eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Inauguracja roku akademickiego 2016/2017

Ustępujący rektor, Roman Kołacz przekazał insygnia rektorskie Tadeuszowi Trziszce. Ponad 10 tys. studentów, w tym blisko 3 tys. pierwszoroczniaków i cała uczelnia – rozpoczęliśmy kolejny rok akademicki.

29 września w Auli Jana Pawła II w Centrum Dydaktyczno-Naukowym uroczyście zainaugurowany został kolejny rok akademicki na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Gospodarzami uroczystości byli ustępujący rektor Roman Kołacz i rektor rozpoczynający swoją kadencję – Tadeusz Trziszka. Tradycyjnie, podczas inauguracji immatrykulowani zostali studenci pierwszego roku, wyróżnieni najlepsi studenci i absolwenci, doktorzy habilitowani otrzymali akty promocyjne, a osoby szczególnie zasłużone dla uczelni – odznaki i medale. Uroczystość uświetnił występ Chóru Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu pod batutą Alana Urbanka. 

inauguracja_2016_www.jpg
Dziekani nowej kadencji: (od lewej) dr hab. Adam Roman, dr hab. Bogdan Stępień,
dr hab. Anna Czubaszek, prof. Bernard Kontny, dr hab. Krzysztof Kubiak
fot. Tomasz Lewandowski

A wśród gości znaleźli się m.in.:  dyrektor NCBiR – prof. Maciej Chorowski, Barbara Jaworska-Łuczak z Ministerstwa Zdrowia, prof. Eugeniusz Chyłek z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, jak również przedstawiciele urzędu marszałkowskiego, miasta, rektorzy, prorektorzy i byli rektorzy uczelni, przedstawiciele kościołów, służb mundurowych, służb weterynaryjnych, korpusów konsularnych, instytucji, stowarzyszeń i przedsiębiorstw współpracujących z uczelnią.

Zmiana władzy

– Chyba dla każdego z nas zamknięcie jakiegoś etapu w życiu to moment sprzyjający refleksji i podsumowaniom – mówił rektor Roman Kołacz w przemówieniu reasumującym ostatnie 8 lat. – Dziękuję wszystkim, którzy podczas minionych 8 lat przyczynili się do sukcesów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Nasza uczelnia zbudowała w tym czasie znacznie więcej niż mury nowych obiektów – sal wykładowych i laboratoriów. Zbudowała silną, rozpoznawalną markę. Z akademii rolniczej wyrosła na wieloprofilowy uniwersytet, z peryferyjnej szkoły na lidera wielu rankingów. Czas na kolejny etap rozwoju, na nowe cele, na uruchomienie nowej energii. (…) Jestem przekonany, że profesor Tadeusz Trziszka, któremu za chwilę przekażę insygnia władzy… choć być może należałoby powiedzieć ciężar władzy… to właściwy człowiek. Pracowałem z nim w ostatniej kadencji i wiele osiągnięć, o których była dziś tu mowa – to efekty także jego pracy.

Szczególne podziękowania ustępujący rektor skierował do kanclerza: – Zmieniło się 10 kolejnych rektorów Uniwersytetu Przyrodniczego. Wielokrotnie zmieniała się w tym czasie struktura uczelni i jej nazwy, zmienił się system polityczny. A cały czas zarządzał, dbał, doglądał tego wszystkiego jeden człowiek – kanclerz Marian Rybarczyk. Istnieje coś tak niebywale ważnego, jak pamięć instytucjonalna, która pozwala organizacjom rozwijać się, zmieniać, a równocześnie trwać w etosie, nie odrywać od korzeni, zachowywać ciągłość rozwoju. Panie Kanclerzu, pan sam stał się naszą pamięcią instytucjonalną! Dziękujemy! – mówił profesor Kołacz i pozwolił sobie również na bardo osobiste podziękowania – za lata wsparcia symboliczną różą dziękował swojej żonie, Marii. 

inauguracja_2016_www-2.jpg
Prof. Roman Kołacz przekazał insygnia rektorskie – łańcuch i berło – prof. Tadeuszowi Trziszce.
fot. Tomasz Lewandowski

Chwilę po oficjalnym przekazaniu rektorskich insygniów głos zabrał Tadeusz Trziszka: – Z poczuciem powagi i odpowiedzialności, wzruszony, rozpoczynam nowy rozdział w życiu. Rzeczywistość, którą wyznacza Siła Najwyższa, przekracza ludzką wyobraźnię, także moją. Zatem przyjmuję moją misję z pokorą i ze świadomością służebności mego posłannictwa jako rektora wspaniałego Uniwersytetu Przyrodniczego, który ma się stać jeszcze wspanialszy, obecny na wyżynach europejskiej nauki, kultury i wartości.

Nowy rektor UPWr opowiedział też o planach na najbliższą kadencję: – Najwyższą wartością każdej jednostki organizacyjnej, w tym uczelni, jest człowiek, jako podmiot i jako perła w koronie, bez której brak kolorytu. Z największym szacunkiem odnoszę się do ludzi, zwłaszcza ludzi czynu i odważnych. Zatem działania w zarządzaniu uniwersytetem zamierzam skupić na potencjale tkwiącym w ludziach Uniwersytetu Przyrodniczego. (…) Trzeba szukać sposobu na rozwój i odniesienie sukcesu w warunkach trudnych. Trudnych, jeśli nie będziemy zdolni zaakceptować konwergencji, czyli dostosowania się do istniejącej rzeczywistości, która staje się wyznacznikiem codzienności.

Podjąłem się zarządzania jednostką w warunkach trudnych, w których trzeba mieć świadomość walki o godny byt, rozwój i sukces, ale nie walki o przetrwanie. Odrzucam walkę o przetrwanie.

Podjąłem się zarządzania jednostką w warunkach trudnych, w których trzeba mieć świadomość walki o godny byt, rozwój i sukces, ale nie walki o przetrwanie. Odrzucam walkę o przetrwanie.

Wyróżnienia…

Jak co roku podczas inauguracji immatrykulowani zostali przedstawiciele studentów pierwszego roku wszystkich kierunków, którzy złożyli ślubowanie:

Przystępując do społeczności akademickiej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, ślubuję uroczyście: zdobywać sumiennie wiedzę i umiejętności, dbać o godność studenta i dobre imię mojej uczelni, przestrzegać zasad współżycia koleżeńskiego i obyczajów akademickich, dbać o poszanowanie przepisów prawa.

Prorektor ds. studenckich i edukacji, prof. Józef Sowiński życzył nowym studentom UPWr, aby okres studiów był najpiękniejszym czasem w ich życiu, żeby skorzystali z każdej możliwości rozwoju osobistego, poznawania i zdobywania wiedzy.

inauguracja_2016_www-3.jpg
Oficjalna immatrykulacja studentów I roku wszystkich kierunków
fot. Tomasz Lewandowski

Wyróżnienia odebrali najlepsi absolwenci ostatniego roku, a nagrodę Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego za najlepszy dyplom roku otrzymały Dominika Kubiak z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Katarzyna Kornicka z Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt (obie były również stypendystkami ministra w roku akademickim 2015/2016). Nagrodę wręczył Dominik Kłosowski – zastępca dyrektora Departamentu Spraw Społecznych UMWD.

14 doktorów habilitowanych UPWr złożyło ślubowanie i odebrało z rąk rektora i dziekanów akty promocji, a statuetkę „Sapere Aude”, przyznawaną studentom wyróżniającym się nieprzeciętną działalnością, otrzymał w tym roku Damian Kordas z IV roku weterynarii. Zwycięzca IV edycji programu „MasterChef” i jednocześnie najmłodszy zdobywca tego prestiżowego tytułu dla najlepszych kucharzy w Europie, został propagatorem nie tylko uczelni, ale też zdrowego i smacznego odżywiania.

inauguracja_2016_www-4.jpg
Statuetkę „Sapere Aude” otrzymał w tym roku Damian Kordas
– zwycięzca IV edycji „MasterChef”
fot. Tomasz Lewandowski

Medal „Za zasługi dla Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu” odebrał prof. Andrzej Grzywacz – specjalista z zakresu fitopatologii leśnej i mykologii, ochrony przyrody i relacji las – społeczeństwo; członek prezydium PAN i przewodniczący Konwentu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu poprzedniej kadencji.

Przyznano również 22 odznaki „Zasłużony dla Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu”, a prof. Jerzy Preś – absolwent Wydziału Zootechnicznego Wyższej Szkoły Rolniczej, profesor UPWr, wybitny specjalista z zakresu bydła – został uhonorowany medalem im. Michała Oczapowskiego. Jest to najwyższe wyróżnienie przyznawane przez Wydział Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN za wybitny wkład w rozwój nauk rolniczych i stosowanych nauk biologicznych.

inauguracja_2016_www-5.jpg
Wyjątkowe odznaczenie do Lasów Państwowych otrzymał prof. Roman Kołacz
fot. Tomasz Lewandowski

Honorowe odznaczenie „Kordelas Leśnika Polskiego” prof. Romanowi Kołaczowi wręczył Adam Płaksej, dyrektor Lasów Państwowych, szczególnie dziękując za rozwój Ośrodka Badań Środowiska Leśnego i Hodowli Zwierząt Łownych w Złotówku.

… i wystąpienia

Pierwszy wykład roku akademickiego 2016/2017 wygłosił prof. Wiesław Banyś, honorowy przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. – Uniwersytet to zajęcia praktyczne z zakresu mądrości, jak ujął to papież Grzegorz IX. Ale odpowiadając na pytanie, które coraz częściej słyszę w Polsce i w Europie, czyli po co nam uniwersytety, opowiadamy o ideach, cytujemy kanclerza Zamoyskiego, że „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”, ale nie przebijamy się z tymi argumentami do polityków, a przy najmniej nie w takim stopniu, który skutkowałby większym finansowaniem nauki i szkolnictwa wyższego. W konsekwencji uciekliśmy się więc do analizy ekonomicznej wkładu uczelni polskich w rozwój kraju. (…) Prosty rachunek i eksperyment myślowy pokazuje, że z jednej zainwestowanej złotówki nasze uczelni dawały 5 zł zysku – mówił prof. Bsnyś w wykładzie „Uniwersytet XXI wieku – szanse i wyzwania”. 

inauguracja_2016_www-6.jpg
Prof. Wiesław Banyś wygłosił pierwszy wykład w roku akademickim 2016/2017
fot. Tomasz Lewandowski

Przemysław Janicki, nowy przewodniczący Samorządu Studentów UPWr, zwrócił się do swoich kolegów: – Nie będę wam mówił, że to będzie najpiękniejszy okres w waszym życiu, bo sami się o tym przekonacie. Powiem wam za to, że wasza obecność w tym miejscu, świadczy o tym, że dokonaliście świadomego wymarszu w dorosłość. W oczach wielu z was widzę też pewien niepokój, bo każdy z nas tutaj pochodzi z innego środowiska, miasta, wsi. I właśnie nagłe zderzenie z tak dużą różnorodnością – charakterów, tradycji, przyzwyczajeń – może wywoływać u was poczucie chaosu. Ale właśnie z tego chaosu rodzą się elity naszego narodu.

inauguracja_2016_www-7.jpg
Prof. Maciej Chorowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju,
życzył rektorowi Trziszcze powodzenia i realizacji celów
fot. Tomasz Lewandowski

Głos zabrał także przewodniczący Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, prof. Maciej Chorowski: – Jestem pewien, ze tak jak uniwersytet rozwijał się pod rządami prof. Romana Kołacza, tak będzie się dalej rozwijał pod rządami prof. Tadeusz Trziszki, mojego przyjaciela, i będziemy mogli razem wprowadzić bardzo dużo, bardzo zielonej trawy do „Zielonej Doliny”.

***

Przemówienie rektora Romana Kołacza

Przemówienie rektora Tadeusza Trziszki

***

Listy gratulacyjne przysłali:

  • Andrzej Duda – Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej,
  • Jarosław Gowin – Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego,
  • Krzysztof Jurgiel – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
  • Jerzy Materna – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej,
  • Jarosław Pinktas – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia,
  • Adrian Czubak – wojewoda opolski,
  • Marek Kuchciński – Marszałek Sejmu RP,
  • Stanisław Karczewski – Marszałek Senatu RP,
  • Andrzej Buła – Marszałek Województwa Opolskiego,
  • Elżbieta Anna Polak – Marszałek Województwa Lubuskiego,
  • Jan Chorostkowski – Konsul Republiki Bułgarii,
  • Kornel Morawiecki – poseł na Sejm RP,
  • prof. Małgorzata Korbin – dyrektor Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach,
  • prof. Cezary Madryas – rektor Politechniki Wrocławskiej,
  • prof. Włodzimierz Sady- rektor Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie,
  • prof. Grzegorz Przebinda – rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie,
  • prof. Wiesław Bielawski – rektor Szkoły Głownej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie,
  • prof. Jan Pikul – rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu,
  • prof. Ryszard Górecki – rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie,
  • prof. Olena Nepochatenko – rektor Narodowego Uniwersytetu Sadownictwa w Humaniu,
  • prof. Wołodymyr Snitynśkyj – rektor Lwowskiego Narodowego Uniwersytetu Agrarnego,
  • prof. Piotr Jurek – rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Wałbrzychu,
  • prof. Zygmunt Litwińczuk – rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie,
  • prof. Bogusław Buszewski – Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu,
  • prof. Zdenek Zadak – Dział Badań i Rozwoju Szpitala Uniwersyteckiego w Hradec Kralove,
  • prof. Rudolf Michałek – doktor honoris causa UPWr,
  • Bronisław Wesołowski – prezes zarządu głównego Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Przemysłu Spożywczego,
  • Bożena Ryczkowska – dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych w Grabonog,
  • Ignacy Dec – Biskup Świdnicki,
  • Mariusz Bober – prezes zarządu Grupy Azoty,
  • Małgorzata i Sławomir Witkowscy – WITKO Sp. z o. o.,
  • insp. Arkadiusz Golanowski – Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu.

mj

Powrót
30.09.2016
Głos Uczelni
wydarzenia
Galeria zdjęć

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpglogo-1.png