eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Studia związane z żywnością – z czym to się je?

Jak mówi przysłowie, przez żołądek do serca. A u nas – do mózgu, bo studia na kierunkach dotyczących żywności rozwijają głównie ten organ. W menu UPWr oferuje technologię żywności i żywienie człowieka, technologię i organizację gastronomii, żywienie człowieka i dietetykę i zarządzanie jakością i analizę żywności. Bon appetit!

Technologia żywności i żywienie człowieka

Karolina Tkacz jest absolwentką kierunku technologia żywności i żywienie człowieka. Wybrała ten kierunek po ukończeniu liceum o profilu biologiczno-chemicznym, bo chciała kontynuować naukę na interdyscyplinarnym kierunku łączącym chemię i wiedzę o żywności. Dziś realizuje doktorat w Szkole Doktorskiej UPWr.

 – Technologię żywności i żywienie człowieka szczególnie ceniłam za bogactwo praktycznych zajęć laboratoryjnych realizowanych już od pierwszego semestru. Do dziś wspominam pierwsze samodzielne izolowanie cholesterolu z żółtka jaja kurzego, wydzielenie kofeiny z herbaty czy otrzymanie glutenu z mąki. Ciekawe było też przeprowadzanie analizy sensorycznej, toksykologicznej i mikrobiologicznej żywności. Jako studentom, bardzo nam się podobały też wizyty i praktyki w zakładach przemysłu spożywczego i farmaceutycznego – opowiada Karolina Tkacz, dodając, że kolejne lata nauki skupiały się na szczegółowych technologiach. Uczyła się między innymi na temat technologii czekolady, win owocowych, pieczywa, nabiału czy mięsa. – Każdy student może określić swoje zainteresowania specjalizacyjne – dodaje absolwentka.

Działając w Studenckim Kole Naukowym „Fructus” Karolina miała okazję uczestniczyć w badaniach prowadzonych we współpracy z przedstawicielami przemysłowymi, korzystać z nowoczesnej aparatury laboratoryjnej, a przede wszystkim poznać specjalistów wspierających jej rozwój. – Po obronie rozprawy doktorskiej, która dotyczy projektowania innowacyjnych rozwiązań dla zastosowania owoców rokitnika pospolitego, planuję dalszą pracę naukową, w tym realizację nowego projektu badawczego nad biodostępnością związków fenolowych. Ale w głowie mam jeszcze wiele niezrealizowanych pomysłów badawczych – mówi o swoich planach na przyszłość Karolina Tkacz. 

Karolina Tkacz
Karolina Tkacz nie skończyła jeszcze doktoratu, a odniosła już wiele sukcesów
fot. Tomasz Lewandowski

Młoda naukowczyni oprócz realizacji doktoratu na UPWr, pracuje też nad projektami we współpracy grupą badawczą The Food & Feed (F&F) działającej w the Linking Landscape, Environment, Agriculture and Food (LEAF) Centre i jest członkinią Wiodącego Zespołu Badawczego Plants4FOOD, zajmującego się żywnością funkcjonalną pochodzenia roślinnego. W przeszłości Karolina została też między innymi laureatką Diamentowego Grantu programu TopMinds, a także zdobyła stypendium Bekkera na badania nad funkcjonalnymi hydrożelami z wytłoków owocowych. W tym roku Karolina Tkacz zdobyła także stypendium naukowe z programu START.

Kierunek technologia żywności i żywienie człowieka łączy specjalistyczną wiedzę z zakresu przetwarzania żywności i technologii produkcji, z nowoczesnym i innowacyjnym podejściem biznesowym do prowadzenia przedsiębiorstw. Jego absolwenci mogą podjąć pracę w zakładach przemysłu spożywczego i fermentacyjnego, zakładach żywienia zbiorowego i gastronomii, laboratoriach badań żywności, wody, stacjach sanitarno-epidemiologicznych, a także jak Karolina, w placówkach badawczych.

Żywienie człowieka i dietetyka

Świetnym kierunkiem dla osób zainteresowanych zdrowym stylem życia jest żywienie człowieka i dietetyka, po której można pracować między innymi jako dietetyk. Na tym kierunku studenci zyskują wiedzę z zakresu odpowiedniego i racjonalnego żywienia człowieka, dostosowanego do jego kondycji fizycznej i zdrowotnej. W pracy dietetyka trzeba przecież wiedzieć jak dobrać odpowiednią dietę nie tylko dla osób zdrowych, ale też dla diabetyków, bezglutenowców czy osób po różnego rodzaju zabiegach.  

Znajdujące się w programie studiów przedmioty technologiczne pozwalają też studentom na zdobycie podstawowej wiedzy dotyczącej produkcji i przetwarzania żywności. Pozwalają też na zdobycie ogólnej wiedzy dotyczącej etapów produkcji, przechowywania, dystrybucji oraz wykorzystania żywności w żywieniu indywidualnym i zbiorowym.

Zbilansowany posiłek
Dobry dietetyk wie jak ułożyć zbilansowany posiłek zarówno osobom zdrowym, jak i chorym
fot. Shutterstock

Studia te przygotowują do pracy w różnych dziedzinach gospodarki związanych z żywieniem i żywnością, m.in. zakładach żywienia zbiorowego, jednostkach doradztwa żywieniowego, hotelarstwie, placówkach zajmujących się edukacją żywieniową, ośrodkach wypoczynkowych, sportowych i rekreacyjnych, zakładach przemysłu spożywczego i gastronomii. Pozwalają także podjąć indywidualną działalność ukierunkowaną na profilaktykę zaburzeń stanu zdrowia związanych z żywnością i żywieniem, promocję zdrowego żywienia i poradnictwo w tym zakresie.

Technologia i organizacja gastronomii

Studia dualne na kierunku technologia i organizacja gastronomii powstały w ramach projektu HoReCa Duo. Studia te są odpowiedzią na potrzeby studentów, ale też platformą, która łączy świat akademicki z praktykami, czyli pracodawcami z branży gastronomicznej.

Jak mówi dr Danuta Figurska-Ciura, utworzony m.in. przez nią kierunek to odpowiedź na potrzeby rynku. Absolwenci techników gastronomicznych chcą się rozwijać, ale też od szefów kuchni i menedżerów kuchni dochodzą informacje, że brakuje dobrej, średniej kadry menedżerskiej. Absolwenci technologii i organizacji gastronomii to więc nie tylko kucharze, ale w perspektywie szefowie kuchni i osoby, które chcą zarządzać gastronomią. Znają procesy technologiczne, sprzęt, mają wiedzę z zarządzania, marketingu. 

Kierunek ten mocno skupia się na łączeniu wiedzy teoretycznej z praktyczną. Oprócz podstaw wiedzy teoretycznej wykładowcy kładą silny nacisk na umiejętności praktyczne, zdobywane podczas czterech staży w sektorze HoReCA (hotelarstwo-gastronomia-catering), które są podstawą w dalszej pracy zawodowej. W trakcie studiów studenci odbywają staż: techniczny, technologiczny, managerski i dyplomowy.

glowna.jpg
Dr Danuta Figurska-Ciura: – Studia z technologii i organizacji gastronomii to odpowiedź na sygnały z rynku, jak i od studentów
fot. Tomasz Lewandowski

Uzyskana na tym kierunku wiedza pozwoli absolwentom współpracować ze specjalistami w dziedzinie żywienia człowieka i dietetyki w zakresie doboru  i praktycznej realizacji właściwej diety w stanach chorobowych, a kompetencje inżynierskie pozwolą zaprojektować proces technologiczny, wykonać projekt zakładu żywienia zbiorowego wraz ze wskazówkami branżowymi czy wdrażać zasady ergonomicznego funkcjonowania różnych rodzajów zakładów gastronomicznych.

Oprócz do pracy na stanowiskach menedżerskich, studia na kierunku technologia i organizacja gastronomii przygotowują do pracy w zakładach żywienia zbiorowego i gastronomii, w zakładach przemysłu spożywczego, laboratoriach badań żywności i wody, instytucjach prowadzących żywienie zbiorowe oraz zajmujących się nadzorem nad prawidłowym żywieniem. Ponadto, przygotowują też do prowadzenia różnych form działalności gospodarczej.

Zarządzanie jakością i analiza żywności

Nie liczy się ilość, a jakość! Na studiach z zarządzania jakością i analizy żywności studenci kształtują się w zakresie jakości surowców, produktów roślinnych i zwierzęcych, wytwarzania żywności, jej przetwarzania i utrwalania. Absolwenci tego kierunku potrafią identyfikować problemy i zagrożenia w procesach produkcyjnych i szybko na nie reagować i posiadają umiejętność wykorzystania systemowego podejścia do zarządzania jakością i bezpieczeństwem w łańcuchu produkcyjnym żywności.

Studenci zarządzania jakością i analizy żywności zdobywają wiedzę zarówno z zakresu nauk podstawowych, jak matematyki, fizyki, chemii nieorganicznej i organicznej, podstaw produkcji surowców żywnościowych czy ekonomii, ale także zdobywają pogłębioną wiedzę z zakresu nauk biologicznych i zdobywają umiejętności analityczne podczas zajęć laboratoryjnych, zapoznając się z różnorodnymi metodami analizy instrumentalnej. 

Podczas trzeciego roku studiów studenci uzyskują też wiedzę z zakresu metod oceny jakości żywności, zasad żywienia człowieka, higieny i toksykologii żywności. 

analiza żywności
Absolwenci zarządzania jakością i analizy żywności mogą pracować m.in. w stacjach sanitarno-epidemiologicznych, laboratoriach i innych placówkach badawczych
fot. Shutterstock

Innowacyjność kierunku polega na łączeniu specjalistycznej wiedzy z technologicznym podejściem do jakości i bezpieczeństwa żywności. Po ukończeniu studiów można prowadzić audyty produktów spożywczych, certyfikować żywność oraz wykazać się umiejętnościami projektowymi, przeprowadzając eksperymenty badawcze, wykorzystując przy tym nowoczesne metody.

Absolwenci tego kierunku mogą podjąć pracę w stacjach sanitarno-epidemiologicznych, laboratoriach i innych placówkach badawczych, w zakładach przemysłu spożywczego i zakładach żywienia zbiorowego i gastronomii, jednostkach akredytujących i certyfikujących Systemy Zarządzania Jakością.

Zobacz również:

Otaczający nas świat jest złożonym i wrażliwym ekosystemem, który wciąż kryje w sobie wiele tajemnic. Wybierając kierunek studiów taki jak biologia, biologia człowieka czy biotechnologia można zagłębić się w jego struktury i poznać jego działanie.

Organizacja twoją drugą naturą? Kalkulator i linijka to Twoi przyjaciele? A może lubisz mieć wszystko pod kontrolą? Jeśli tak, to na studia wybierz kierunek inżynieryjny, taki jak budownictwo, zarządzanie inżynierią produkcji czy gospodarka przestrzenna.

Powrót
15.07.2022
Głos Uczelni
studenci

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg