eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Koła naukowe rekrutują!

Nowy rok akademicki oznacza nowe wyzwania i działania. A gdzie lepiej szukać naukowych przygód niż w studenckich kołach naukowych?

Wiadomo, że na zajęciach i wykładach zdobywa się wiedzę z dziedziny, którą się studiuje, ale to właśnie w kole naukowym można prawdziwie zagłębić się w wybrany temat, który najbardziej nas interesuje. To tu studenci uczą się m.in. jak występować na konferencjach, jak napisać swój pierwszy artykuł naukowy i jak prowadzić badania. Oprócz tego można tu poznać mnóstwo ludzi o podobnych zainteresowaniach i zawrzeć przyjaźnie na lata.  

 – Najbardziej w kole naukowym zaskoczyło mnie to, jaką energię daje możliwość przebywania w gronie zaangażowanych studentów, którzy wykazują chęć tworzenia czegoś wspólnie. Mimo że działamy razem, to każdy z nas jest inny i rozwija się często w zupełnie innych obszarach. Dzięki temu powstaje niesamowicie interdyscyplinarna siatka połączeń, a interdyscyplinarny zespół we współczesnym świecie ma ogromną wartość – opowiada Oktawia Korcz, przewodnicząca SKN-u OrgChem.

Oktawia wybrała studia na kierunku biotechnologia przede wszystkim ze względu możliwość integracji swoich zainteresowań z obszaru biologii i chemii z pełnym innowacji, intensywnie rozwijającym się rynkiem biotechnologicznym w kraju i na świecie. – Biotechnologia jest naprawdę rozbudowana, od żywności, przez ochronę środowiska do nowoczesnych terapii opartych na lekach biologicznie czynnych, co sprawia, że każdy może w niej znaleźć coś dla siebie. Niesamowite jest dla mnie to, że już podczas studiów, dzięki dołączeniu do SKN-u, miałam szansę odkryć, co mnie najbardziej interesuje i zdobyć umiejętności laboratoryjne pod okiem opiekuna naukowego – mówi Oktawia, przyznając, że obecnie najbliższe są jej tematy z obszaru biologii molekularnej, której nauka sprawia jej ogromną satysfakcję. 

Jak to zwykle bywa z początkiem roku, nie tylko SKN OrgChem, ale także wszystkie inne koła naukowe prowadzą rekrutacje. Na UPWr działa ich ponad 40. Wiele z nich jest nagradzanych i zdobywa niemałe dofinansowania na realizację swoich pomysłów. Zapisać się można także do innych organizacji studenckich, takich jak Akademickiego Zespołu Pieśni i Tańca Jedliniok, czy Chóru UPWr.

W zeszłym roku akademickim przedstawicielki SKN Architektury Krajobrazu wykonały koncepcję zagospodarowania terenu wokół Pałacu w Kiełczynie, zlokalizowanego na terenie gminy Dzierżoniów na prośbę gminy Dzierżoniów.  

W ramach dofinansowania z programu FAST SKN Żywienia Zwierząt dostało na realizację projektu dotyczącego miejskiej hodowli muchy czarnej przeznaczonej na produkcję białka owadziego trzy tysiące złotych, SKN Gleboznawstwa i Ochrony Środowiska dostało cztery tysiące złotych na projekt dotyczący zbadania jakości gleb ogrodowych terenów miejskich Wrocławia pod względem zawartości pierwiastków śladowych mikroplastiku i entomofauny glebowej, a SKN EZA na projekt dotyczący badania wrocławskich kleszczy dostało cztery tysiące złotych. 

Wiele ciekawych wyjazdów terenowych prowadzi na przykład SKN Geodetów. Udowodnili oni m.in. podczas pomiarów niwelacyjnych na Szczelińcu Wielkim, które koło prowadzi od lat 70., że wysokość szczytu podawana w podręcznikach i atlasach – 919 m n.p.m. – jest błędna i zaniżona o 3 metry. Co roku wykonują też np. pomiary Jaskini Niedźwiedziej.  

 O wszystkich kołach naukowych i ich osiągnięciach przeczytać można w poniższych artykułach:

Powrót
11.10.2022
Głos Uczelni
studenci

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg