaczyć, że w wygenerowanym zestawieniu zostały wzięte pod uwagę uczelnie z minimum 100 publikacjami w danej dyscyplinie.

We wskaźniku liczby publikacji wśród 10% najczęściej cytowanych w danej dziedzinie zajmujemy z kolei 450. miejsce na świecie, 5. w Polsce i 3. wśród polskich uczelni rolniczych (wyżej znaleźli się: Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz Uniwersytet Rolniczy w Krakowie).

Udział procentowy tych publikacji we wszystkich publikacjach pracowników UPWr w dziedzinie nauk przyrodniczych i o ziemi plasuje nas w pierwszej dziesiątce – na 5. miejscu w Polsce (wyżej m.in. Politechnika Gdański i Politechnika Łódzka), czyniąc nas tym samym najlepszą uczelnią rolniczą w kraju w tych kategoriach. Uwzględniając z kolei wszystkie dziedziny mapowane przez Leiden Ranking, znajdujemy się na wysokiej 9. pozycji w Polsce (2. miejsce wśród uczelni rolniczych).

publikacje_polka_reka.jpg
źródło: Shutterstock

Otwarty dostęp do publikacji – Open Access

Spośród wszystkich wskaźników wyodrębnionych w rankingu na uwagę zasługuje kategoria publikacji w otwartym dostępie, zwłaszcza Open Access i Gold Open Access.  

Liczba publikacji naukowców UPWr w otwartym dostępie w dziedzinie Life and earth sciences zagwarantowała nam 419. miejsce na świecie (poprawa w stosunku do roku poprzedniego) i 9. w Polsce.

We wskaźniku Gold Open Access (publikacje w wiarygodnych czasopismach w całości w otwartym dostępie) zanotowaliśmy względem roku poprzedniego znaczne wzrosty. Te związane z udziałem procentowym publikacji gold we wszystkich publikacjach uczelni dały nam czołowe pozycje wśród polskich uczelni rolniczych:

  • All sciences – 23. na świecie (+17 miejsc), 2. w Polsce (1. miejsce - Uniwersytet Medyczny w Lublinie), 1. wśród polskich uczelni rolniczych 
  • Biomedical and health sciences – 35. świecie (+42 miejsca), 3. w Polsce, 2. wśród polskich uczelni rolniczych (1. miejsce - SGGW w Warszawie)
  • Life and earth sciences – 49. na świecie (+37 miejsc), 5. w Polsce, 1. wśród polskich uczelni rolniczych
  • Physical sciences and engineering – 4. na świecie (+16 miejsc), 1. w Polsce i wśród polskich uczelni rolniczych

Wskaźnik średniego udziału publikacji open access we wszystkich dziedzinach dla całej uczelni to blisko 60%, natomiast dla gold open access to ponad 40%. 

Współpraca – Collaboration

We wskaźniku związanym z szeroko pojętą współpracą przy pisaniu publikacji nasza uczelnia plasuje się w dziedzinie Life and earth sciences na 566. miejscu na świecie i 8. w Polsce. 

Pod względem udziału procentowego publikacji przygotowanych we współpracy zajmujemy następujące pozycje:

  •  All sciences oraz Biomedical and health sciences – 13. miejsce w Polsce (2. miejsce wśród uczelni rolniczych)
  • Life and earth sciences – 20. miejsce w Polsce,  (2. miejsce wśród uczelni rolniczych)
  • Physical sciences and engineering – 16. miejsce w Polsce (2. miejsce wśród uczelni rolniczych)

Wysoką pozycję uzyskaliśmy także we wskaźniku współpracy międzynarodowej - 686. miejsce w dziedzinie Life and earth sciences na świecie i 10. w Polsce. Wskaźnik udziału procentowego dla wszystkich dziedzin to ponad 70% publikacji we współpracy oraz blisko 30% we współpracy z zagranicą. 

Płeć autorów – Gender

Pod względem ilości wszystkich autorów publikacji w dziedzinie Life and earth sciences UPWr zajmuje 369. miejsce na świecie i 8. miejsce w Polsce. Ilość autorstwa kobiet w tej dziedzinie plasuje nas z kolei ja 216. miejscu na świecie i także 8. miejscu w Polsce.

Wysokie pozycje zdobyliśmy jeśli chodzi o udział procentowy kobiet w ilości autorów wszystkich publikacji:

  • All sciences – 13. na świecie, 8. w Polsce
  • Biomedical and health sciences – 52. świecie, 14. w Polsce
  • Life and earth sciences – 38. na świecie, 16. w Polsce
  • Physical sciences and engineering – 18. na świecie, 13. w Polsce

Uśredniony wskaźnik udziału procentowego kobiet wśród wszystkich autorów publikacji dla wszystkich dziedzin na UPWr wynosi ponad 50%.

mmj

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg