eu_green_logo_szare.png

Iluminacja parku na Pawłowicach – konkurs projektów studenckich

pawlowice-konkurs-iluminacje.jpg

 

 

Wyniki konkursu

 
I miejsce z wynikiem 73,5 pkt:
Miłosna podróż Marii (zespół w składzie: Aleksandra Nicpoń, Katarzyna Rybak)

II miejsce z wynikiem 70,1 pkt:
Poszukiwanie kwiatu paproci (zespół w składzie: Anna Kopciuch, Michalina Mercik, Ryszard Paczuski, Michalina Ratowska, Kamila Wasiluk)

III miejsce z wynikiem 51,1 pkt:
Piękna i Bestia (zespół w składzie: Jakub Adamski, Weronika Brożek, Klaudia Grygierczyk, Adrianna Kołodziej)
 

 
Odwołanie do książek, obrazu filmowego, zjawisk w przyrodzie stało się narzędziem kreowania nocnej wizualizacji przestrzeni Parku Pawłowickiego. Studenci II roku studiów magisterskich kierunku architektura krajobrazu w ramach przedmiotu „Iluminacje i oświetlenie w architekturze krajobrazu” udowodnili, że projektowanie to nie gra w pojedynkę, ale działania w grupie.

Prowadzące przedmiot:
dr inż. arch. Magdalena Zienowicz
dr inż. arch. kraj. Ewa Podhajska

Istotnym elementem każdego z projektów jest ochrona krajobrazu i środowiska przed zanieczyszczeniem światłem, a także stymulowanie emocjami i kreowanie nastroju w parku po zmierzchu. Studenci stworzyli indywidualne, w wielu przypadkach innowacyjne, eksperymentalne i pełne poezji projekty, biorąc pod uwagę uwarunkowania przyrodnicze i historyczne miejsca. Wykazali, że projektowanie ma wymiar społeczny i że oni odpowiadają za odbiór przestrzeni przez człowieka.
 

Konkurs

Powstało 9 prac konkursowych. Zwycięski zespół otrzyma możliwość realizacji projektu z profesjonalną firmą oświetleniową. Premiera iluminacji odbędzie się 25 września podczas zjazdu absolwentów uczelni oraz 26 września podczas Święta sera i wina.

Prace oceniać będą:

  • Komisja konkursowa UPWr – waga głosów 30%

    • prof. Adam Szewczuk – prorektor ds. organizacji i rozwoju uczelni
    • dr hab. inż. Irena Niedźwiecka-Filipiak, prof. uczelni – dyrektor KAK UPWr
    • dr inż. Anna Bocheńska-Skałecka – kierownik Pracowni Studialno-Projektowej KAK UPWr
    • Agnieszka Jakóbiak – pracownik Pracowni Studialno-Projektowej KAK UPWr
    • Anna Wawrzyniak-Olszak – dyrektor Centrum Inwestycji
    • Krzysztof Grembowski – Kanclerz ds. Administracyjno-Gospodarczych
    • Marzena Bogusz – dyrektor Centrum Edukacyjno-Rozwojowego Pałac Wrocław Pawłowice
       
  • Partner biznesowy – firma realizująca projekt: ZUMTOBEL GROUP – waga głosów 30%

  • Społeczność UPWr oraz sympatycy uczelni – waga głosów 40%

Głosowanie potrwa od 28 do północy 30 czerwca 2021 r. Wyniki zostaną ogłoszone 1 lipca po 12:00.
 

REGULAMIN
 

Ta ankieta była dostępna do dnia 01-07-2021

Zespół:

  • Jakub Adamski
  • Weronika Brożek
  • Klaudia Grygierczyk
  • Adrianna Kołodziej

Scenariusz trasy iluminacji to podróż w głąb historii, której doświadczyły główne postaci baśni „Piękna i Bestia".

Szlak w pawłowickim parku jest odzwierciedleniem wewnętrznej drogi, którą przebyli Bella oraz Bestia, aby odkryć kim naprawdę są i czego pragną. Trasa została podzielona na cztery strefy reprezentujące następujące odczucia: niepokój, strach, piękno oraz radość. W każdej z nich znaleźć można sceny będące metaforą zarówno miejsc obecnych w historii, jak i wydarzeń czy symboli. Za pomocą iluminacji odwiedzający mają możliwość przenieść się w zupełnie inne, magiczne miejsce, które pozwoli im przeżyć i odczuć historię Pięknej i Bestii w zupełnie innym wymiarze. Tak jak w baśni, trasa ma szczęśliwe zakończenie w samym sercu parku, jednak droga, która do niego prowadzi nie jest łatwa, lecz usłana niepewnością i trwogą, pełna lęku, a nawet strachu. Ale czy nie na tym polega właśnie ziemska wędrówka każdego z nas? Dla wytrwałych na końcu zawsze czeka to, do czego dążą.

Pliki do pobrania

Zespół:

  • Anna Kopciuch
  • Michalina Mercik
  • Ryszard Paczuski
  • Michalina Ratowska
  • Kamila Wasiluk

Czy świetlikom uda się zwabić Cię do zaczarowanego lasu? Wystarczy Ci odwagi, żeby udać się na wyprawę w poszukiwaniu kwiatu paproci? Odkryj w sobie ciekawość!

Iluminacja pod tytułem „Poszukiwanie kwiatu paproci" przenosi uczestników w świat baśni i odkrywa nieznane oblicze pawłowickiego parku. Trasa spacerowa obejmuje osiem różnorodnych scen świetlnych, zaprojektowanych tak, aby wprowadzić zwiedzającego w baśniową narrację i jednocześnie uwypuklić charakterystyczne fragmenty parku. Dzięki oszczędnemu gospodarowaniu światłem iluminacja parku nie zaburza cyklu dobowego zwierząt i roślin, a także nie stanowi konkurencji dla nocnego krajobrazu – jest jego dopełnieniem.

Koncepcja umożliwi zwiedzającym przeżycie niesamowitej przygody, pełnej niespodzianek i zwrotów akcji – dzięki możliwości wyboru różnych ścieżek poszukiwacze sami tworzą swoją historię. Każdy odnajdzie coś dla siebie, najmłodszych oczaruje blask odnalezionej paproci, starsi będą mieli okazję pod osłoną nocy odnaleźć prawdziwe skarby, z których istnienia nawet nie zdawali sobie sprawy…

Czy jesteś gotowy na poszukiwanie kwiatu paproci?

Pliki do pobrania

  • 65.14MB [ .pdf ]
    Data publikacji: 25-06-2021 13:44

    Poszukiwanie kwiatu paproci

Zespół:

  • Agnieszka Jasińska
  • Natalia Kaszuba
  • Otylia Serwatko

Park w Pawłowicach to bardzo klimatyczne miejsce. W ciągu dnia zachwyca odwiedzających piękną bryłą pałacu, a punkt obowiązkowy w trakcie spacerów stanowi usytuowana na niewielkim wzniesieniu romantyczna glorietta. Nocą natomiast park wygląda jak każdy inny, podstawowe oświetlenie stanowią parkowe lampy, które zapewnić mają bezpieczeństwo i wytyczyć spacerowe szlaki.

Koncepcja projektowa inspirowana jest powieścią Marii Dąbrowskiej „Noce i Dnie". Temat przewodni nawiązywać ma do jednej z, prawdopodobnie najbardziej romantycznych, scen polskiego kina – zrywania nenufarów. Zaprojektowana iluminacja ma prowadzić użytkowników parku przez zmieniające się etapy doby, na które człowiek nie ma wpływu, z uwagi na to, że "Z nami czy bez nas, noce i dnie jednakowo się toczą...", przenieść do epoki w której odgrywa się akcja powieści i zachęcić do rozważań pod kopułą glorietty, w otoczeniu wody i w towarzystwie świecących lilii wodnych pod postacią pływających lamp.

Pliki do pobrania

Zespół:

  • Matra Kaźmierczak
  • Aleksandra Gwizdała

Koncepcja jest inspirowana historią „Alicji w krainie czarów". Przeważają w niej mało realistyczne elementy, które wprowadzają odwiedzającego w tajemniczy i magiczny świat. Przeważają tutaj barwy chłodniejsze z elementami barw ciepłych. Dzięki takim działaniom w połączeniu z ciemnymi sylwetkami drzew i krzewów oraz odbiciem lustrzanym stawu, arboretum na Pawłowicach stanie się miejscem klimatycznym i tajemniczym, a także wywoła uczucie niepokoju, zainteresowania i zaskoczenia jak w historii Alicji.

Pliki do pobrania

Zespół:

  • Aleksandra Nicpoń
  • Katarzyna Rybak


 

Głównym założeniem projektowym zaplanowanej trasy zwiedzania jest wprowadzenie uczestników w klimat XIX-wiecznego, angielskiego parku i przybliżenie zwiedzającym nieznacznie zmienionej historii Marii von Korn oraz informacji dotyczących akcesoriów i elementów z życia arystokracji. Projektowane założenie ma za zadanie uatrakcyjnić miejsce i sprawić, by każda osoba wchodząca na teren parku na Pawłowicach odczuwała swobodę, romantyczność i naturalność. Obiekty wprowadzone zostały na zasadzie akcentów, są nimi para, parasolki, gondola i koszyki. Oprawy oświetleniowe zostały rozmieszczone w taki sposób, aby dostatecznie doświetlić trasę scenariusza.

Pliki do pobrania

Zespół:

  • Justyna Majewska
  • Izabela Jureczka

Hasłem przewodnim nowej realizacji jest: Make a wish, czyli w wolnym tłumaczeniu: Pomyśl życzenie. Nawiązując do legendarnego życzenia przy spadających gwiazdach, zachęcamy nie tylko do interakcji między ludźmi a naturą, ale także zatopienia się w „magiczną przestrzeń” która – jedynie pod warunkiem, że w nią uwierzymy – może spełniać nasze najskrytsze zachcianki. Kolorystyka oświetlenia związana będzie z odcieniami kosmosu, a moc opraw oświetleniowych z fazami księżyca. Klimatyczne lampioniki posyłane na wodę, oraz skrywane w roślinności układy konstelacji zodiakalnych, mają jedynie wyeksponować dominanty przestrzeni, do których należą: zbiornik wodny, gwieździste niebo, pałac oraz punkt kulminacyjny tras: glorietta.

Jeżeli masz życzenie... znalazłeś się w odpowiednim miejscu do jego spełnienia!

Pliki do pobrania

Zespół:

  • Piotr van Rinn
  • Liliia Ivasenko
  • Kornelia Murawska

Celem koncepcji było stworzenie pokazu iluminacji dla terenu parku pawłowickiego oraz dla obszaru przy pałacu. Koncepcja uwzględnia modyfikację istniejącego oświetlenia oraz projekt nowych opraw oświetleniowych. Idea koncepcyjna zakłada podzielenie obszaru parku na trzy główne strefy: strefę budowania napięcia, strefę świata rzeczywistego i świata nierzeczywistego.

Inspiracją przy tworzeniu koncepcji był kultowy film „Matrix". W strefie, która buduje napięcie zwiedzający staje przed wyborem pomiędzy ścieżką koloru niebieskiego (świat rzeczywisty), a ścieżką koloru czerwonego, czyli światem nierzeczywistym. W strefie świata realnego zastosowaliśmy grę światłocienia i zwróciliśmy uwagę na roślinność rodzimą, natomiast w strefie świata Matrix na zwiedzającego czekają kolorowe perypetie, efekty nieoczywiste i zaskakujące, m.in. pomnikowy dąb „Paweł" otoczony deszczem spadających zielonych kodów Matrix. Samo drzewo zostało podkreślone światłem o barwie naturalnej.

Pliki do pobrania

Zespół:

  • Sonia Kozioł
  • Justyna Staś
  • Anna Szczytowska

Koncepcja opiera się na 9 scenach (podróż w czasie, latarnik, lodowa kraina, nadzieja, idylla, odrodzenie, walka dobra ze złem, morał i zatracenie) rozlokowanych na całej trasie. Sceny są autorską interpretacją krainy Narni w nocnej scenerii, mają za zadanie przenieść widza w zaczarowany świat, działać na jego wyobraźnię oraz oddziaływać na odczucia. Środki plastyczne, które zostały wykorzystane do osiągnięcia tego celu to subtelne oświetlenie punktowe oraz liniowe, jak również zmiana jego barwy. Koncepcja w swoim założeniu podkreśla główne walory parku, do których należą elementy architektoniczne (m.in. pałac, glorieta), oraz bogatą szatę roślinną kryjącą w swoich zasobach m.in. pomniki przyrody. Przy działaniach estetycznych została uwzględniona kwestia ekonomiczna i ekologiczna założenia.

Pliki do pobrania

Zespół:

  • Sandra Borczyk
  • Angelika Frajter
  • Bartosz Jakubiak
  • Jakub Górka
  • Kinga Mączka

Pliki do pobrania

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg