eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Święto Uniwersytetu Przyrodniczego

Nagrody, medale, odznaczenia, uroczystość przyznania doktoratu honoris causa prof. Ann Van Soon z Gandawy – to wydarzenia pierwszego dnia Święta Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, w piątek 19 maja. W sobotę zapraszamy wszystkich na Pawłowice, gdzie Dni Przyrodników zdominuje… ziemniak.

Święto uczelni to dwa dni spotkań i różnych wydarzeń, które łączą akademicką tradycję z rodzinnym piknikiem.

– Już drugi raz nasza społeczność w maju świętuje podwójnie – najpierw spotykamy się, by uroczyście obchodzić Święto Uniwersytetu Przyrodniczego, a w kolejnym dniu, już w atmosferze rodzinnego pikniku „łapiemy oddech” podczas Dni Przyrodników – przypomina rektor prof. Jarosław Bosy, podkreślając, że to podwójne świętowanie jest przede wszystkim okazją do budowania wspólnoty akademickiej – w powadze nauki i w zabawie.

W 2022 roku doktorem honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczego został prof. Andrzej Mocek, wybitny gleboznawca
W 2022 roku doktorem honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczego został prof. Andrzej Mocek, wybitny gleboznawca
fot. Tomasz Lewandowski

Wyróżnienia i honory

Święto uczelni to oczywiście moment, kiedy doceniamy tych, którzy budują naszą rozpoznawalność, są naszą siłą, pokazują nasze możliwości. Studenci, którzy angażują się w pracę w kołach naukowych, młodzi naukowcy, którzy uroczyście odbiorą swoje dyplomy doktorskie, doktorzy habilitowani, którzy już wspięli się szczebel wyżej w naukowej drabinie dążenia do doskonałości, wreszcie profesorowie tytularni, dla których ten tytuł coraz częściej nie jest zwieńczeniem lat pracy, ale jeszcze większą mobilizacją do jej prowadzenia – wszyscy staną w Auli im. Jana Pawła II i liczę, że dostaną duże brawa – uśmiecha się prof. Bosy, dodając, że podczas Święta Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu zostaną też tradycyjnie wręczone medale i odznaki za zasługi dla Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

– Ogromnie cieszę się z tegorocznej uroczystości przyznania doktoratu honoris causa naszej uczelni. Profesor Ann Van Soom to światowej sławy autorytet w dziedzinie nauk weterynaryjnych, specjalistka w obszarze rozrodu zwierząt, związana z uniwersytetem w Gandawie plasującym się w globalnej czołówce naukowej. Będzie czwartą kobietą w gronie naszych doktorów honoris causa i 74. od początku przyznawania przez Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu tej wyjątkowej godności. Mam nadzieję, że honorując wybitną naukowczynię, przebijamy ów szklany sufit, z którym wciąż w świecie nauki zderzają się kobiety – podkreśla rektor UPWr prof. Jarosław Bosy, zapraszając nie tylko na uroczystości w Auli im. Jana Pawła II, które odbędą się 19 maja, ale też na Dni Przyrodników w Pawłowicach – dzień później.

– Siłą każdego z nas jest rodzina, która daje nam wsparcie, rozumie, że czasem pracę przynosimy do domu, że angażujemy swój czas nie tylko przez osiem godzin dziennie. Piknik na Pawłowicach to ukłon w stronę naszych bliskich. Dzieci, żon, mężów. Cieszmy się naszą obecnością, znajdźmy chwile na rozmowy, których czasem na brakuje, na wspólną zabawę. I nie wiem ja państwo, ale ja na pewno do Pawłowic przyjadę jak każe tradycja – na rowerze – uśmiecha się rektor Bosy.

Podczas uroczystości Święta Uniwersytetu Przyrodniczego zostaną wręczone medale „Za zasługi dla Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu” i odznaki „Zasłużony dla Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu”, wyróżnienia dla studenckich kół naukowych. Odbędzie się też promocja doktorów i doktorów habilitowanych, a profesorowie tytularni odbiorą pamiątkowe statuetki. Punktem kulminacyjnym uroczystości w Auli będzie nadanie tytułu doktora honoris causa prof. Ann Van Soom, która wygłosi wykład pt. „Brave New World: how to grow embryos in a Petri dish”.

Ziemniak bez tajemnic

Drugi dzień święta to wydarzenia na Pawłowicach. Dni Przyrodników tym razem skupione będą na… ziemniaku, który zostanie przedstawiony z naukowego i kulinarnego punktu widzenia. Nasi naukowcy podzielą się wiedzą o uprawie bulw, podpowiedzą, jak zwalczać zagrażające im szkodniki, wyjaśnią, czy można nimi karmić domowe zwierzęta i czy pola uprawne są bezpiecznym domem dla tych dzikich – żyją tam m.in. ptaki drapieżne. Jednego z nich będzie można zobaczyć podczas pokazu myszołowa towarzyskiego i prelekcji o sokolnictwie.

Sobotni piknik będzie jak zwykle pełen atrakcji
Sobotni piknik będzie jak zwykle pełen atrakcji
fot. Tomasz Lewandowski

Poznamy potrawy z różnych stron świata, które w centrum stawiają kartofle, a z bioodpadów nauczymy się budować kompostowniki i wytwarzać energię. Będą gry terenowe, warsztaty i koncerty, strefa gastro i sporo atrakcji, nie tylko dla najmłodszych. Specjaliści z Ośrodka Badań Środowiska Leśnego w Złotówku pokażą, jak szacuje się wiek drzewa, rozpoznać tropy zwierząt żyjących, dopasować pióro do gatunku ptaka, a liść do gatunku drzewa. A Koło Gospodyń Wiejskich Oleśniczka zaprosi na smakołyków z ziemniaka, specjalny pokaz przygotowano też pod okiem dr Danuty Ciury.

Będą także zmagania sportowe (zawody na ergometrach), występy Akademickiego Zespołu Pieśni i Tańca „Jedliniok”, którego członkowie chętnych i odważnych będą uczyć polskich tańców ludowych, a o wzruszenie zadbają Chór Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu wraz z solistami Judytą Wendą i Arturem Caturianem z Teatru Capitol i dyrygentem prof. Alanem Urbankiem – na tarasie pawłowickiego pałacu wykonają m.in. utwory Piotra Rubika, Marka Grechuty, Zbigniewa Wodeckiego i The Beatles. Podczas sobotniego pikniku wystąpi też Irena Salwowska z zespołem – do niedawna sołtyska i radna w gminie Kąty Wrocławskie, ale i laureatka wielu przeglądów i festiwali piosenki turystycznej.

kbk

 

Powrót
17.05.2023
Głos Uczelni
wydarzenia

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg