eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Różnorodność biologiczna – seria warsztatów na UPWr

Rozpoznawanie owadów, roślin, porostów oraz ptaków, odłowy ślimaków, fascynujący świat grzybów, retencja wody czy teledetekcyjny monitoring środowiska z wykorzystaniem dronów, to tylko część propozycji w ramach warsztatów Bioblitz ICA na UPWr.

Od 10 maja zapraszamy studentów i pracowników uczelni na serię warsztatów poświęconych rozpoznawaniu różnorodności biologicznej na terenie Kampusu Biskupin oraz Centrum Edukacyjno-Rozwojowego Pałac Wrocław Pawłowice.

Bioblitz ICA to wydarzenie naukowe, które ma na celu szybkie zbadanie i zidentyfikowanie różnorodności biologicznej. UPWr zorganizował je razem z 18 europejskimi uczelniami zrzeszonymi w międzynarodowej sieci współpracy – Association for European Life Science Universities (ICA). Najważniejszym celem inicjatywy jest jak najszersze rozpoznanie bioróżnorodności na naszych kampusach. To też szansa na pokazanie zaangażowania UPWr w promowanie świadomości ekologicznej i edukacji dotyczącej ochrony środowiska.

iwona_gruss.jpg
Dr hab. Iwona Gruss, koordynator wydarzenia na UPWr 
fot. Tomasz Lewandowski

– Uczestnicy, którzy mogą być naukowcami, studentami, pasjonatami przyrody lub członkami społeczności lokalnej, zbierają się na wybranym obszarze, aby zidentyfikować i zarejestrować bioróżnorodność. Dane dotyczące występowania gatunków zbierane są z wykorzystaniem dedykowanych aplikacji, co ułatwia i uatrakcyjnia prowadzone badania – tłumaczy dr hab. Iwona Gruss z Katedry Ochrony Roślin Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, koordynatorka wydarzenia na UPWr.

Dodaje, że w ramach Bioblitz na UPWr zaproponowano 14 warsztatów terenowych o zróżnicowanej tematyce. Uczestnicy będą mieli m.in. możliwość nauki rozpoznawania gatunków porostów, roślin, zwierząt i grzybów, a nawet zaznajomienia się z warsztatem gleboznawstwa pod okiem ekspertów. Ciekawą propozycją jest też wzięcie udziału w teledetekcyjnym monitoringu środowiska.

– Każde z tych wydarzeń jest interesujące i doceniam zaangażowanie koordynatorów w ich organizację. Wspólnymi siłami, nieoczekiwanie, powstał duży projekt, a nie często zdarza się, żeby eksperci zajmujący się różnymi grupami organizmów i pracujący różnymi technikami pracowali nad wspólnym celem. Dodatkowo kampusy uczelniane kojarzą się z obszarami silnie zmienionymi przez człowieka, nieatrakcyjnymi pod względem przyrodniczym. Okazuje się jednak, że w przypadku UPWr mamy wiele miejsc cennych przyrodniczo, które zamierzamy eksplorować. Chcemy zachęcać społeczność akademicką oraz lokalną do zaangażowania się w badania i ochronę przyrody – podkreśla dr hab. Iwona Gruss.

bio_1.jpg
Kampus Biskupin, jedno z wielu na UPWr miejsc cennych przyrodniczo 
fot. Tomasz Lewandowski

– Wierzymy, że Bioblitz może być również okazją do przeprowadzenia wstępnych badań naukowych dotyczących różnorodności biologicznej na terenie kampusu – mówi naukowczyni UPWr.

Drzwi na warsztaty wciąż są otwarte. Wystarczy wypełnić formularz lub skontaktować się z koordynatorem interesującego nas wydarzenia.

W programie każdy znajdzie coś dla siebie, w zależności od swoich zainteresowań i poziomu zaawansowania w danym temacie.

Powrót
08.05.2024
Głos Uczelni
wydarzenia

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg