UPWr awansuje w CWTS Leiden Ranking 2023

UPWr po raz kolejny znalazł się w gronie najlepszych uczelni świata w rankingu przygotowywanym przez Uniwersytet w Leiden. Jesteśmy liderami w kategorii gender – mierzącej procentowy udział kobiet w liczbie autorów publikacji, uzyskaliśmy też wysokie pozycje w dyscyplinie nauk przyrodniczych oraz fizycznych i inżynieryjnych.

Pod względem liczby wszystkich autorów publikacji w dziedzinie Life and earth sciences UPWr zajmuje 364. miejsce na świecie i 8. miejsce w Polsce. Liczba kobiet w tej dziedzinie plasuje nas z kolei na 217. miejscu na świecie i 7. miejscu w Polsce.

Wysokie pozycje zdobyliśmy w udziale procentowym kobiet w liczbie autorów wszystkich publikacji:

• All sciences – 13. na świecie, 8. w Polsce,
  • Biomedical and health sciences – 22. świecie, 9. w Polsce,
  • Life and earth sciences – 36. na świecie, 17. w Polsce,
  • Mathematics and computer science - 94. na świecie, 5. w Polsce,
  • Physical sciences and engineering – 21. na świecie, 12. w Polsce,
  • Social sciences and humanities - 49. na świecie, 8. w Polsce.

Uśredniony wskaźnik udziału procentowego kobiet wśród wszystkich autorów publikacji dla wszystkich dziedzin na UPWr wynosi aż 52,3%.

Wpływ naukowy publikacji – scientific impact

UPWr zajął 312. miejsce na świecie i 7. w Polsce w kategorii dotyczącej wpływu naukowego publikacji w dziedzinie life and earth science. To awans aż o 11 pozycji w rankingu międzynarodowym i o jedną w zestawieniu krajowym. We wskaźniku liczby publikacji wśród 10% najczęściej cytowanych w danej dziedzinie zajmujemy z kolei 519. miejsce na świecie i 7. w Polsce.

Współpraca – collaboration

We wskaźniku związanym z szeroko pojętą współpracą przy pisaniu publikacji uczelnia plasuje się w dziedzinie life and earth sciences na 482. miejscu na świecie i 8. w Polsce.

Pod względem udziału procentowego publikacji przygotowanych we współpracy zajmujemy następujące pozycje:

• All sciences – 16. miejsce w Polsce (1. miejsce wśród uczelni przyrodniczych),
  • Biomedical and health sciences – 13. miejsce w Polsce (1. miejsce wśród uczelni przyrodniczych),
  • Physical sciences and engineering – 20. miejsce w Polsce (3. miejsce wśród uczelni przyrodniczych).

Wskaźnik udziału procentowego dla wszystkich dziedzin to niemal 75% publikacji we współpracy oraz 33% we współpracy z zagranicą.

fot. Shutterstock

Otwarty dostęp do publikacji – open access

Spośród wszystkich wskaźników wyodrębnionych w rankingu na uwagę zasługuje kategoria publikacji w otwartym dostępie. Liczba publikacji naukowców UPWr w otwartym dostępie w dziedzinie life and earth sciences zagwarantowała nam 354. miejsce na świecie (jest to skok o 40 miejsc w stosunku do roku poprzedniego!) i 8. w Polsce.

Wskaźnik średniego udziału publikacji open access we wszystkich dziedzinach dla całej uczelni to 66,4%.

O rankingu

CWTS Leiden Ranking jest jednym z rankingów wśród zestawień opartych w całości na danych bibliometrycznych (baza Web of science) z uwzględnieniem dyscyplin naukowych, wśród których są nauki medyczne i biomedyczne (biomedical and health sciences), nauki przyrodnicze i o życiu na Ziemi (life and Earth sciences), matematyka i informatyka (mathematics and computer science), fizyka i inżynieria (physical science and engineering), a także nauki społeczne i humanistyczne (social sciences and humanities). Ranking opiera się na zestawieniu publikacji z lat 2018-2021.

Ponadto, ranking wyróżnia cztery kategorie:

• wpływ naukowy (scientific impact),
  • współpracę (collaboration),
  • otwarty dostęp do publikacji (open access),
  • płeć autorów (gender).

W tym roku w zestawieniu wzięły udział 1411 uczelni z całego świata, w tym 37 z Polski.

Pełny ranking dostępny jest pod tym adresem, a wyniki UPWr mozna znaleźć tutaj.

badania
sukcesy