wybierz kategorie wiadomości
Studenci, rektorzy i święto uczelni
21.05.2024
Końcówka maja to na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu wyjątkowo gorący czas. Do Wrocławia przyjeżdżają rektorzy uczelni zrzeszonych w konsorcjum EU GREEN, dwa dni potrwają Juwenalia, ale będzie też czas na relaks i świętowanie.
CIT otwarty. To połączenie nauki, innowacji i biznesu
21.05.2024
Centrum Innowacyjnych Technologii (CIT) - nowoczesny ośrodek badawczo-rozwojowy Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu został uroczyście otwarty. Było symboliczne przecięcie wstęgi, prezentacja jednostek wchodzących w skład CIT, spotkanie z przedsiębiorcami oraz premiera promującego centrum filmu.
Mamy dwóch laureatów stypendium START
17.05.2024
Stypendium START przyznawane jest przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej wybitnym młodym naukowcom za ich innowacyjne prace badawcze. Wśród tegorocznych laureatów znajdują się dr Paweł Tomczyk oraz dr Igor Turkiewicz z UPWr.
Dwa medale dla studenta UPWr na Integracyjnych Mistrzostwach Polski AZS w Pływaniu
16.05.2024
Student Jan Jurecki zdobył złoto dwukrotnie podczas mistrzostw.
ECOpiknik – ECO-impreza dla studentów
15.05.2024
Już jutro, 16 maja, przy Domu Studenckim Arka odbędzie się druga edycja ekologiczno-rozrywkowego wydarzenia. Będą konkursy, warsztaty, wymiana ubrań, muzyka na żywo i smaczny poczęstunek!
Dobry promotor? Wszechstronny i elastyczny
14.05.2024
Promotorka Szkoły Doktorskiej UPWr prof. Agnieszka Partyka mówi o różnorodności wyzwań, z jakimi stykają się promotorzy, a także o tym, że współpraca odgrywa kluczową rolę w kierowaniu, inspirowaniu i wspieraniu doktorantów w drodze do osiągnięcia celów naukowych.
Uczelnia, biznes, konsumenci
14.05.2024
O Regionalnym Centrum Innowacyjnych Technologii Produkcji, Przetwórstwa i Bezpieczeństwa Żywności (CIT), wyzwaniach jakie przed nim stoją, ale też roli we wzmacnianiu współpracy UPWr z otoczeniem biznesowym rozmawiamy z dr Dominiką Sokulską, dyrektorką centrum.
Mamy nowe symbole wydziałów
13.05.2024
Wydziały Uniwersytetu Przyrodniczego mają nowe symbole. Ich autorem jest dr Łukasz Paluch z Akademii Sztuk Pięknych, który tłumaczy, jak powstawały, co było dla nich inspiracją i czy ich stworzenie było trudnym zadaniem.
Naukowy piknik u Przyrodników za nami
13.05.2024
Za nami zorganizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz UPWr Naukowy piknik u Przyrodników, z okazji 20-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej i Dni Otwartych Funduszy Europejskich.
Różnorodność biologiczna – seria warsztatów na UPWr
08.05.2024
Rozpoznawanie owadów, roślin, porostów oraz ptaków, odłowy ślimaków, fascynujący świat grzybów, retencja wody czy teledetekcyjny monitoring środowiska z wykorzystaniem dronów, to tylko część propozycji w ramach warsztatów Bioblitz ICA na UPWr.
Naukowy piknik u Przyrodników
06.05.2024
Z okazji 20-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej i Dni Otwartych Funduszy Europejskich 11 maja zapraszamy na wrocławskie Pawłowice. Będzie można wziąć udział w warsztatach w Centrum Produktu Regionalnego – jednej z inwestycji UPWr zrealizowanych dzięki środkom EU, kupić rośliny z uczelnianych szklarni czy zrobić własny zielnik.
Kandydaci na prorektorów w kadencji 2024-2028
06.05.2024
Rektor Elekt, prof. Krzysztof Kubiak przedstawia kandydatów na prorektorów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w kadencji 2024–2028.
Zielone korytarze miejskie, czyli klimatyczne przebudzenie
30.04.2024
Kilkanaście parków, skwerów i terenów zieleni osiedlowej połączonych zielonymi korytarzami oraz liczne rozwiązania z zakresu zielonej i błękitnej infrastruktury, zwiększające odporność przestrzeni miejskiej na zmiany klimatu, to m.in. efekt polsko-norweskiego projektu, w którym parterem byli naukowcy UPWr.
XXVIII Międzynarodowa Konferencja SKN-ów na UPWr
25.04.2024
25 kwietnia na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu odbyła się 28. Międzynarodowa Konferencja Studenckich Kół Naukowych.
Minister Rolnictwa na posiedzeniu KRURiP w Złotówku
25.04.2024
Na UPWr gościł w środę Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesław Siekierski, zaproszony na posiedzenie Konferencji Rektorów Uczelni Rolniczych i Przyrodniczych. – Była to okazja do poznania nowego ministra i rozmowy, m.in. o programach sieciowych uczelni czy stażach w jednostkach podległych ministerstwu – wylicza prof. Jarosław Bosy, rektor UPWr i przewodniczący KRURiP.
3xB, czyli aktywne opakowania do żywności: bezpieczne, biodegradowalne, bakteriobójcze
24.04.2024
Połączenie nowoczesnych technologii, chemii syntetycznej i zasobów natury pozwoliło na zaprojektowanie materiałów opakowaniowych nowej generacji. W innowacyjnych badaniach nad ich działaniem antybakteryjnym uczestniczyli naukowcy z Wrocławia i Chile.
Park wokół Zamku Książ pod lupą naukowców
23.04.2024
Nieznane dokumenty, odkrycia przyrodnicze, konkretne plany na przyszłość, a przede wszystkim modelowa współpraca. Naukowcy UPWr oraz Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie wspólnie z interesariuszami i ekspertami zewnętrznymi wypracowali zintegrowaną koncepcję ochrony i zarządzania krajobrazem doliny Pełcznicy pod Zamkiem Książ w Wałbrzychu. Trwający ponad cztery lata projekt został sfinansowany ze środków Niemieckiej Federalnej Fundacji Środowisko.
Karateczki z UPWr ze złotym medalem w kata drużynowym kobiet
23.04.2024
Studentki z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu odniosły imponujący sukces, zdobywając najwyższe wyróżnienie w kata drużynowym kobiet podczas zawodów AMP w Karate w Białymstoku.
Dzień Ziemi z EU GREEN
22.04.2024
UPWr dołączył do obchodów Światowego Dnia Ziemi w ramach sojuszu EU GREEN – studenci mieli okazję zażyć trochę ruchu, porozmawiać o well-being, ale też posprzątać tereny wokół Odry, czy wziąć udział w warsztatach sadzenia roślin.
Jeden program, dwa wydarzenia. EU GREEN Innovation Days za nami
16.04.2024
Podczas trzydniowego wydarzenia skupionego wokół innowacyjnych rozwiązań technologicznych i start-upów uczestnicy mieli okazję wyposażyć się w wiedzę, narzędzia, odwagę, a przede wszystkim inspirację do własnych przedsięwzięć biznesowych.
Czujniki GNSS i drony pomogą w walce z ASF
16.04.2024
Naukowcy UPWr zbadają przemieszczanie się dzików, aby skuteczniej walczyć z ASF w Polsce. W badaniach wykorzystają czujniki, globalny system nawigacji satelitarnej oraz drony. Dziś walka z tą chorobą polega tylko na depopulacji dzików. Projekt UPWr i Stowarzyszenia Producentów Sektora Rolno-Spożywczego VERUS „Motoryka dzika euroazjatyckiego, jako geneza transmisji Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF)” ma to zmienić.