eu_green_logo_szare.png

Aktualności

EU GREEN WP2 Staff Week i Students Council już w październiku na UPWr

Już w październiku UPWr wystąpi w roli gospodarza spotkania przedstawicieli wszystkich krajów członkowskich sojuszu EU GREEN. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu jako lider pakietu roboczego WP2 – Model edukacyjny oparty na zrównoważonym rozwoju finalizuje przygotowania do Staff Weeku.

Eksperci i przedstawiciele studentów wszystkich dziewięciu uczelni sojuszu EU GREEN spotkają się we Wrocławiu, aby wypracować Strategię Edukacji
Założeniem WP2 jest opracowanie modelu edukacyjnego opartego za założeniach zrównoważonego rozwoju
Sojusz EU GREEN to także wspólne, europejskie wartości

Przed nami jedno z najważniejszych wydarzeń, jakie do tej pory miały miejsce w ramach sojuszu EU GREEN. UPWr będzie w październiku organizatorem nie tylko Staff Weeku, ale również Students Council – a będzie to pierwsze fizyczne spotkanie członków tego organu.

Współpraca ekspertów ze studentami

Między 9 a 13 października przedstawiciele i eksperci z zakresu nowoczesnej dydaktyki dziewięciu uczelni sojuszu będą mieli okazję aktywnie współpracować ze studentami i doktorantami, aby wspólnymi siłami wypracować Strategię Edukacji konsorcjum oraz programy rozwoju zawodowego. Students Council to jedno z głównych ciał EU GREEN złożone z dziewięciu doktorantów i dziewięciu studentów poszczególnych uniwersytetów. Współpraca na tym etapie tworzenia Strategii Edukacji jest niezwykle ważna, aby móc czerpać z wiedzy i doświadczenia ekspertów i przedstawicieli uczelni, a jednocześnie zmierzyć się z oczekiwaniami i uwagami studentów w zakresie pożądanych cech sylwetki absolwenta czy rozwiązań sprzyjających łączeniu życia prywatnego ze studiami (modułowość kształcenia, dostępność żłobków na uczelni).

Sojusz EU GREEN

EU GREEN to konsorcjum złożone z dziewięciu uczelni z Francji, Irlandii, Niemiec, Szwecji, Rumunii, Hiszpanii, Portugalii, Włoch i Polski, którego cele określa dziewięć tak zwanych work packages, czyli WP. UPWr jest liderem WP2 – Modelu edukacyjnego opartego na zrównoważonym rozwoju – i pierwsze kroki ku wypracowaniu takiego modelu zostaną podjęte w październiku we Wrocławiu. Twarzami sojuszu są na UPWr Paulina Zaweracz, Anna Posadowska-Malarz, dr Katarzyna Lech-Książkiewicz i Krzysztof Kafarski, zaś całość nadzoruje prorektor ds. umiędzynarodowienia prof. Anna Chełmońska Soyta, wspierana przez prorektora ds. studenckich prof. Damiana Knechta.

Państwa członkowskie konsorcjum EU GREEN

Jak wylicza prorektor prof. Knecht, założeniami WP2 są między innymi: wypracowanie wspólnych dyplomów dla absolwentów uczelni należących do sojuszu, zwiększenie mobilności studentów, wdrożenie programów edukacyjnych, których celem będzie zapewnienie dostępu do edukacji grupom wykluczonym, a także opracowanie strategii wdrażania zrównoważonych rozwiązań na kampusach. Poprzez wszystkie te działania, wypracowany zostanie model edukacji oparty na założeniach zrównoważonego rozwoju.

Do tej pory konsorcjum udało się już opracować Strategię Nauki, następnym krokiem jest właśnie Strategia Edukacji, a także programy rozwoju kompetencji dla nauczycieli akademickich i procedury mające na celu zwiększenie mobilności.

Nie tylko strategia

EU GREEN to jednak nie tylko opracowywanie strategii i wdrażanie programów. Jak mówi prorektor prof. Anna Chełmońska-Soyta, poza merytoryczną wartością sojuszu, są też świadomość i utrwalanie wspólnych dla Europy wartości takich jak integracja, inkluzywność, demokracja i pokój.

– Liczę na to, że będziemy się poznawać, rozmawiać ze sobą i dyskutować, bo to rodzi tolerancję, empatię, otwartość i akceptację odmienności.

W sesjach otwierających i zamykających wydarzenie będzie można uczestniczyć online. Link do transmisji pojawi się w dniu sesji na stronach wydarzeń Staff Week oraz Students Council.

ah

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg