Na UPWr startuje Ekstranet Studencki

Dziś, w Mikołajki, na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu startuje Ekstranet Studencki – miejsce w pełni dedykowane Wam, studentom. Tu możecie zorganizować swój kalendarz, znaleźć ważne informacje i być na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami.

Ekstranet Studencki to nowa przestrzeń w Internecie, w pełni dedykowana Wam, studentom Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Serwis pozwoli oddzielić treści informacyjne skierowane bezpośrednio do Was od ogólnodostępnych informacji znajdujących się na stronie głównej uczelni.

Jest to pierwsza wersja platformy, która będzie stale rozwijana i aktualizowana, żeby lepiej sprostać Waszym potrzebom. Aktualnie w Ekstranecie można znaleźć m.in.:

• Ogłoszenia – czyli wszystko, co musicie wiedzieć, w jednym miejscu. Najważniejsze informacje akademickie i wydarzenia.
  • Informacje o studiach – takie jak jak program i regulamin studiów czy kalendarz akademicki.
  • Forum – czyli miejsce do dzielenia się myślami, zadawania pytań i uczestnictwa w rozmowach z innymi studentami.
  • Praktyczne Informacje – m.in. o tym, gdzie załatwić sprawy związane ze obiegówkami, legitymacją czy innymi kwestiami administracyjnymi. Ekstranet to praktyczny przewodnik przez świat formalności.
  • Informacje o wsparciu – to stypendia, a także akademiki, Centrum Spraw Studenckich, Biuro Karier, ubezpieczenia i opieka zdrowotna, czy wsparcie psychologiczne.
  • Informacje o wyjazdach i wymianach – Erasmus+, CEEPUS, MostAR.
  • Materiały naukowe – m.in. sylabus, repozytoria, e-zasoby.
  • Aktualności dotyczące życia studenckiego.

Chcemy, żebyście mieli wpływ na rozwój tej platformy, dlatego wszelkie uwagi i pomysły możecie zgłaszać na ekstranet@upwr.edu.pl.

Ważne! Do Ekstranetu logujecie się tak, jak do USOSa (a pracownicy uczelni, jak do intranetu).

Ekstranet – nasz prezent dla Was na Mikołajki!

– Studenci stanowią kluczową grupę w społeczności akademickiej i potrzebują własnej przestrzeni, również w świecie wirtualnym. Uczelnia powinna zapewnić im miejsce, które pozwoli im na wyrażanie własnych opinii, dyskusję, informowanie się nawzajem o sukcesach czy wydarzeniach, skuteczne przekazywanie i wyszukiwanie informacji od organizacji studenckich, władz, nauczycieli, administracji itp. Przestrzeń ta musi zapewniać kontrolę nad prywatnością, a jednocześnie być częścią systemów informatycznych uczelni, aby zadbać o bezpieczeństwo danych. Ekstranet studencki jest właśnie takim rozwiązaniem – mówi dr Przemysław Tymków, dyrektor Centrum Zasobów i Wsparcia Dydaktyki odpowiedzialnego za wprowadzenie Ekstranetu, podkreślając, że platforma ma uzupełnić ogólnodostępne i zewnętrzne portale i kanały komunikacji, a jednocześnie zapewniać profilowanie treści dla każdego kierunku czy wydziału.

– Ekstranet to nie tylko dodatkowy intranet dla studentów, portal webinariów i integrator kalendarzy. To też system mający na celu integrację systemów autoryzacji i logowania UPWr z kontem Google oraz danych gromadzonych w innych systemach jak np. USOS. Integracja systemów informatycznych to bardzo ważne wyzwanie przed jakimi stoi UPWr. Ma to podstawowe znaczenie dla bieżącej działalności, jak i przyszłości. Bez zintegrowanych, spójnych, kompletnych i pozbawionych nadmiaru systemów bazodanowych trudno będzie też współpracować z systemami takimi jak GreenWork budowany w ramach partnerstwa EU GREEN – mówi dr Tymków, tłumacząc, że to właśnie integracja systemów i rozbudowa funkcjonalności są głównym kierunkiem rozwoju Ekstranetu i pozostałych systemów informatycznych. – Ale w tej chwili najważniejszą rzeczą jest zasilenie Ekstranetu użytecznymi i aktualnymi informacjami. To nie tylko zadanie dla pracowników, ale w szczególności liczymy na zaangażowanie społeczności studenckiej – to przede wszystkim portal studencki – dodaje dyrektor Centrum Zasobów i Wsparcia Dydaktyki.

EKSTRANET