eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Naukowcy z UPWr wzięli udział w szkole letniej projektu SEASONED w Hiszpanii

Dziesięcioro młodych naukowców z UPWr wzięło udział w szkole letniej projektu SEASONED zorganizowanej przez Uniwersytet Miguela Hernandeza de Elche w Orihueli (UMH), koordynowanego przez Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. Przez pięć dni poznawali tajniki analizy sensorycznej, zwiedzali laboratoria i lokalne targowiska oraz dyskutowali z przedstawicielami czołowych hiszpańskich producentów żywności.

Wydarzenie, które miało miejsce w dniach 10-14 lipca, skupiło uwagę uczestników na podstawowych metodach sensorycznych w analizie żywności. Pomimo rekordowych temperatur, uczestnicy z entuzjazmem poznawali tajniki analizy sensorycznej, pracowali w grupach, zwiedzali laboratoria i lokalne targowiska oraz dyskutowali z przedstawicielami czołowych hiszpańskich producentów żywności. Partnerami projektu SEASONED, poza UPWr i uczelnią w Orichueli, jest Syddansk Universitet z Odense w Danii, Basque Culinary Center z San Sebastian w Hiszpanii oraz REDINN SRL.

seasoned
W siedzibie Vinos de Alicante DOP młodzi naukowcy z UPWr mieli okazję zapoznać się, w jaki sposób przeprowadza się analizę sensoryczną win
fot. REDINN

– Szczególnie ważne było dla nas to, że uczestnicy, w tym studenci i doktoranci z Polski, Danii i Hiszpanii, mieli okazję zdobyć praktyczne doświadczenia w planowaniu i przeprowadzaniu testów sensorycznych i badań konsumenckich, a także poznać dedykowane analizie sensorycznej i badaniom żywności laboratoria uniwersyteckie UMH. Program był głównie oparty na warsztatach praktycznych, dzięki którym uczestnicy zdobyli nie tylko wiedzę, ale i praktyczne umiejętności niezbędne w analizie sensorycznej żywności. Zarówno na etapie projektowania nowych produktów, jak i kontroli jakości w procesie produkcyjnym – mówi koordynatorka projektu SEASONED prof. Agnieszka Kita, przewodnicząca Rady Dyscypliny Technologia Żywności i Żywienia i liderka WZB „Żywność i zdrowie”.

SEASONED
fot. REDINN

Po wprowadzeniu teoretycznym dotyczącym właściwości organoleptycznych żywności i podstawowych metod oceny, uczestnicy szkoły letniej mieli okazję przeprowadzić pierwsze testy z zastosowaniem obiektywnych metod dyskryminacyjnych i opisowych na przykładzie lodów wegańskich i soku z owoców granatowca. Tajniki oceny sensorycznej i klasyfikacji oliwy z oliwek przybliżył w kolejnej sesji Agustí Romero z Instytutu Badań i Technologii Rolno-Spożywczych – IRTA. Natomiast zasady badań konsumenckich z wykorzystaniem dedykowanych ankiet omawiano na przykładzie oceny migdałów w ramach programu #almonds4future IRTA.

Podczas wydarzenia uczestnicy dowiedzieli się też o metodach subiektywnych, akceptacji, preferencjach i roli emocji w prowadzeniu badań nad oceną jakości żywności. Prowadzący zwrócili im uwagę na nowe możliwości, ale i pewne ograniczenia w badaniach prowadzonych online. Przeprowadzono też warsztaty w zakresie dyseminacji badań z wykorzystaniem metody PechaKucha wykorzystującej storytelling.

SEASONED
fot. REDINN

Rola sensoryki w tworzeniu nowych produktów i kontroli jakości była też ważnym punktem szkoły letniej. Przykładem były badania przeprowadzane na migdałach, orzechach laskowych i lokalnym świątecznym wyrobie cukierniczym – turrón (nugat, zwykle wytwarzany z miodu, cukru i białka jaja, z prażonymi migdałami lub orzechami). Uczestnicy mieli także okazję dowiedzieć się więcej o różnych ścieżkach kariery i wziąć udział w dyskusji z przedstawicielami znanych hiszpańskich producentów żywności: Chocolates Valor, Calconut S.L oraz Carmencita.

W Alicante, w siedzibie Vinos de Alicante DOP, młodzi naukowcy z UPWr mieli okazję zapoznać się podczas praktycznych warsztatów, w jaki sposób przeprowadza się analizę sensoryczną win, poznając także specyfikę win wytwarzanych w tym najstarszym winiarskim regionie Hiszpanii. Odwiedzili również tradycyjny targ w Alicante, gdzie można poznać smaki typowych wyrobów z tego regionu, jak i całego kraju.

SEASONED
fot. REDINN

 Pod koniec wydarzenia uczestnicy kontynuowali ocenę prototypów produktów, które są przedmiotem badań w ramach projektu SEASONED z grupy napojów, spreadów i przekąsek. 

Powrót
20.07.2023
Głos Uczelni
wydarzenia

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg