eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Przewodnik po kołach naukowych WP-T

Jako ostatnie koła w cyklu artykułów o studenckich kołach naukowych przedstawiamy te z Wydziału Przyrodniczo-Technologicznego. Ale jak to się mówi, ostatni będą pierwszymi.

SKN Analiz Rynkowych

Członków SKN Analiz Rynkowych interesuje ekonomia i marketing, rozwijanie przedsiębiorczości i kontakt z praktyką gospodarczą – szczególnie związaną z biogospodarką, jak agrobiznes z przetwórstwem spożywczym i branżami powiązanymi, energią odnawialną, turystyką, a w tym agroturystyką i ekoturystyką, biokomponentami i  innowacjami produktowymi i technologicznymi – w tym rolnictwem precyzyjnym. Uczestnicy koła analizują też różne inne zagadnienia związane z teorią ekonomii, badaniami rynkowymi, czy trendami gospodarczymi 

– Wyróżnia nas otwarcie na studentów ze wszystkich wydziałów i kierunków, dlatego że znajomość zagadnień ekonomicznych przydaje się we wszystkich branżach i można ją doskonalić pod kątem swojego kierunku studiów, żeby lepiej funkcjonować w realiach gospodarki rynkowej. Nasze podejście przy rekrutacji do koła polega na tym, że nie jest istotne co studiujemy, jaki posiadamy poziom wiedzy ekonomicznej albo czy mamy praktykę w badaniach rynkowych – mówi przewodnicząca koła Viktoria Sutowicz, podkreślając, że najważniejsze są chęci do pogłębienia wiedzy i umiejętności powiązanych z ekonomią i zaangażowanie w samodoskonalenie i pracę ponad obowiązkowe zajęcia dydaktyczne. – Dlatego stawiamy na dobrą atmosferę i budowanie pozytywnych relacji między członkami koła, a przy okazji zajmujemy się organizacją aktywności badawczych, poznawczych i integracyjnych – nie tylko dla siebie, ale też dla całego środowiska akademickiego związanego z UPWr – dodaje Viktoria.

SKN Analiz Rynkowych
Członkowie SKN Analiz Rynkowych na wspólnym wyjeździe
fot. Facebook SKN-u Analiz Rynkowych

Wśród projektów badawczych, które realizowało SKN Analiz Rynkowych była ocena konsumencka innowacyjnych napojów kawowych, badanie opinii Polaków na temat wstąpienia do strefy monetarnej euro, analiza porównawcza preferencji polskich i czeskich konsumentów piwa czy też pomiar satysfakcji osób zwiedzających Kopalnię Złota w Złotym Stoku.

– Współpracujemy także z Katedrą Ekonomii Stosowanej i bierzemy udział w realizacji projektów podejmowanych przez naszych naukowców. W ostatnich latach pomagaliśmy między innymi przy międzynarodowym projekcie „TOPAS” z programu ERASMUS+, który zakładał pomoc organizacyjną przy spotkaniach roboczych, opiekę nad studentami z Armenii, Ukrainy i Uzbekistanu podczas stażów projektowych i przygotowanie wyjazdów studyjnych oraz „RUBIZMO” z programu Horizon 2020, zakładający promocję i rekrutację uczestników na szkolenia on-line z zakresu przedsiębiorczości na obszarach wiejskich i zrównoważonego rozwoju – opowiada przewodnicząca koła, dodając, że ważną częścią ich działalności jest także udział w krajowych i międzynarodowych konferencjach naukowych oraz organizacja letnich obozów naukowych, które służą zebraniu danych do przyszłych prac konferencyjnych. 

SKN Entomologów „Skorek”

Głównym celem działalności koła jest popularyzowanie wiedzy dotyczącej świata owadów. Członkowie koła uważają, że mnogość i ogromne zróżnicowanie tej grupy zwierząt nie pozwala na ignorowanie ich obecności w otoczeniu, dlatego prowadzą liczne badania własne, jak również w ramach projektów realizowanych w Zakładzie Entomologii.

Obecnie członkowie koła prowadzą badania m.in. nad zaleszczotkami, by wykorzystać je w ulach do zwalczania roztocza Varroa destructor przenoszącego chorobę varrozę, nad wpływem mączki bazaltowej na rozrodczość skoczogonków, czy też nad nowymi metodami zwalczania szarka komośnika, który atakuje uprawy buraka.

SKN Skorek
Członkowie SKN-u „Skorek" wiedzą, że owady są niezwykle ważne dla ekosystemu
fot. Facebook SKN „Skorek"

– To tylko część z realizowanych przez nas projektów. Organizujemy również wyjazdy naukowe. W najbliższym czasie planowany jest wyjazd do arboretum w Wojsławicach i w Góry Kaczawskie. Szeroko zakrojona działalność koła przynosi efekty przede wszystkim w wykształceniu właściwej postawy proekologicznej, realizowanej w oparciu o poznawanie i badanie środowiska przyrodniczego, w szczególności entomofauny i zagrożeń, jakie dla tego środowiska stwarza działalność człowieka. Ważny jest dla nas także aktywny rozwój zainteresowań naukowych związanych z przyrodą i promowanie zdrowego stylu życia poprzez żywy kontakt z przyrodą – mówi przewodnicząca koła Karolina Dłutowska, podkreślając, że każdy zainteresowany światem owadów i szeroko pojętej entomologii może do koła dołączyć. Nie trzeba mieć wiedzy i doświadczenia.

SKN Medyków Roślin „Armillaria"

– Nazwa naszego koła sugeruje, że dotyczy tylko medycyny roślin. Nic bardziej mylnego! Na spotkania uczęszczają też studenci takich kierunków jak biotechnologia stosowana roślin czy przyszli magistrzy ogrodnictwa. Na cotygodniowych spotkaniach nie ma miejsca na nudę – robimy burze mózgów albo dyskutujemy na różne tematy, nie tylko na te związane z nauką. Przede wszystkim łączy nas wspólna pasja – grzyby – mówi zastępczyni przewodniczącego Julia Konstantynów.

Spotkania członków SKN Medyków Roślin „Armillaria" nie odbywają się tylko w laboratorium. Studenci chodzą też na spacery fitopatologiczne, by na własne oczy zobaczyć jak choroby, ale i też szkodniki wyglądają na roślinach w środowisku naturalnym. – Spotkania nie kończą się wraz z zamknięciem uczelnianych drzwi, często widzimy się na przykład na pizzy – dodaje z uśmiechem Julia.

SKN Armillaria
Członkowie SKN Medyków Roślin „Armillaria" na DAS-ie
fot. SKN Medyków Roślin „Armillaria"

– Każdy projekt wybieramy sami. Nikt nam nie narzuca, co mamy robić. Praca nad nimi zaczyna się pytaniem uczestnika do reszty grupy: „A czy możemy sprawdzić..?”. Jeśli mamy odpowiednie możliwości, to bierzemy się do roboty i działamy! Każde doświadczenie to świetna zabawa, pełna nowych i nieznanych doświadczeń. Wtedy uczymy się pracy w zespole, zdobywamy coraz lepsze umiejętności w pracy z mikroskopem lub w sterylnym pomieszczeniu – opowiada Julia, dodając, że członkowie koła często jeżdżą ze swoimi projektami na konferencje. – Nasze ostatnie dwa projekty zajęły pierwsze i trzecie miejsce w sesji posterowej na 26. Międzynarodowej Konferencji Studenckich Kół Naukowych i 38. Sejmiku odbywających się na UPWr. To właśnie badanie nad spektrum gatunków grzybów patogenicznych występujących na fistaszkach wygrało, a na trzecim miejscu znalazł się projekt dotyczący pierwszego stwierdzenia Graphiola phoenicis na palmie kanaryjskiej w Polsce – mówi wiceprzewodnicząca. 

SKN Genetyków i Hodowców Roślin

SKN Genetyków i Hodowców Roślin jest obecnie jedynym kołem na uczelni, które wykorzystuje do badań roślinne kultury in vitro. Łączą w badaniach chemię analityczną, fizjologię roślin, bioinformatykę i biologię molekularną.

– Zajmujemy się mikrorozmnażaniem różnych roślin uprawnych, ozdobnych oraz gatunkami chronionymi. Między innymi rosiczką łyżeczkowatą, konopią włóknistą, miętą pieprzową, petunią ogrodową, pitają białą czy koleusem blumego. Znajdujemy najlepsze metody rozmnażania roślin, używając kultur in vitro. To jest szczególnie przydatne, gdy chcemy uzyskać dużo roślin ozdobnych lub chronionych, ale nie tylko – opowiada przewodniczący koła Wiktor Rzęchowski.

Studenci badają również wpływ dodawanych związków chemicznych na skład chemiczny roślin. W ten sposób odkrywają sposoby na zwiększenie wytwarzania przydatnych roślinnych związków, co może znaleźć zastosowanie w przemyśle.

SKN Genetykow i Hodowcow Roślin
SKN Genetyków i Hodowców Roślin jest obecnie jedynym kołem na uczelni, które wykorzystuje do badań roślinne kultury in vitro
fot. SKN Genetyków i Hodowców Roślin

Przeprowadzają także badania genetyczne, porównując różne odmiany roślin pod kątem przydatnych genów, stopnia ich ekspresji i prowadzenia selekcji na czynniki abiotyczne i biotyczne.

– Każda osoba w kole może zaproponować pomysł na badanie. Po wspólnej dyskusji i ocenie możemy je zaplanować i przeprowadzić – mówi przewodniczący.

Studenci należący do koła mogą liczyć na udział w projektach takich jak wywoływanie zmian zawartości związków chemicznych w roślinach przez czynniki fizyczne i chemiczne, wywołanie poliploidyzacji u bananowca czy opracowanie metod mikrorozmnażania wielu gatunków roślin.

SKN Gleboznawstwa i Ochrony Środowiska

Do obszarów zainteresowania uczestników koła należy problematyka związana z ochroną środowiska, a dokładniej walory przyrodnicze, w tym zasoby glebowe różnych obszarów, problematyka degradacji środowiska i działania podejmowane na rzecz jego ochrony, monitoring środowiska przyrodniczego oraz rekultywacja i renaturyzacja terenów zdegradowanych.

SKN Gleboznawstwa
SKN Gleboznawstwa i Ochrony Środowiskana na wyjeździe naukowym
fot. Facebook SKN Gleboznawstwa i Ochrony Środowiska

Studenci koła Gleboznawstwa i Ochrony Środowiska jeżdżą na dwutygodniowe obozy naukowe, na których są przeprowadzane m.in. prace terenowe. Uczestniczą w konferencjach naukowych, na których otrzymują nagrody i wyróżnienia za wyniki przeprowadzonych analiz i badań, a także organizują coroczny Rajd Ochrony Środowiska, na którym poznają uroki przyrody, zwiedzają góry Dolnego Śląska i zawierają przyjaźnie na wiele lat.

SKN Ogrodników

– SKN Ogrodników to grupa, w której można realizować swoje ogrodnicze pasje – mówi przewodnicząca koła Katarzyna Wróblewska. – Znajdziecie u nas zarówno miłośników roślin domowych, jak i ogrodowych – dodaje. Koło aktualnie reaktywuje się po krótkiej przerwie i jak podkreśla przewodnicząca, potrzebuje roślinomaniaków z głowami pełnymi pomysłów! 

SKN Ogrodników
Członkowie SKN-u Ogrodników na warsztatach
fot. Facebook SKN Ogrodników

SKN BioEnergia

„Kradniemy prąd ze słońca i ciepło z powietrza" to hasło koła BioEnerga, którego członkowie prowadzą działania w kontekście energii odnawialnych, kładąc duży nacisk na stronę praktyczną instalacji fotowoltaicznych i pomp ciepła.

SKN BioEnerga
Uczestnik SKN-u BioEnerga bada ciepło spalania toryfikatu z łętow pomidorowych
fot. SKN BioEnerga

Studenci SKN-u BioEnerga spotykają się co tydzień. Poruszają zwykle tematykę energii odnawialnych, ale uczestnicy koła na spotkaniach mogą zacząć dowolny temat. Wielu studentów przygotowuje krótkie prezentacje i omawia je w trakcie wykładów, które prowadzi przewodniczący SKN-u. Studenci współpracują też przy programach badawczych naszych prowadzących i są zabierani na atrakcyjne wycieczki o tematyce praktycznej, gdzie uczą się na przykład, jak wygląda instalacja PV.

is

Zobacz również:

Powrót
30.06.2022
Głos Uczelni
studenci

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg