eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Przewodnik po kołach naukowych WMW

Weterynaria jest szeroką dziedziną – współczesnych gatunków zwierząt jest ponad milion, a także niemało jest środowisk w których żyją i chorób, na które cierpią. Liczba studenckich kół naukowych na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej odzwierciedla szerokość tej dziedziny, bo na wydziale, na którym jest tylko jeden kierunek, kół naukowych jest aż osiem.

SKN Alkmeon

Studenckie Koło Naukowe Alkmeon skupia się na poznawaniu i badaniu anatomii zwierząt kręgowych różnych gatunków. Członkowie koła mogą pracować w prosektorium na psach, kotach, kurach a także zwierzętach egzotycznych. – Przez ostatnie kilka lat, dzięki współpracy z wrocławskim ZOO, otrzymaliśmy wiele okazów lwów, likaonów, małp naczelnych, tapirów, strusi, żółwi, jaszczurek małych i dużych oraz wiele ptaków ozdobnych i drapieżnych. Preparujemy tkanki miękkie i oczyszczamy szkielety, opisując ogólną budowę, topografie i przebieg nerwów i naczyń – opowiada Jan Bold, przewodniczący koła, dodając, że wnioski z badań często bywają później przedstawiane w pracach studentów. Skupiają się one nie tylko na przedstawieniu anatomii danego gatunku, ale także na wykorzystaniu poznanej wiedzy w medycynie weterynaryjnej.

skn alkmeon
Członkowie koła Alkmeon zajmują się m.in oczyszczaniem szkieletów
fot. Facebook SKN Alkmeon

– Nasze koło jest dość młode, więc nasz dorobek naukowy nie jest ogromny, ale można znaleźć u nas prace dotyczące na przykład topografii nerwów kończyny piersiowej u pantery śnieżnej czy topografii tułowia lwa afrykańskiego – mówi Jan, dodając, że koło niedawno przywitało nowych członków i aktualnie powstają prace m.in. na temat topografiii otworów czaszki i techniki znieczulania nerwów czaszkowych u wybranych gatunków małp naczelnych, czy też anatomii porównawczej splotu ramiennego i lędźwiowo-krzyżowego u małp z rodziny koczkodanowatych.

SKN Medycyny Zwierząt Dziko Żyjących „Hubert”

Członkowie SKN „Hubert” jako że zajmują się badaniami związanymi z dzikimi zwierzętami, często organizują pełne przygód wyjazdy terenowe. W ubiegłych latach byli na przykład w rezerwacie Śnieżnika Kłodzkiego, w którym mieszkali w leśnej chacie bez nowoczesnych udogodnień, a w tym roku byli w Beskidzie. Jeżdżą też na kajaki na Widawę czy Pilicę, ale też organizują obozy naukowe, podczas których realizują badania. Do tej pory byli w Biebrzańskim Parku Narodowym, gdzie mieszkali na barce na bagnach, czy też w Bieszczadach. – W tym roku planujemy zbadać gatunki inwazyjne w mazurskich jeziorach i spędzimy w tym celu tydzień lub dwa na żaglówkach – uśmiecha się przewodnicząca SKN-u Magdalena Łazowska.

skn hubert
Członkowie SKN „Hubert" przeżywają wspólnie wiele przygód
fot. Facebook SKN „Hubert"

Wspólne spędzanie takiej ilości czasu, często w trudnych warunkach, bardzo zżywa, integruje i wzmacnia członków koła. – Uczestnictwo w kole stworzyło nam wiele pięknych wspomnień. Oczywiście realizujemy się też w innych kwestiach, organizujemy wykłady czy konferencje, ale jednak kontakt z przyrodą, w najściślejszym tego słowa znaczeniu, jest dla nas najważniejszy – opowiada przewodnicząca.

SKN Chirurgii Weterynaryjnej „Lancet”

Koło naukowe „Lancet” łączy chirurgię, diagnostykę obrazową i anestezjologię. – Połączenie tych trzech dziedzin to przepis na sukces dla przyszłego lekarza weterynarii – mówi przewodnicząca koła Sandra Mulica. – Na kole rozwijamy wiedzę z zakresu od badań, przez diagnozę, przygotowanie do zabiegu, aż po sam zabieg i późniejsze wizyty kontrolne – dodaje.

skn lancet
Uczestnicy koła „Lancet" na wykładzie naukowym
fot. Facebook SKN „Lancet"

„Czwartki z igłą i nitką”, które powoli powracają po pandemicznej przerwie, to jeden z najbardziej popularnych projektów koła i wydarzenie cykliczne, które pozwala studentom na utrwalanie umiejętności szycia chirurgicznego pod bacznym okiem lekarzy z Katedry i Kliniki Chirurgii. Innym wydarzeniem wartym uwagi jest też Studencka Krajowa Konferencja Chirurgii Weterynaryjnej „Lancet”, którą koło organizuje. – To wydarzenie pokazało nam, że metody kontaktu na odległość znacznie ułatwiają przepływ wiedzy pomiędzy ośrodkami naukowymi. Konferencja odbyła się w formule zdalnej, a wzięli w niej udział reprezentanci wydziałów medycyny weterynaryjnej z całej Polski. Od chirurgii laparoskopowej i okulistycznej, przez anestezjologię, najczęstsze przypadki kliniczne i wykorzystanie druku 3D w weterynarii – opowiada Sandra.

SKN Ichtiopatologów „Skrzydlica”

SKN „Skrzydlica” to koło naukowe, którego uczestnicy zajmują się poszerzaniem wiedzy w zakresie akwarystyki, akwakultury, produkcji ryb i hodowli organizmów wodnych. Jest więc idealne dla pasjonatów mórz i oceanów. Jego członkowie uczestniczą w pracach naukowo- badawczych, wykładach, seminariach, sympozjach i konferencjach naukowych i biorą udział w różnych wydarzeniach na uczelni. Sami także organizują seminaria, wykłady, spotkania tematyczne, a także obozy i wyjazdy naukowe. 

SKN skrzydlica
SKN „Skrzydlica" zrzesza pasjonatów mórz i oceanów
fot. Facebook SKN „Skrzydlica"

SKN EZA

Studenckie Koło Naukowe EZA jest jednym z najmłodszych kół na UPWr. Działa od 2021 r. przy Katedrze Epizootiologii z Kliniką Ptaków i Zwierząt Egzotycznych. Jego członkowie to przede wszystkim entuzjaści epidemiologii, diagnostyki laboratoryjnej, weterynaryjnej ochrony zdrowia publicznego czy administracji weterynaryjnej ale także medycyny behawioralnej. SKN EZA jest otwarte na współpracę ze wszystkimi osobami, które mają ciekawy pomysł na badania lub artykuł naukowy.

skn eza
Członkowie koła SKN EZA
fot. Facebook SKN EZA

– Na kole można się zapoznać z warsztatem pracy młodego naukowca – od planowania badań, poprzez opracowywanie wyników, aż po publikowanie wyników w pismach branżowych i naukowych oraz publiczną prezentację rezultatów badań. Nie tylko w teorii, ale przede wszystkim w praktyce – mówi Katarzyna Bartkowiak, przewodnicząca koła.

Biorąc czynny udział w kole studenci mają szansę na zdobycie cennych kontaktów i doświadczeń, które pomogą im w dalszej karierze. – Czy to na uczelni, czy w praktyce weterynaryjnej – podkreśla przewodnicząca.

SKN Medyków Weterynaryjnych "Chiron" 

SKN "Chiron" jest największym zrzeszeniem studentów weterynarii na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej we Wrocławiu. Jest też najstarszym kołem na uczelni. Powstało w 1946 roku na ówczesnym wydziale Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu i Politechniki we Wrocławiu. Zajmują się organizacją wykładów, warsztatów oraz konferencji, które mają na celu rozwój zainteresowań oraz zgłębianie wiedzy weterynaryjnej przez studentów. Oprócz tego biorą udział w akcjach charytatywnych i promują uczelnię na różnego rodzaju wyjazdach.

skn chiron
Członkowie najstarszego koła na uczelni podczas zajęć praktycznych
Fot. SKN „Chiron"

SKN Mephitis

Koło naukowe Mephitis zrzesza studentów zainteresowanych medycyną zwierząt egzotycznych i nieudomowionych. Specjalizują się oni w poszerzaniu wiedzy dotyczącej stawonogów, płazów, gadów, ptaków i ssaków egzotycznych – od myszy i świnek morskich, przez torbacze, aż po dzikie drapieżniki. Organizują wykłady ze specjalistami w dziedzinie zwierząt egzotycznych, wyjazdy terenowe, a także byli zaangażowani w organizację I Konferencji Medycyny Zwierząt Egzotycznych „Egzotyka Okiem Praktyka” i Kongresu Naukowego. W przeszłości realizowali także prace naukowe przedstawiane w postaci posterów, czy prezentacji o m.in. anatomii i różnicach tchawic ptaków, grup krwi u ptaków, przewlekłej choroby nerek i nadczynności tarczycy u kawii domowej, czy też wpływu poszczególnych składników odżywczych na mikroflorę bakteryjną jamy ustnej królika domowego pod kątem problemów stomatologicznych.

skn mephitis
Podczas zajęć praktycznych, członkowie SKN Mephitis uczą się np. wykonywania USG
Fot. Facebook SKN Mephitis

– Nasze koło jest dla wszystkich tych, którzy mają pomysł na pracę badawczą, pasjonują się zwierzętami nieudomowionymi, albo po prostu lubią jakieś nietypowe zwierze, na przykład motyle, którymi też się zajmujemy – opowiada przewodniczący SKN Witold Walczak, dodając, że studenci w Mephitis mogą liczyć m.in. na wsparcie i pomoc przy tworzeniu własnej pracy naukowej, udział w wykładach ze specjalistami, wyjazdy do ośrodków zajmujących się zwierzętami egzotycznymi w Polsce i za granicą, szansę na publikację naukową, możliwość obcowania ze zwierzętami w uczelnianym wiwarium dla zwierząt egzotycznych, jak i możliwość zdobycia punktów do stypendium naukowego.

SKN AnthraX

Koło naukowe AnthraX jest jednym z młodszych kół naukowych na uczelni. Powstało w grudniu 2020 roku, przy Katedrze Epizootiologii z Kliniką Ptaków i Zwierząt Egzotycznych Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Jak mówi opiekunka koła, dr Małgorzata Klimowicz-Bodys, SKN AnthraX z założenia miał być kołem zrzeszającym studentów zainteresowanych zagadnieniem występowania i zwalczania chorób zakaźnych wśród zwierząt domowych, w tym gospodarskich i towarzyszących.

– Stan pandemii Covid-19 bardzo mocno zrewidował nasze pierwotne plany, ale nie oznacza to, że studenci mało robili. Zadania realizowaliśmy głównie on-line – organizowaliśmy ogólnokrajowe webinary, nie tylko dla studentów UPWr, do których zapraszaliśmy specjalistów z zakresu chorób zakaźnych zwierząt towarzyszących. Zorganizowaliśmy również konferencję on-line poświęconą tej tematyce, a studenci współpisali prace publikowane w branżowych czasopismach weterynaryjnych – opowiada dr Klimowicz-Body, dodając, że najciekawsze projekty uczestników koła jak do tej pory dotyczyły m.in. wpływu pandemii Covid-19 na tendencje szczepionkowe wśród właścicieli psów na terenie Polski. Studenci przeprowadzali też badania bioakustyczne pszczół w Górach Sowich i innych regionach Dolnego Śląska, czy też brali udział w międzynarodowym projekcie badawczym „Ocena programów dydaktycznych realizowanych na uczelniach weterynaryjnych na świecie z zakresie realizacji tematyki „One Health”.

Na szczęście koło od początku obecnego roku akademickiego ruszyło ponownie z realizacją planów naukowych. Studenci uczestniczą we własnych oraz realizowanych przez Katedrę Epizootiologii badaniach naukowych w zakresie analiz laboratoryjnych, opracowaniach tekstów naukowych i przeglądach piśmiennictwa.

– Jednocześnie otworzyliśmy się szerzej na zainteresowania naszych członków. SKN AnthraX to już nie tylko choroby zakaźne, ale również zdrowie publiczne, problemy w rozrodzie zwierząt towarzyszących, bioakustyka – podkreśla opiekunka koła, dodając, że członkowie koła wystąpili też ostatnio z wnioskami o finansowanie samodzielnych projektów naukowych studentów. – Teraz czekamy na rozstrzygnięcie! – podkreśla dr Małgorzata Klimowicz-Bodys.

is

Zobacz również:

Powrót
11.05.2022
Głos Uczelni
studenci

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg