Kolejna edycja Staff Week na UPWr

W połowie czerwca Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu gościł przedstawicieli ukraińskich uczelni w ramach wydarzenia Staf Week z projektu INTERACT 2.0. W tegorocznej edycji do grona 10 ukraińskich instytucji dołączyły dwie kolejne uczelnie: National Aviation University z Kijowa oraz Ivan Puluj National Technical University z Tarnopola.

Projekt INTERACT 2.0, finansowany przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA), jest bezpośrednim następstwem sojuszu EU GREEN. Jego głównym celem jest integracja i sieciowanie ukraińskich partnerów z konsorcjantami Uniwersytetu Europejskiego EU GREEN.

Podczas ubiegłorocznej edycji projektu nacisk kładziono na planowanie i konsolidację współpracy międzyinstytucjonalnej. Obecnie te zamierzenia przeradzają się w rzeczywistość. Paulina Zaweracz, kierowniczka projektu EU GREEN na UPWr, podkreśliła, że tegoroczna edycja wyróżniała dzięki aktywnej postawie uczestników oraz ich zdobytym kompetencjom i doświadczeniom.

eu green
fot. Martyna Kostrzycka

Zaangażowanie uczestników zaowocowało serią dwustronnych spotkań, w których ukraińscy partnerzy omawiali szczegóły dalszej współpracy badawczej, dydaktycznej i instytucjonalnej. W efekcie powstały liczne projekty umów definiujących wspólne aktywności.

W tegorocznym Staff Week’u uczestniczyło 30 osób, które wzięły udział w serii wykładów, warsztatów i prezentacji. Wśród zaplanowanych aktywności znalazły się m.in. wycieczka do Centrum Innowacji Technologicznych (CIT) w Pawłowicach oraz warsztaty prowadzone przez dr. Seána McCarthy’ego, profesora University College Cork i dyrektora zarządzającego Hyperion Ltd., irlandzkiej firmy zajmującej się opracowywaniem kursów szkoleniowych dla naukowców. Warsztaty te zostały zorganizowane dzięki wsparciu irlandzkiego konsorcjanta EU GREEN, Atlantic Technological University.

Staff week
fot. Jowita Pyszczek

Dużym zainteresowaniem cieszyły się także wystąpienia dr Anny Laskowskiej, która przedstawiła Centrum Badawczo-Rozwojowe UPWr, Małgorzaty Członkowskiej-Naumiuk z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji na temat partnerstw w ramach programu Erasmus+ oraz Marii Hryceniak z Biura Rekrutacji na temat procedur przyjmowania ukraińskich kandydatów na studia na UPWr. Oleksandr Fomichov zakończył wydarzenie prezentacją na temat możliwości zaangażowania obywateli Ukrainy w działalność instytucji międzynarodowych.

warsztaty
fot. Jowita Pyszczek

Jak podkreślają organizatorzy, Zespół Działu Współpracy z Zagranicą, realizujący projekt INTERACT 2.0, już odnotowuje wzmożoną liczbę zapytań dotyczących działań przewidzianych w projekcie, takich jak staże naukowe ukraińskich uczonych w instytucjach EU GREEN czy udział ukraińskich studentów w szkołach letnich sojuszu. – Mamy nadzieję, że entuzjazm i energia uczestników Staff Week’u przyczynią się do wzmocnienia istniejących powiązań oraz tworzenia nowych, trwałych sieci kontaktów, które zaowocują międzynarodową współpracą ukraińskich uczelni z konsorcjantami EU GREEN – podsumowuje Paulina Zaweracz.

26.07.2024
wydarzenia

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpglogo-1.png