Szkoła Letnia Zaawansowanych Metod Sensorycznych SEASONED

Pod koniec czerwca, na Uniwersytecie Południowej Danii (SDU) w Odense odbyła się druga edycja Szkoły Letniej Zaawansowanych Metod Sensorycznych, organizowana w ramach projektu SEASONED. Wydarzenie zgromadziło ekspertów i studentów z różnych części świata, tworząc wyjątkową platformę do nauki i wymiany doświadczeń w dziedzinie zaawansowanych technik analizy sensorycznej. Wśród nich byli uczestnicy z UPWr.

Program Letniej Szkoły SEASONED, zorganizowanej przez SDU we współpracy z partnerskimi uniwersytetami i instytucjami, został starannie zaplanowany, aby obejmować szeroki zakres zaawansowanych technik analizy sensorycznej. Uczestnicy mieli okazję zgłębić m.in. sensoryczne testy różnicowe, szybkie metody sensoryczne takie jak CATA, RATA, mapowanie projekcyjne, PSP, Flash Profiling i Word Association, a także metody opisowe i afektywne. Każdego dnia odbywały się sesje teoretyczne, wzbogacone praktycznymi studiami przypadków, co pozwalało na zastosowanie zdobytej wiedzy w praktyce.

SEASONED
Fot: REDINN Srl

Wykłady warsztaty i spotkania branżowe

W ramach warsztatów i sesji praktycznych, uczestnicy pracowali nad różnymi metodami analizy sensorycznej, zdobywając doświadczenie i umiejętności niezbędne w tej dziedzinie. Praktyczne zastosowania metod takich jak Check-All-That-Apply (CATA) i mapowanie projekcyjne były szczególnie cenne, ponieważ uczestnicy mogli na bieżąco testować i oceniać skuteczność tych narzędzi.

warsztaty
Fot: REDINN Srl

Istotnym elementem programu były również spotkania branżowe, które odbyły się w #FoodInnovationHouse i #FertinPharma. Dzięki tym wizytom uczestnicy mieli okazję poznać praktyczne aspekty zastosowania metod sensorycznych w warunkach przemysłowych, co umożliwiło lepsze zrozumienie, jak te techniki są wykorzystywane w rzeczywistych sytuacjach biznesowych.

Letnia Szkoła SEASONED wzbogaciła również program o wykłady gościnne prowadzone przez wybitnych specjalistów w dziedzinie nauk sensorycznych. Tematy wykładów obejmowały nowatorskie technologie i cyfrowe rozwiązania w naukach sensorycznych, metody temporalne, a także zagadnienia związane z waloryzacją ubocznych strumieni produkcji żywności. Dzięki tym prezentacjom uczestnicy mogli zyskać wszechstronne zrozumienie najnowszych trendów i przyszłych kierunków rozwoju w naukach sensorycznych.

warsztaty
Fot: REDINN Srl

Szkoła letnia nie tylko podniosła umiejętności i wiedzę uczestników, ale również stworzyła świetne środowisko do współpracy międzynarodowej. Uczestnicy mieli okazję nawiązać cenne kontakty zawodowe i akademickie, a samo wydarzenie to stało się platformą wymiany doświadczeń i wiedzy, umożliwiając uczestnikom zdobycie cennych umiejętności, które mogą być zastosowane w ich dalszej karierze zawodowej i naukowej.

wydarzenia