eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Rady naukowe PIWET oraz IZ z naukowcami z UPWr

Ministrowie – rolnictwa oraz nauki i szkolnictwa wyższego powołali do rad naukowych dwóch instytutów profesorów z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Prof. Zdzisław Kiełbowicz kolejną kadencję będzie zasiadał w RN Państwowego Instytutu Weterynaryjnego, a prof. Andrzej Zachwieja – Instytutu Zootechniki. Członkiem RN IZ jest też prof. Mariusz Korczyński.

Nowe Rady Naukowe dwóch jednostek badwczych: Państwowego Instytutu Weterynarii i Instytutu Zootechniki powołali ministrowie rolnictwa oraz nauki. Ich kadencja potrwa do 2025 roku.

Szerokie spektrum weterynarii

Państwowy Instytut Weterynaryjny (PIWET) w Puławach, powołany do życia w czerwcu 1945 roku miesiąc po zakończeniu II wojny światowej, nadzorowany jest przez ministra rolnictwa. W 2003 roku uzyskał status państwowego instytutu badawczego, a jego zadaniem jest prowadzenie i wdrażanie wyników badań naukowych i prac rozwojowych w zakresie ochrony zdrowia zwierząt, profilaktyki i diagnostyki chorób zakaźnych zwierząt, w tym zoonoz, higieny i toksykologii żywności zwierzęcego pochodzenia, higieny pasz i ochrony środowiska. Instytut prowadzi także badania aplikacyjne i adaptacyjne przystosowujące wyniki badań naukowych i prac rozwojowych do potrzeb praktyki.

Obecna Rada Naukowa PIWET-u będzie pracować do 2025 roku. – Skład Rady odzwierciedla różnorodność obszarów badawczych, jakie wiążą się z szeroko rozumianą weterynarią. Bo z jednej strony mamy oczywiście wszelkiego rodzaju choroby zakaźne, ale z drugiej na przykład kwestie związane z medycyną człowieka, które mnie z racji specjalizacji interesują szczególnie – mówi prof. Zdzisław Kiełbowicz, szef Katedry i Kliniki Chirurgii na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Prof. Zdzisław Kiełbowicz: – Rośnie zainteresowanie lekarzy medycyny weterynaryjnej kursami specjalizacyjnymi
Prof. Zdzisław Kiełbowicz: – Rośnie zainteresowanie lekarzy medycyny weterynaryjnej kursami specjalizacyjnymi
fot. Tomasz Lewandowski

Rada Naukowa PIWET-u zbiera się 4-5 razy w roku, w czasie pandemii COVID-19 spotkania odbywały się częściej i w trybie on-line. Omawiane są wszelkie problemy rodzące się na styku relacji człowiek-zwierzę, ale jak podkreśla prof. Kiełbowicz nie są one zawężone do np. chorób zakaźnych, ale też dotyczą takich zdarzeń jak katastrofa ekologiczna, która dotknęła Odrę w 2023 roku.

– Przede wszystkim jednak Rada Naukowa, jak sama nazwa wskazuje, zajmuje się sprawami naukowymi, ma pieczę nad doktoratami, habilitacjami, wnioskami profesorskimi, a jej członkowie uczestniczą we wszystkich procedurach i komisjach kwalifikacyjnych – podkreśla prof. Kiełbowicz, który od czterech lat jest przewodniczącym Komisji do spraw Specjalizacji Lekarzy Weterynarii (aktualnie jest ich 19), pod egidą Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. – Dla mnie to przede wszystkim wyraz zaufania i docenienie wieloletniej pracy, bo przecież będąc chirurgiem, odpowiadam za wszystkie specjalizacje, jakie są w Polsce prowadzone – mówi prof. Zdzisław Kiełbowicz, dodając, że Krajowa Komisja Specjalizacji Lekarzy Weterynarii ustawiła poprzeczkę bardzo wysoko, a jednocześnie rośnie liczba lekarzy medycyny weterynaryjnej, którzy zgłaszają się na sześciosemestralne szkolenie specjalizacyjne z chirurgii weterynaryjnej – przy 45 miejscach zgłosiło się ostatnio ponad 120 lekarzy weterynarii, niektórzy już kolejny raz walcząc o przyjęcie.

Na straży dyscypliny

Instytut Zootechniki – Państwowy Instytut Badawczy w Krakowie w przyszłym roku będzie świętował 75-lecie istnienia (status PIB ma od 2006 roku). Ta jedna z największych jednostek naukowych o zasięgu ogólnokrajowym realizuje zlecone przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zadania ustawowo określone w przepisach w zakresie organizacji hodowli i rozrodu zwierząt gospodarskich. Instytut w obrębie dyscypliny Zootechnika i rybactwo uzyskał ocenę A+ w ministerialnej ewaluacji dyscyplin naukowych. Podobnie jak PIWET ma uprawnienia do nadawania stopnia doktora i doktora habilitowanego, ale w dziedzinie nauk rolniczych w dyscyplinie zootechnika i rybactwo.

Do Rady Naukowej IZ minister nauki powołał właśnie prof. Andrzeja Zachwieję, byłego dziekana Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt UPWr, specjalistę z zakresu hodowli bydła, obecnie kierownika Zakładu Hodowli Bydła i Produkcji Mleka, w rozpoczynającej się 1 września kadencji nowych władz uczelni prorektora ds. nauki.

Prof. Andrzej Zachwieja: – Powołanie do Rady Naukowej Instytutu Zootechniki to wyróżnienie nie tylko dla mnie, ale przede wszystkim dla mojego wydziału i całej uczelni
Prof. Andrzej Zachwieja: – Powołanie do Rady Naukowej Instytutu Zootechniki to wyróżnienie nie tylko dla mnie, ale przede wszystkim dla mojego wydziału i całej uczelni
fot. UPWr

– Rada łącznie liczy 38 osób, 19 z nich to osoby spoza Instytutu, które wskazuje minister rolnictwa. Ja jestem w tym gronie jedynym przedstawicielem ministra nauki, który powołał mnie w miejsce prof. Zygmunta Litwińczuka, nota bene doktora honoris causa naszej uczelni. Naszym zadaniem jest między innymi opiniowanie kandydatów na zastępcę dyrektora do spraw nauki w Instytucie, ale także strategii rozwoju dyscypliny i jednostki, jaką jest Instytut Zootechniki, a więc przekładając to na specyfikę uczelni, można powiedzieć, że jest to takie specyficzne połączenie uprawnień Rady Dyscypliny i Rady Uczelni – tłumaczy prof. Andrzej Zachwieja, dodając, że IZ realizuje zadania w zakresie szeroko pojętego chowu i hodowli zwierząt, zlecane i dotowane z budżetu Ministerstwa Rolnictwa, współpracuje m.in. z Polską Federacją Hodowców Bydła i Producentów Mleka, Polskim Związkiem Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego. Jego przedstawiciele są w konsorcjach naukowych, a sam Instytut z ramienia ministerstwa zarządza programem ochrony zasobów genetycznych zwierząt hodowlanych w Polsce.

– Dla mnie osobiście to powołanie do Rady Naukowej Instytutu Zootechniki to z jednej strony z pewnością wyróżnienie, ale przede wszystkim uznanie i wyróżnienie rangi wydziału, którym swego czasu kierowałem, dyscypliny, którą reprezentuję i wreszcie całej uczelni – podkreśla prof. Andrzej Zachwieja.

Członkiem Rady Naukowej IZ powołanym przez ministra rolnictwa jest prof. Mariusz Korczyński, specjalizujący się w żywieniu i chowie drobiu, na co dzień związany z Katedrą Żywienia Zwierząt i Paszoznawstwa, której jest kierownikiem.

Powrót
28.08.2024
Głos Uczelni
wydarzenia

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpglogo-1.png