UPWr liderem w drodze do realizacji celów zrównoważonego rozwoju

To już druga edycja prestiżowego zestawienia QS World University Rankings: Sustainability, a pierwsza, w której udział bierze Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. Wyniki pokazują, że UPWr jest jednym z pionierów wdrażania i promocji idei zrównoważonego rozwoju nie tylko w Polsce, ale i w tej części Europy.

QS World University Rankings: Sustainability kładzie nacisk na metody działania, jakie podejmują uczelnie stawiając czoła największym światowym problemom w zakresie ochrony środowiska, wpływu społecznego i zarządzania. Dzięki badaniom, nauczaniu, silnemu zarządzaniu i zaangażowaniu społeczności, uniwersytety mają wiedzę i możliwości, aby napędzać zrównoważony rozwój, będąc swego rodzaju gwarantem tego, że kolejne pokolenia studentów będą kształcone w duchu wartości, jakie niosą ze sobą cele zrównoważonego rozwoju.

UPWr w czołówce

O rosnącym znaczeniu samego zagadnienia SDG niech świadczy fakt, że w pierwszej edycji tego rankingu wzięło udział około 700 instytucji z całego świata, zaś w kolejnej, tegorocznej ponad dwa razy więcej.

Ranking obejmuje obecnie trzy kategorie: wpływ na środowisko, wpływ społeczny i nowo dodana kategoria zarządzania. Instytucje mogą być oceniane osobno w każdej z tych kategorii, we wszystkich trzech z nich oraz ogólnie.

17 Celów Zrównoważonego Rozwoju przedstawionych w 2015 roku przez ONZ

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu pojawił się w tym roku w zestawieniu po raz pierwszy i od razu zajął 6. pozycję w Polsce i 1. miejsce wśród uczelni przyrodniczych w zestawieniu ogólnym. W skali świata jest to 699. miejsce, a 291. w Europie.

W kategorii wpływ na środowisko UPWr zajmuje podobnie 6. miejsce w kraju i 1. wśród uczelni przyrodniczych, w kategorii zarządzanie UPWr zajmuje miejsce 2. w kraju zaraz za Uniwersytetem Warszawskim, a w kategorii wpływ społeczny miejsce 12. ex aequo z SGGW.

Jednym ze sposobów zrównoważonej produkcji żywności na UPWr jest Rolnictwo Wspierane Społecznie
fot. Martyna Kostrzycka

Rozwój tylko zrównoważony

Na tak wysokie pozycje ma bez wątpienia wpływ nasze członkostwo w jednym z najważniejszych sojuszy uniwersyteckich w Europie, jakim jest EU GREEN. Realizacja celów zrównoważonego rozwoju, jaką konsorcjum ma w statucie, jest kluczowym aspektem poruszanym na wysokich szczeblach najbardziej wpływowych organizacji i międzynarodowych sojuszy jakimi są ONZ, WHO czy Unia Europejska.

Przyszłość zależy od działań, które podejmujemy dzisiaj. Uniwersytety znajdują się w tej wyjątkowej sytuacji, w której jak żadne inne instytucje, odgrywają decydującą rolę w procesie edukacji i nauki. Uczelnie mogą inspirować i wpływać na pozytywne zmiany na poziomie lokalnym, krajowym i globalnym poprzez zaangażowanie społeczne czy umiejętne zarządzanie. UPWr jest częścią tego globalnego wysiłku.

ah