Staff week w ramach projektu INTERACT na Uniwersytecie Przyrodniczym
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu gości w tym tygodniu ponad trzydziestu naukowców i przedstawicieli dziesięciu ukraińskich uniwersytetów w ramach projektu INTERACT.
- Projekt INTERACT angażuje ukraińskie uniwersytety w działalność EU GREEN
- Wrześniowy staff week ma na celu integrację z partnerami z Ukrainy oraz wymianę wiedzy i doświadczeń
- Projekt INTERACT to inwestycja w potencjał ukraińskich uczelni
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu uczestniczy w ponadnarodowym sojuszu europejskich uniwersytetów EU GREEN, utworzonym w ramach programu ERASMUS+ przez dziewięć instytucji partnerskich z całej Europy, które stworzą jeden z pierwszych „Uniwersytetów przyszłości".
INTERACT - współpraca ponad granicami
Podstawowym celem projektu INTERACT jest zaangażowanie ukraińskich uniwersytetów partnerskich w spotkania i inne działania konsorcjum EU GREEN. Całość jest finansowana przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA).
Bezpośrednim rezultatem projektu będzie stworzenie międzynarodowej sieci uniwersytetów, która będzie podstawą do długoterminowej, ścisłej współpracy między konsorcjum EU GREEN a uniwersytetami z Ukrainy. Umożliwi to konsolidację i sformalizowanie istniejących powiązań oraz rozszerzenie współpracy międzyinstytucjonalnej.
Długofalowym efektem będzie budowanie potencjału ukraińskich uczelni na arenie międzynarodowej poprzez ich promocję podczas wielu wydarzeń organizowanych w ramach projektu EU GREEN.
Wrześniowy staff week
Organizowany między 4 a 8 września staff week jest jednym z podstawowych działań w ramach projektu INTERACT. Zaliczają się do nich także staże badawcze dedykowane naukowcom z Ukrainy, szkoły letnie dla ukraińskich studentów czy aktywny udział przedstawicieli ukraińskich uniwersytetów w spotkaniach konsorcjum EU GREEN.
– Chodzi przede wszystkim o to, aby podzielić się z naszymi sąsiadami wiedzą i doświadczeniem zaangażowanego, europejskiego konsorcjum. Chcemy pomóc Ukraińcom zbudować sieć kontaktów w Europie na – mamy nadzieję – niedaleką, powojenną przyszłość, a środki, które mamy do dyspozycji chcemy przeznaczyć na rozwój, który będzie widoczny w dłuższej perspektywie — mówi dyrektor Działu Współpracy z Zagranicą Krzysztof Kafarski.
W ramach staff week przedstawiciele dziesięciu ukraińskich uniwersytetów wysłuchali wykładów i prezentacji prowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, specjalistów z Centrum Kształcenia IDEA czy pracujących w strukturach programu Horyzont Europa, a nawet przez dyrektorkę Biura Programów dla Instytucji NAWA — Katarzynę Aleksy, która opowiedziała o tym, w jaki sposób Agencja jest ukierunkowana na rozwój Ukrainy. Trzeciego dnia z wykładem na temat możliwości wsparcia Ukrainy w zakresie badań i innowacji wystąpiła Ruta Zarnauskaite - szefowa jednostki "Stowarzyszenie Horyzont Europa" z Komisji Europejskiej. W piątek natomiast przemowę na temat budowania potencjału wygłosił prof. Vadym Tkachuk, prorektor Narodowego Uniwersytetu Przyrodniczego w Kijowie.
Inwestycja w potencjał
Doskonałym przykładem udanej współpracy w ramach konsorcjum EU GREEN były też warsztaty dr. Seana McCarthy’ego — profesora University College Cork i dyrektora zarządzającego Hyperion Ltd, irlandzkiej firmy zajmującej się opracowywaniem kursów szkoleniowych dla naukowców. Warto zaznaczyć, że dzięki staraniom naszych irlandzkich partnerów z konsorcjum EU GREEN, dr McCarthy prowadził warsztaty podczas staff week pro publico bono.
– Projekt INTERACT ma na celu podniesienie kompetencji i kwalifikacji naszych partnerów — uczymy też jak pisać wnioski, aplikacje czy jakie czasopisma są najwyżej punktowane – mówi Krzysztof Kafarski. – Traktujemy ten projekt jako inwestycję w ich potencjał.
Staff week w ramach INTERACT odbywał się na UPWr od 4 do 8 września. Więcej o całym projekcie można przeczytać na stronie internetowej.
ah
Galeria zdjęć