eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Kochasz zwierzęta? Tak się składa, że my też

Zainteresowanie zwierzętami można rozwijać na wiele sposobów. Jednych ciekawi ich biologia, innych opieka nad nimi. Na kierunkach weterynaria, zootechnika czy bioinformatyka można pod różnymi kątami edukować się w dziedzinach nauki dotyczących zwierząt.

Weterynaria

Weterynarii przedstawiać nie trzeba – kierunek ten jest nierzadko marzeniem wielu osób od dziecka. Po tych studiach pracować można zarówno w lecznicach małych i dużych zwierząt, czy zwierząt egzotycznych, jak i przy rozrodzie, chirurgii czy toksykologii.  

Magdalena Doherty, absolwentka weterynarii na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, po ukończeniu studiów postanowiła zrobić karierę za granicą. Jej kierunek na UPWr był zgodny ze studiami w Unii Europejskiej, a dyplomy honorowane za granicą, co umożliwiło jej wyjazd do Wielkiej Brytanii.

Absolwentka
Magdalena Doherty z jednym ze swoich pacjentów
fot. archiwum prywatne

– Oczywiście jak każdy student wspominam te czasy jako dosyć ciężkie, ale teoretyczne przygotowanie, jakie dał mi UPWr, sprawiło, że bardzo dobrze poradziłam sobie za granicą. Na studiach były chwile zabawne, a także bardzo wymagające, ale z perspektywy czasu mile wspominam zarówno ten okres w życiu, jak i swoich prowadzących. Na uniwersytecie panowała miła atmosfera, była świetna kadra i kliniki. Patrząc na weterynarzy, którzy ukończyli UPWr, sądzę, że ta uczelnia daje najlepsze przygotowanie – mówi lekarka weterynarii.

W trakcie swojej 15-letniej kariery absolwentka UPWr pracowała w wielu szanowanych gabinetach weterynaryjnych w Wielkiej Brytanii. Po osiągnięciu znacznej ilości sukcesów zawodowych, Magdalena Doherty uzyskała certyfikat Advanced Veterinary Practice w Royal College of Veterinary Surgeons (RCVS). Status Advanced Practitioner jest wyrazem wyjątkowego uznania w zawodzie, potwierdzeniem podyplomowego dorobku naukowego, ustawicznego rozwoju zawodowego oraz, co ważne, rekomendacji innych specjalistów w tej dziedzinie. Praca weterynarza przynosi jej mnóstwo satysfakcji zawodowej, którą dają udane zabiegi, operacje i wyleczeni pacjenci.  

Zootechnika

Praca weterynarza nie jest dla każdego – widok krwi, usypianie zwierząt, czy przeprowadzanie skomplikowanych zabiegów może być trudne dla kogoś, kto nie interesuje się zwierzętami pod kątem medycyny. Na szczęście dla osób zainteresowanych opieką nad zwierzętami i dbaniem o ich dobrostan też są studia. To zootechnika, której absolwenci mogą np. pracować zarówno w ogrodach zoologicznych, pasiekach czy w ośrodkach jeździeckich, jak i w hodowlach drobiu czy bydła. Praca zootechnika oparta jest na ciągłym kontakcie ze zwierzętami od strony praktycznej.

Stadnina
Po zootechnice można pracować w wielu miejscach – od firm produkujących drób po stadniny koni
fot. Shutterstock

Zootechnika to kierunek, który obejmuje wiele dziedzin. Studenci uczą się zajmować głównie zwierzętami gospodarskimi takimi jak bydło, trzoda chlewna i drób, towarzyszącymi jak psy i koty oraz hodowlami specjalistycznymi zwierząt np. egzotycznych takich jak kawie domowe. Uczą się też jak wygląda prawidłowe żywienie tych zwierząt i udzielania im podstawowej pomocy, gdy sytuacja tego wymaga.

Na tym kierunku studenci zdobywają wiedzę m.in. z biologii rozrodu, genetyki, rybactwa, pszczelarstwa, żywienia zwierząt i paszoznawstwa, ekologii i ochrony środowiska, a także z ekonomii, zarządzania i marketingu. Studia zootechniczne przygotowują do prowadzenia gospodarstwa rolnego i do pracy w nadzorze hodowlanym, m.in na stacjach hodowli i unasienniania zwierząt, w związkach hodowców i producentów, stadninach koni, w doradztwie rolniczym, w służbach ekologicznych, w administracji i usługach rolniczych i przemyśle paszowym.

Bioinformatyka

Wiktoria Wilman, studentka drugiego roku studiów magisterskich z bioinformatyki przyznaje, że możliwości rozwoju w tej dziedzinie są niemalże nieskończone. Można na przykład skupiać swoje zainteresowania na poddziedzinach takich jak filogenetyka czy proteomika. – Dobry bioinformatyk powinien mieć nie tylko wiedzę z zakresu biologii i genetyki, ale również posiadać umiejętności programowania, rozwiązywania problemów oraz dostosowywania rozwiązań bazujących na algorytmach i statystyce. Osobiście w bioinformatyce najbardziej lubię różnorodność i multidyscyplinarność. Jest idealnym połączeniem tradycyjnych nauk, takich jak biologia czy statystyka z nowoczesnymi technologiami. Wykorzystujemy dużo różnych narzędzi m.in. do pozyskiwania danych, które są oparte o najnowocześniejsze badania, co daje nam ogromne możliwości w zakresie analizy i interpretacji danych – mówi Wiktoria, dodając, że zakochała się w tym kierunku też dlatego, że pozwala wykorzystywać nie tylko wiedzę, ale również wymaga umiejętności łączenia ze sobą elementów i rozwiązywania zagadek.

Wiktoria Wilman
Wiktoria Wilman jest na ostatnim roku studiów i niebawem stanie się absolwentką
fot. archiwum prywatne

Na kierunku bioinformatyka studenci uczą się pracy z danymi dotyczącymi zwierząt gospodarskich. – Dzięki analizowaniu ich sekwencji genetycznych można uzyskać wiele ciekawych informacji dotyczących cech filogenetycznych, a także wspomóc hodowców w wyborze osobników o największym potencjale do rozrodu czy też wyliczyć odziedziczalność danej cechy hodowlanej. Jest to niezwykle cenne, ponieważ ogranicza czas i pieniądze, jakie potencjalnie włożyłby hodowca bez analiz bioinformatycznych – mówi Wiktoria, która po zakończeniu studiów planuje kontynuować pracę w firmie NaturalAntibody, gdzie zajmuje się głównie rozwojem narzędzi do analizy danych przeciwciał. Oprócz pracy w zawodzie chce nadal budować świadomość dotyczącą potencjału bioinformatyki w medycynie, hodowli oraz informatyce poprzez wystąpienia na różnych wydarzeniach branżowych oraz prowadzenie kont w mediach społecznościowych.

Absolwenci bioinformatyki mogą pracować także w firmach farmaceutycznych, bioinformatycznych, laboratoriach badawczych i usługowych, a także w jednostkach naukowych placówek klinicznych oraz ośrodkach oceny genetycznej zwierząt i roślin.

is

Więcej na temat rekrutacji przeczytasz tu: https://rekrutacja.upwr.edu.pl/

Zobacz również:

wiktoria-wilman2.jpg
Caption
Powrót
23.06.2022
Głos Uczelni
studenci

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpglogo-1.png