eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Noc Biologów na UPWr

Noc Biologów to wydarzenie, które rokrocznie przyciąga miłośników nauki biologicznej w całej Polsce. W tym roku, 12 stycznia 2024, obchodzona była jego XIII edycja pod hasłem „Tajemnice życia od komórek do biosfery”, z udziałem 30 jednostek naukowych. Wśród nich znalazł się również Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, który po raz pierwszy dołączył do tego projektu, dzięki inicjatywie dziekana prof. Adama Romana.

Idea Nocy Biologów narodziła się na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, zainspirowana sukcesem Nocy Muzeów. Przyciąga zarówno dzieci, jak i dorosłych. Unikatowa forma prezentacji nauki, poprzez interaktywne zajęcia, eksperymenty, wykłady i warsztaty, pozwala uczestnikom zgłębić tajemnice biologii w sposób przystępny i fascynujący.

We Wrocławiu do tegorocznego wydarzenia włączył się Wydział Nauk Biologicznych UWr (który w wydarzeniu bierze udział od 13 lat) i Wydział Biologii i Hodowli Zwierząt oraz Katedra Fizyki i Biofizyki Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności UPWr. Na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, który po raz pierwszy wziął udział w Nocy Biologów, odbyło się 12 zajeć prowadzonych przez studentów i wykładowców. Koordynatorem Nocy Biologów na UPWr była Magdalena Zboińska.

Zainteresowanie Nocą Biologów na UPWr okazało się ogromne. Na przykład zajęcia dotyczące właściwości erytrocytów, na które składała się prelekcja oraz warsztaty laboratoryjne poprowadzone przez prof. Dorotę Bonarską-Kujawę z zespołem cieszyły się tak dużym zainteresowaniem wśród licealistów, że chętnych było pięciokrotnie więcej niż miejsc.

noc biologów
Zajęcia dotyczące właściwości erytrocytów
fot. prof. Doroty Bonarskiej-Kujawy

Interaktywny charakter tych warsztatów pozwolił uczestnikom zgłębić tajemnice czerwonych krwinek na poziomie molekularnym. Podczas zajęć można było m.in. określić wpływ substancji chemicznych i fizycznych na stopień uszkodzenia czerwonych krwinek poprzez pomiar stężenia uwolnionej hemoglobiny czy obejrzeć kontrolne i modyfikowane erytrocyty pod mikroskopem. 

Nie mniej popularne okazały się „Antropologiczne warsztaty anatomiczne” studentów z SKN Antropologów Juvenis, podczas których prelekcję przeprowadziła dr Katarzyna Graja. 

– Uczestnicy zdobyli najważniejsze informacje na temat układu kostnego człowieka, a następnie mieli szansę użyć zdobytej wiedzy w praktyce. Zadaniem naszych gości było poprawne ułożenie szkieletu ludzkiego. Dodatkowo w trakcie spotkania wykonywaliśmy analizę antropologiczną czaszek pod względem wieku osobnika w chwili śmierci oraz płci – opowiada Barbara Borczyńska, przewodnicząca SKN Antropologów Juvenis.

noc biologów
Zadaniem uczestników było poprawne ułożenie szkieletu ludzkiego
fot. Wiktoria Gontarz

Z kolei dr Lynda Bourebaba i doktorantka Nabila Bourebaba przeprowadzili anglojęzyczne warsztaty z sekcji myszy zgodnie ze sztuką, które spotkały się z ogromnym zainteresowaniem uczniów klas maturalnych, zainteresowanych studiami medycznymi. 

Również SKN Żywienia Zwierząt wzbudził zaciekawienie, poruszając temat wykorzystania białka owadów w żywieniu. Uczestnicy mieli nawet okazję skosztować wypieków z mąki ze świerszczy.

noc biologów
 Po zakończonej prelekcji na uczestników czekał słodki poczęstunek w formie ciasteczek z mąką z owadów
fot. Klaudia Sowa

– Podczas wykładu można było dowiedzieć się jak wygląda aktualnie światowe zapotrzebowanie na białko, jakie warunki są konieczne do hodowli Hermetia illucens i jak przebiega cykl życiowy takiego owada. Ponadto, przedstawiliśmy aspekty przemawiąjące za hodowlą owadów jako alternatywne źródło białka. Po zakończonej prelekcji na uczestników czekał słodki poczęstunek w formie ciasteczek z mąką z owadów. Degustacja oczywiście była dobrowolna – mówi z uśmiechem Rozalia Kowal, przewodnicząca koła.

Interdyscyplinarne Koło Naukowe Biomedyków, pod opieką dr Magdaleny Zyzak i dr hab. Jarosława Króliczewskiego, zachwyciło uczestników możliwością izolacji DNA z owoców (bananów, winogron, kiwi, pomidora) z wykorzystaniem sprzętów i substancji dostępnych w niemal każdym gospodarstwie domowym, takich jak blender, czy sól peklowa., pokazując, że nauka może być dostępna i praktyczna. Przewodnicząca kołaNatalia Rogosch, przeprowadziła też quiz.

noc biologów
Izolacja DNA
fot. Magdalena Zboińska

Wspomniani naukowcy, dr hab. Króliczewski i dr Zyzak, przeprowadzili również zajęcia „Hodowle komórkowe od kuchni”, które pozwoliły uczestnikom z bliska przyjrzeć się pracy z fibroblastami mysimi, łącząc teorię z praktyką laboratoryjną. Dr Magdalena Zyzak wyjaśniła uczestnikom działanie komory laminarnej, uczyła pracy w warunkach sterylnych, w tym obsługi pipetora i pipety automatycznej, tłumaczyła czym jest konfluencja hodowli komórkowych, a także pokazała uczestnikom zajęć hodowlę komórkową fibroblastów pod mikroskopem.

noc biologów
Zajęcia „Hodowle komórkowe od kuchni”
fot. Magdalena Zboińska

Członkowie SKN Bioinformatyków Klaudiusz Tomczyk i Gabrysia Rybacka wraz z opiekunką dr Magdaleną Frąszczak przeprowadzili zajęcia na temat wizualizacji danych biologicznych. Jak mówią prowadzący, podczas zajęć, po wstępie merytorycznym do wizualizacji danych rozmawiali z uczestnikami m.in. jak działa wirus w populacji przy pewnych prawdopodobieństwach zakażenia, wyzdrowienia czy śmierci i dyskutowali o tym, jak interpretować wyniki. 

noc biologów
Członkowie SKN Bioinformatyków przeprowadzili zajęcia na temat wizualizacji danych biologicznych 
fot. SKN Bioinformatyków

Noc Biologów obfitowała w szereg fascynujących zajęć, które pokazały bogactwo i różnorodność nauk biologicznych. Np. zajęcia "Patologie w sztuce, malarstwo, rzeźba" prowadzone przez dr. Dariusza Nowakowskiego, to oferowały uczestnikom unikalne spojrzenie na znaczenie biologii w sztuce i kulturze.

Opiekun SKN BIOSUS, dr Katarzyna Kosiorowska wraz ze studentami koła, Klaudiuszem Tomczykiem, Anitą Skorus i Marcinem Jasiakiem przygotowali warsztat pt. „Otaczający świat okiem dziecka”, podczas którego pokazali dzieciom przygotowanie do pomiaru pH w roztworze sody oczyszczonej, kwasku cytrynowego, wody z mydłem i octu, przygotowanie do pomiaru skrobi w ziemniaku marchewce i chlebie, a także zaprezentowali wybuch wulkanu octowego.

noc biologów
Przygotowanie do pomiaru pH w roztworze sody oczyszczonej, kwasku cytrynowego, wody z mydłem i octu
fot. Anita Skorus

– Najbardziej dzieciom spodobał się oczywiście wulkan, który jest faktycznie spektakularny dla maluchów. Lampa lawa też okazała się strzałem w dziesiątkę z uwagi na kolorowe efekty i zabarwienie jodyną. My jako prowadzący też świetnie się bawiliśmy, czując że pobudzamy dzieci do ciekawości świata i zgłębiania tajemnic nauki – mówi z uśmiechem Klaudiusz Tomczyk.

Członkowie koła BIOSUS Michał Marciniak i Filip Bałuszyński przeprowadzili wraz z dr Magdaleną Felską dla uczestników także warsztat z preparacji drobnych stawonogów.

noc biologó
Członkowie koła BIOSUS przeprowadzili dla uczestników także warsztat z preparacji drobnych stawonogów
fot. Magdalena Felska

Najmłodsi miłośnicy nauki mogli też wziąć udział w zajęciach dr Elżbiety Kowalskiej „Twardziele wśród mięczaków". – Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się, między innymi jak różnorodną i niezwykle ciekawą grupą są mięczaki, jak są zbudowane i do czego służy muszla. A wszystko po to, aby przekonać się, że mięczak może być odpowiednio przystosowany do środowiska i stać się „twardzielem". Dzieci obserwowały budowę, sposób poruszania się i zachowanie żywych ślimaków, tych utrzymywanych w terrariach i żyjących w środowisku naturalnym. Samodzielnie wykonały też ślimaki z plasteliny i pustych muszli, wiedząc już jaki to jest gatunek – mówi dr Kowalska.

noc biologów
Maluchy badają „twardzieli wśród mięczaków"
fot. Marta Borek

Dzięki takim wydarzeniom jak Noc Biologów, zarówno młodzi entuzjaści, jak i doświadczeni naukowcy mają okazję do dzielenia się wiedzą i pasją, co przekłada się na rosnące zainteresowanie naukami biologicznymi i ich wpływem na nasze codzienne życie. Jednym z ważniejszych aspektów tego wydarzenia jest jego rola w promocji nauk biologicznych wśród młodzieży. Wiele z prezentowanych warsztatów i wykładów było skierowanych właśnie do młodszych uczestników, którzy często stoją przed wyborem przyszłej ścieżki edukacyjnej. Noc Biologów może stanowić dla nich inspirację i zachętę do dalszego zgłębiania tajników biologii.

Powrót
17.01.2024
Głos Uczelni
wydarzenia
Galeria zdjęć

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg