eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Studenci pamiętają o rektorach Uniwersytetu Przyrodniczego

Wiktoria Waniek i Martyna Sobolewska z I roku studiów magisterskich na kierunku biologia człowieka porządkowały groby profesorów Uniwersytetu Przyrodniczego na wrocławskich nekropoliach. Tradycja ta liczy sobie już ponad 10 lat i opiera się na wolontariacie studenckim.

O groby rektorów Uniwersytetu Przyrodniczego przed 1 listopada dbają studenci uczelni związani z jej samorządem. Na wrocławskich nekropoliach pochowanych jest dziewięciu rektorów UPWr – w marcu 2022 roku w wieku 89 lat zmarł prof. Jerzy Kowalski, który spoczął na cmentarzu parafialnym przy ul. Smętnej, gdzie pochowani są też rektorzy Bronisław Jabłoński i Jerzy Juszczak. Na Bardzkiej z kolei jest pochowany wybitny botanik, pierwszy rektor utworzonej w 1951 roku Wyższej Szkoły Rolniczej, prof. Stanisław Tołpa, a na Bujwida, na cmentarzu, gdzie spoczywa wielu zasłużonych wrocławian,  spoczywają Alfred Senze, Aleksander Tychowski i Ryszard Badura. Rektor Henryk Balbierz pochowany jest na cmentarzu Grabiszyńskim, a na Osobowicach – prof. Michał Mazurkiewicz.

Prof. Stanisław Tołpa pochowany jest na cmentarzu przy ul. Bardzkiej
– Dla mnie ten wolontariat to okazja do poznania historii uczelni i ludzi, którzy ją tworzyli – przyznaje Wiktoria Waniek
fot. Tomasz Lewandowski

W tym roku ich groby porządkowały dwie studentki I roku magisterskich studiów na kierunku biologia człowieka – Wiktoria Waniek i Martyna Sobolewska. Wiktoria zaangażowała się już po raz drugi, w 2021 roku była wolontariuszką już w trakcie jubileuszu 70-lecia Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i bez wahania zgodziła się, by przed 1 listopada wziąć udział w akcji porządkowania grobów rektorów uczelni. Wtedy też nie kryła, że była to zaskakująca okazja do poznania historii UPWr i osiągnięć naukowców, którzy stali na jego czele – ją samą zaintrygowały dokonania prof. Michała Mazurkiewicza i jego zasługi w walce z chorobami drobiu.

– Dla mnie ten wolontariat to okazja do poznania historii uczelni i ludzi, którzy ją tworzyli – przyznaje Wiktoria Waniek
Prof. Stanisław Tołpa pochowany jest na cmentarzu przy ul. Bardzkiej
fot. Tomasz Lewandowski

– Zgodziłam się bez wahania na udział w porządkach, bo po dwóch latach pandemii, lockdownów, zdalnych zajęć, po prostu człowiek chce intensywnie wejść w życie uczelni, jej historię, poznać lepiej tych, którzy ją tworzyli – przyznaje Martyna Sobolewska, koleżanka z roku Wiktorii. Obie studentki nie kryją też, że pamięć o tych, których już nie ma, to ważny element budowania tradycji uniwersyteckiej.

Prof. Ryszard Badura pochowany jest na cmentarzu przy Bujwida, nekropolii zasłużonych wrocławian
Prof. Ryszard Badura pochowany jest na cmentarzu przy Bujwida, nekropolii zasłużonych wrocławian
fot. Tomasz Lewandowski

– Kiedy zaczyna się studia, tradycja nie jest może najważniejszą rzeczą, na którą zwraca się uwagę, ale po trzech latach licencjatu, na początku studiów magisterskich, po dwóch trudnych latach dla nas wszystkich, zaczyna się rozumieć, że uniwersytet to ciągłość pokoleń, wiedza przekazywana przez mistrzów ich uczniom, czyli tradycja, której jesteśmy przecież częścią – uśmiechają się Wiktoria i Martyna.

kbk

 

Powrót
31.10.2022
Głos Uczelni
wspomnienia

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg