eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Czy jest z nami inżynier?

Organizacja twoją drugą naturą? Kalkulator i linijka to Twoi przyjaciele? A może lubisz mieć wszystko pod kontrolą? Jeśli tak, to na studia wybierz kierunek inżynieryjny, taki jak budownictwo, zarządzanie inżynierią produkcji czy gospodarka przestrzenna.

Architektura krajobrazu

Michał Wiśniewski, który właśnie ukończył pierwszy rok studiów, z architekturą krajobrazu zetknął się już w technikum. Ze względu na zainteresowanie kształtowaniem środowiska człowieka przez naturę, sztukę i technikę, wybór studiów był dla niego oczywisty, a szkoła średnia stała się wstępem do dalszej edukacji .

– Przywiązuję dużą wagę do naszego dziedzictwa kulturowego, dlatego w przyszłości chciałbym pracować na rzecz obiektów zabytkowych lub instytucji popularyzujących wiedzę o sztuce ogrodowej – mówi student architektury krajobrazu, podkreślając, że po roku studiów wie już, że wybór był właściwy. – Otaczają mnie ludzie o niesamowitej wiedzy, ale największą sympatią darzę przedmioty kreatywne: zajęcia ze szkicu, rysunku, kompozycji. To one rozwinęły moją indywidualność. Podczas wyjścia terenowego na jednych z tych zajęć stwierdziłem, że to jest to czego chciałem. A najlepsze jest to, że efektami naszej pracy możemy pochwalić się publiczności, chociażby na wystawach, które organizujemy na uczelni – dodaje Michał.

Absolwenci kierunku, który studiuje Michał, będą mogli planować, projektować i realizować przestrzenie, takie jak: ogrody, parki, skwery, czy aleje przydrożne. Zawód architekta krajobrazu pozwala wywierać znaczący wpływ na harmonię i funkcjonalność otaczającej przestrzeni. Po architekturze krajobrazu można znaleźć zatrudnienie w jednostce zajmującej się projektowaniem, wykonawstwem i pielęgnacją zieleni, w tym zieleni zintegrowanej z budynkiem, przygotowywać szczegółowe inwentaryzacje i oceniać stan szaty roślinnej, projektować małą architekturę i nawierzchnie wśród zieleni parkowej, czy też współpracować z przedstawicielami innych dyscyplin zajmujących się planowaniem treści i formy krajobrazu, jak urbanistami i planistami przestrzennymi. 

Inżynieria bezpieczeństwa

Podczas studiów na kierunku inżynieria bezpieczeństwa studenci uczą się dokładnie analizować ryzyko i monitorować zagrożenia, oceniać skutki katastrof naturalnych i awarii obiektów. Dowiadują się też jak zapobiegać katastrofom obiektów, usuwać i ograniczać straty nimi spowodowane, a także zmniejszać ich negatywne skutki oddziałujące na środowisko.

Artur Salamon, student inżynierii bezpieczeństwa w ramach pracy inżynierskiej stworzył na przykład projekt interaktywnej laski dla osób niewidomych i niedowidzących. Wyposażona w czujniki odległości i sygnalizująca wibracją wykrycie przeszkód na drodze laska, ma na celu ułatwić niewidomym poruszanie się po mieście.

laska_glowna.jpg
Artur Salomon na studiach o kierunku inżynieria bezpieczeństwa stworzył projekt interaktywnej laski dla osób niewidomych i niedowidzących
fot. Tomasz Lewandowski

Student inżynierii bezpieczeństwa liczy, że na bazie budowanego prototypu, laska w przyszłości pomoże w zwiększeniu bezpieczeństwa osób niewidomych lub niedowidzących. – Jestem pewien, że będzie ona przydatna w codziennym życiu osób, które mają problemy ze wzrokiem – podkreśla Artur i opowiada, że pomysł, by stworzyć interaktywną laskę zrodził się w jego głowie dwa lata temu, kiedy pomagał osobie niewidomej dotrzeć na przystanek tramwajowy.

Kierunek studiów inżynieria bezpieczeństwa ma unikatowy interdyscyplinarny charakter, wynikający z powiązania przedmiotów obejmujących obszary wiedzy dotyczące zagadnień bezpieczeństwa środowiska, bezpieczeństwa technicznego, bezpieczeństwa i ochrony ludności oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Integruje więc problemy zapewnienia bezpieczeństwa, występujące w różnych obszarach działalności człowieka, a do ich rozwiązywania czerpie wiedzę ogólną i szczegółową z różnych dyscyplin naukowych. W związku z tym większość absolwentów kierunku znajduje pracę w obszarze bezpieczeństwa w jednostkach organizacyjnych administracji publicznej, w podmiotach odpowiedzialnych za ochronę i bezpieczeństwa obywateli, w działach BHP i ochrony środowiska w przemyśle oraz innych podmiotach działalności gospodarczej, w organizacjach pozarządowych.  

Budownictwo

Osoby obdarzone wyobraźnią przestrzenną i projektową mogą zainteresować studia na kierunku budownictwo. Połączenie zajęć teoretycznych i praktycznych umożliwi im w przyszłości pracę w zakresie projektowania i wykonawstwa obiektów budowlanych i konstrukcji inżynierskich w przedsiębiorstwach budowlanych, przemyśle materiałów budowlanych, jednostkach administracji państwowej i samorządowej związanych z budownictwem

Podczas zajęć studenci tego kierunku zdobywają wiedzę i umiejętności z zakresu wykonawstwa obiektów budowlanych, projektowania podstawowych obiektów i elementów budowlanych, technologii i organizacji robót, doboru i stosowania materiałów budowlanych, wykorzystania technik komputerowych oraz nowoczesnych technologii w praktyce inżynierskiej. Mają też później możliwość ubiegania się o uprawnienia budowlane.

budownictwo
Absolwenci kierunku budownictwo mają po studiach możliwość ubiegania się o uprawnienia budowlane
fot. Shutterstock

Zarządzanie i inżynieria produkcji

Na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji zdecydowanie odnajdą się osoby, które potrafią skutecznie zarządzać nie tylko swoim wolnym czasem, ale również innymi ludźmi i zespołami i które wiedzą, jak odpowiednio zorganizować pracę.

Podczas zajęć studenci uczą się, jak odpowiednio zarządzać procesami produkcyjnymi, organizować i zarządzać personelem oraz koordynować pracę zespołów. Zyskują też możliwość udziału we wdrażaniu prac badawczych i rozwojowych dotyczących innowacji technologicznych i organizacyjnych. Studenci tego kierunku mikro i makroekonomię mają w małym palcu, a w połączeniu z wiedzą dotyczącą zarządzania i marketingu, SAP i „Lean” z końcem studiów stają się prawdziwymi specjalistami.

Absolwenci zarządzania i inżynierii produkcji mogą pracować jako doradcy techniczni i organizacyjni w zakresie inżynierii i organizacji produkcji rolniczej w małych, średnich i dużych przedsiębiorstwach związanych z inżynierią produkcji rolniczej, a także w jednostkach projektowych i doradczych z zakresu inżynierii produkcji oraz w jednostkach gospodarczych i administracyjnych.

Gospodarka przestrzenna

Dla osób zainteresowanych planowaniem przestrzennym, zasadami projektowania, ekonomią i funduszami unijnymi, a także chcących mieć realny wpływ na kształtowanie polityki przestrzennej samorządów terytorialnych i strategii rozwoju gmin, świetnym wyborem studiów będzie gospodarka przestrzenna. Podczas zajęć studenci uczą się m.in. programowania i analiz społeczno-gospodarczych oraz przestrzennego rozwoju regionów i miast, gospodarki gruntami, wszelkich niezbędnych zagadnień ekonomicznych, a także elementów związanych z ochroną środowiska i ekorozwojem.

Prof. Tomasz Malczyk
Prof. Tomasz Malczyk jest wykładowcą osób studiujących na gospodarce przestrzennej
fot. Tomasz Lewandowski

– W działaniach odnoszących się do przestrzeni, bardzo ważna jest komunikacja i treściwy dialog, ponieważ wszelkie rozwiązania koncepcyjne i projektowe należy konsultować społecznie, a tym samym słuchać głosu osób zainteresowanych i nie tylko – mówi prof. Malczyk, prowadzący zajęcia z planowania przestrzennego, urbanistyki, zasad projektowania i planowania rozwoju miast w rozmowie na temat tego kierunku.

Absolwenci gospodarki przestrzenną mogą pracować w przyszłości w pracowniach projektowych i planistycznych, w działach urzędów gmin, starostw oraz urzędów marszałkowskich zajmujących się gospodarką przestrzenną, planowaniem przestrzennym, gospodarowaniem nieruchomościami.

is

Zobacz również:

Powrót
07.07.2022
Głos Uczelni
studenci

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpglogo-1.png