Rusza Erasmus+ InnHUB Wrocław

Rektorzy siedmiu wrocławskich uczelni podpisali umowę na utworzenie Centrum Innowacji Erasmus+ InnHUB. Głównym zadaniem centrum będzie popularyzacja i promocja oferty uczelni, inicjatywy Uniwersytetów Europejskich i mobilności edukacyjnej.

– Bardzo się cieszę, że ruszamy z tym projektem razem, mam nadzieję, że wszyscy będziemy podążali w tym samym kierunku i dzięki współpracy osiągniemy sukces – podkreśla prof. Jarosław Bosy, rektor UPWr.

Erasmus+ InnHUB to międzysektorowe centrum innowacji, które działa na rzecz europejskich programów edukacyjnych oraz popularyzacji oferty Erasmusa+. W Polsce centra funkcjonują już w Krakowie, Katowicach, Gdańsku, Poznaniu, Łodzi i w Lublinie. Ich głównym zadaniem jest współpraca z instytucjami – w szczególności uczelniami, jednostkami samorządu terytorialnego, ośrodkami kształcenia zawodowego, szkołami oraz podmiotami gospodarczymi.

– Obecnie wszystkie kraje w Europie szukają jakiejś metody, żeby jeszcze lepiej promować i wykorzystywać możliwości programu Erasmus+. Naszą odpowiedzią na te działania są właśnie huby i ta inicjatywa spotkała się ze sporym zainteresowaniem w innych państwach – mówi dr hab. Paweł Poszytek, dyrektor Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, dyrektor Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności.

W skład konsorcjum, które utworzy centrum we Wrocławiu, weszło siedem wrocławskich szkół wyższych (Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Wrocławski, Politechnika Wrocławska, Akademia Medyczna, Uniwersytet Ekonomiczny, Akademia Muzyczna i Akademia Sztuk Pięknych). Wkrótce do konsorcjum dołączy również Akademia Wychowania Fizycznego.

srodek.jpg
W środę umowę w sprawie powstania centrum podpisali rektorzy wrocławskich uczleni
fot. użyczone

Głównym zadaniem nowego centrum będzie promocja i popularyzacja oferty wrocławskich uczelni związanej z kształceniem, inicjatywą Uniwersytetów Europejskich i mobilnością edukacyjną.

Siedziba Erasmus+ InnHUB Wrocław znajdzie się w budynku przy Placu Grunwaldzkim 19, a pierwsze szkolenia i warsztaty zaplanowano na czerwiec.

– Z wrocławskimi uczelniami współpracujemy przy wielu różnych projektach, korzystają też one na co dzień z oferty programu Erasmus+. Powstające centrum ma być platformą integrującą i intensyfikującą te działania, a wiemy, że potrzeb jest wiele. Trzy wrocławskie uczelnie należą do sojuszy uniwersytetów europejskich, a program Erasmus+ jest właśnie odpowiedzią na wiele stojących przed szkołami wyższymi wyzwań – podkreślił dr hab. Paweł Poszytek.