eu_green_logo_szare.png

Aktualności

UPWr na podium konkursu „W kółko kręcę”

Kampania organizowana przez Miasto Wrocław od 2020 roku zebrała tym razem ponad 1400 uczestników, którzy łącznie przejechali 450 000 kilometrów, czyli odległość z Ziemi na Księżyc i jeszcze dalej. W tej rywalizacji UPWr zajmuje trzecie miejsce na podium.

Głównym celem konkursu, jak mówią sami organizatorzy jest zerwanie ze stereotypem roweru jako wyłącznie sezonowego środka transportu – dlatego kampania przypada na miesiące jesienne. Kolejnym równie istotnym aspektem jest promocja dojazdów zrównoważonym środkiem transportu, jakim jest rower do pracy, szkoły czy na uczelnię.

Dla UPWr konkurs jest także doskonałą okazją do promocji zrównoważonego rozwoju, który stanowi jedną z najważniejszych misji uczelni. Codzienna jazda na rowerze staje się integralną częścią kultury studenckiej i nie tylko. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, jako instytucja trzecia w klasyfikacji kampanii „W kółko kręcę”, z dumą wspiera zrównoważony rozwój poprzez promowanie aktywności rowerowej. To nie tylko wynik rywalizacji, ale również owoc wspólnej pasji do zdrowego stylu życia i troski o nasze środowisko.

Sukces pracowników UPWr

Uczestnicy konkursu rejestrowali swoje codzienne dojazdy w aplikacji przez dwa miesiące – październik i listopad, zaś 13 grudnia odbyło się rozdanie nagród. Nie tylko sama uczelnia odniosła sukces w rowerowej rywalizacji. Dwóch pracowników UPWr zajęło wysokie miejsca w klasyfikacji – pani Elżbieta Kurpiewska z Działu Finansowego zajęła 14. miejsce, a pan Andrzej Bielecki z Centrum Eksploatacji, Remontów i Inwestycji może pochwalić się 4. miejscem w rankingu indywidualnym.

Pani Elżbieta Kurpiewska i pan Andrzej Bielecki z UPWr zajęli wysokie miejsca w klasyfikacji indywidualnej konkursu
fot. materiały prasowe UMW

– To jest naprawdę świetna inicjatywa. Mnie szczególnie namawiać nie trzeba było, bo rower jest moim całorocznym środkiem transportu. Ale udało mi się namówić męża i córkę, więc oni również w październiku i listopadzie dzielnie kręcili – mówi laureatka 14. miejsca z UPWr.

UPWr na ścieżce zrównoważonego rozwoju

Jako lider w dziedzinie nauk przyrodniczych, UPWr rozumie wagę zachowania równowagi w ekosystemie. Uczelnia wspiera inicjatywy takie jak „W kółko kręcę”, które nie tylko promują zdrowy tryb życia, ale także skutecznie ograniczają emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Dzięki codziennym rowerowym podróżom na uczelnię, studenci i pracownicy UPWr przyczyniają się do zmniejszenia śladu węglowego. Wyrazem troski uczelni o środowisko, w którym żyjemy jest również kampania Race to Zero, w którą zaangażowany jest Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, a która zrzesza instytucje, miasta, regiony i przedsiębiorstwa w wspólnym celu – zmniejszenia o połowę emisji gazów cieplarnianych do 2030 roku, a docelowo uzyskania neutralności klimatycznej do 2050 roku.

Podobnie sojusz EU GREEN, którego UPWr jest członkiem, skupia się na dążeniu do realizacji 17. Celów Zrównoważonego Rozwoju ogłoszonych w 2015 roku.

Organizatorzy kampanii „W kółko kręcę” podkreślają, że jazda na rowerze nie zna sezonów. To nie tylko forma rekreacji, ale także środek transportu dostosowany do każdej pory roku. Dzięki temu przekraczamy stereotyp, że rower jest sezonowym środkiem transportu, udowadniając, że zrównoważony rozwój, nawet w lokalnym wydaniu może nam towarzyszyć przez cały rok.

ah

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg