eu_green_logo_szare.png

Aktualności

WZB zdobywają granty Horyzontu 2020

Dwa współpracujące Wiodące Zespoły Badawcze – WCE i SpaceOS – zostały partnerem międzynarodowego projektu WATERAGRI, który szuka nowych sposobów gospodarowania wodą w rolnictwie i może usprawnić produkcję roślinną.

Dwa Wiodące Zespoły Badawcze: Woda – Klimat – Środowisko (WCE), którego liderem jest prof. Ewa Burszta-Adamiak, i Zespół obserwacji i badania Ziemi technikami geodezyjnymi (SpaceOS) pod kierownictwem prof. Witolda Rohma zostały partnerami projektu WATERAGRI „Water retention and nutrient recycling in soils and streams for improved agricultural production” (Retencja wody i recykling substancji odżywczych w glebach i ciekach wodnych w celu poprawy produkcji rolnej).

wateragri-2
fot. Shutterstock

W projekcie bierze udział 23 partnerów – uczelni, instytutów, centrów badawczych i przedsiębiorców dostarczających innowacyjnych technologii – z 12 europejskich krajów. Liderem jest Lund University ze Szwecji, a budżet projektu finansowanego w ramach programu Horyzont 2020 wynosi 7 mln euro, z których 286 tys. euro na badania przypada UPWr. Kierownik projektu na UPWr jest dr Wiesław Fiałkiewicz, specjalista z zakresu gospodarowania wodami i modelowania procesów hydrologicznych.

Za cel konsorcjanci postawili sobie poszukiwanie nowych możliwości zarządzania zasobami wodnymi w małych zlewniach rolniczych, które polepszą europejską produkcję rolną i stan lokalnych ekosystemów. Na bazie modeli matematycznych i zrównoważonych rozwiązań w zakresie retencji wody i recyklingu składników odżywczych, powstaną ramy procesu decyzyjnego dla rolników, usprawniającego produkcję rolną, która utrzyma rosnącą populację na świecie i sprosta obecnym i przyszłym wyzwaniom związanym ze zmianami klimatu. W projekcie rozwijane będą tradycyjne metody odwadniania i nawadniania, innowacyjne rozwiązania wykorzystujące naturalne procesy takie jak oczyszczalnie roślinne i systemy wykorzystujące biowęgiel, a także techniki teledetekcji i monitorowania agrometeorologicznego.

wateragri-1
fot. Shutterstock

Członkowie WZB oraz naukowcy z Katedry Żywienia Roślin UPWr skupią się na badaniach w zakresie zintegrowanego modelowania hydrologicznego i monitorowania zasobów wodnych w zlewni rolniczej (WCE), monitoringu roślinności technikami teledetekcyjnymi i opracowania danych niezbędnych do modelowania m.in. numerycznego modelu terenu i spływów powierzchniowych (SpaceOS) oraz interpretacji informacji związanych ze stanem roślinności (Katedra Żywienia Roślin). We współpracy z Centrum Doradztwa Rolniczego i rolnikami naukowcy z UPWr ocenią konkretne potrzeby w zakresie retencji wody i składników odżywczych, opracują zestaw przystępnych cenowo i łatwych do wdrożenia technologii oraz przetestują je w terenie.

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg