eu_green_logo_szare.png

Aktualności

UPWr ponownie najlepszą uczelnią rolniczą w Polsce

UPWr po raz kolejny zajął pierwsze miejsce wśród uczelni rolniczych w Rankingu Uczelni Akademickich wydanym przez „Perspektywy”. W zestawieniu ogólnym plasujemy się na 25. miejscu. Mamy też wysokie pozycje w Rankingu Kierunków Studiów.

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” już po raz 23. przygotowała zestawienie najlepszych uczelni w kraju. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu uznany został przez kapitułę za najlepsza uczelnię rolniczą w Polsce. Wyprzedziliśmy m.in. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (2. miejsce) i Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (3. miejsce).

UPWr z dużym potencjałem naukowym i innowacyjnym

Ranking Uczelni Akademickich podzielony jest na grupy kryteriów, m.in. potencjał naukowy, na który składają się ocena parametryczna, kwalifikacje kadry oraz uprawnienia habilitacyjne i doktorskie. W tej kategorii UPWr utrzymał swoją zeszłoroczną wysoką pozycję, zajmując 7. miejsce. Najlepszym ze wskaźników w tej kategorii okazał się dla naszej uczelni ten związany z oceną parametryczną – zajęliśmy 6. miejsce w Polsce. 

mikroskop
fot. Shutterstock

Wysoką pozycję (14. miejsce) zajęliśmy także w kryterium efektywności naukowej, uwzględniającym m.in. efektywność pozyskiwania środków finansowych na badania czy liczbę i jakość publikacji naukowych. 

W kategorii wynalazczości zliczającej patenty i prawa ochronne w Polsce oraz za granicą uplasowaliśmy się na 11. miejscu w kraju. 

W tym roku metodologia Rankingu Uczelni Akademickich została uzupełniona o nowy wskaźnik związany z innowacyjnością – SDG, mierzący wkład badań uczelni w realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. UPWr w tej kategorii uplasował się na 18. miejscu.

Kierunki studiów UPWr ponownie na podium

W Rankingu Kierunków Studiów zajęliśmy miejsca na podium w kierunkach o żywieniu i żywności (2. miejsce ex aequo ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego), weterynarii (2. miejsce ex aequo z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim), zootechnice (3. miejsce) oraz geodezji i kartografii (3. miejsce).

We wszystkich tych kierunkach studiów mieliśmy jedne z najwyższych wskaźników kategorii naukowej (współczynnik kategorii naukowej wyliczany dla dyscypliny wiodącej dla danego kierunku), wskaźników wysokości zarobków i stopnia zatrudnienia absolwentów (mierzony badaniami Ekonomiczne Losy Absolwentów) oraz wskaźników dotyczących publikacji we współpracy z autorami z zagranicy.

studentki-na-zajeciach.jpg
fot. Shutterstock

W rankingu dla kierunku architektura krajobrazu zajęliśmy 4. miejsce w kraju, wyprzedzając m.in. Politechnikę Krakowską i Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Jest to poprawa o jedno miejsce w stosunku do roku poprzedniego. Na 4. miejscu uplasowaliśmy się również w rankingu dla kierunku ogrodnictwo, wydzielonego po raz pierwszy spośród grupy kierunków rolniczych i leśnych. Kierunki te zostały wysoko ocenione przez kadrę akademicką oraz posiadają wysokie wskaźniki dotyczące zatrudnienia absolwentów.

Pierwsza piątkę zamknęliśmy w rankingu dla kierunków rolniczych i leśnych, posiadając jeden z wyższych wskaźników jakości przyjętych na studia. 

Ranking dostępny jest na strone Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”.

mmj

Powrót
22.06.2022
Głos Uczelni
wydarzenia

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpglogo-1.png