eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Nowy WZB zajmie się badaniami Ziemi i kosmosu

Na UPWr powstał kolejny Wiodący Zespół Badawczy – SPACE OS – skoncentrowany na badaniach Ziemi i kosmosu za pomocą technik geodezyjnych. Na początku listopada odbyło się także pierwsze spotkanie wybranej w sierpniu nowej Rady WZB.

Nowy Wiodący Zespół Badawczy działa pod kierownictwem prof. Krzysztofa Sośnicy z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki i będzie prowadził zaawansowane badania Ziemi i kosmosu za pomocą technik geodezyjnych.

prof. Krzysztof Sośnica, lider WZB SPACE OS
fot. Miłosz Poloch

Wśród kluczowych celów WZB znajdują się rozwój technik przetwarzania danych GNSS do obserwacji troposfery, modelowanie 3D budynków na podstawie danych teledetekcyjnych oraz opracowanie algorytmów uczenia maszynowego dla geodezji satelitarnej. Te ambitne projekty mają na celu nie tylko zgłębienie wiedzy naukowej, ale i przyczynienie się do rozwoju technologicznego w dziedzinie geodezji.

Nowa Rada WZB – siła międzynarodowej współpracy

Równie istotnym wydarzeniem jest powołanie nowej Rady WZB, którą tworzą międzynarodowi eksperci tacy jak dr Tong Wang , w tym doktorzy honoris causa UPWr tacy jak prof. Ann Van Soom z Uniwersytetu w Gandawie, prof. Wolfgang Keller z Uniwersytetu w Stuttgarcie, prof. Ángel Antonio Carbonell Barrachina z Uniwersytetu im. Miguela Hernandeza w Elche czy prof. Andrzej Mazur z Narodowego Instytutu Badań Rolniczych we Francji. Na przewodniczącą Rady wybrana została Prorektor prof. Anna Chełmońska-Soyta. Rada będzie pełnić kluczową rolę w kształtowaniu kierunków badawczych oraz wspieraniu projektów międzynarodowych.

prof. Anna Chełmońska-Soyta, przewodnicząca Rady WZB
fot. Tomasz Lewandowski

Podczas pierwszego spotkania, Rada WZB postanowiła opracować szczegółowe wytyczne dotyczące współpracy międzynarodowej oraz strategii publikacji badań, podkreślając potrzebę interdyscyplinarności i innowacyjności w podejściu do badań naukowych.

Konkretne działania i postanowienia

Podczas spotkania, Rada zdecydowała o wprowadzeniu systemu pre-ewaluacji projektów badawczych, co pozwoli na lepszą jakość i skuteczność w aplikowaniu o fundusze. Podjęto również decyzję o organizowaniu cyklicznych spotkań online, mających na celu wymianę doświadczeń i najlepszych praktyk pomiędzy liderami poszczególnych grup badawczych a członkami Rady. Dzięki temu UPWr zyskuje nie tylko wiedzę ekspercką, ale i międzynarodowe kontakty, co otwiera drzwi do nowych możliwości badawczych i rozwojowych.

Wizja przyszłości

Dzięki Wiodącym Zespołom Badawczym, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu umacnia swoją pozycję jako wiodące centrum naukowe, zorientowane na innowacje i międzynarodową współpracę. Nowy WZB wraz z Radą WZB stanowią fundament dla przyszłych sukcesów badawczych UPWr, które będą miały realny wpływ na rozwój nauki i technologii, zarówno w Polsce, jak i na świecie.

ah

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg